2018-2019 Dönemi İlköğretim Okulları Kayıt Yaptırmanız Gereken Okul

2018-2019 öğretim yılında İlkokul ve Ortaokul seviyesi öğrencilerin adres bilgilerine göre tespit edilen okul kayıt atamaları belli oldu.

Buna göre çocuğunuzun hangi okulda 1. sınıfa başlayacağı veya 5. sınıfta hangi okulda devam edeceğini öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayıp gerekli bilgileri giriniz.

https://e-okul.meb.gov.tr/IlkOgretim/MEM/IOM00009.aspx

Peki çıkan okul sizin istediğiniz bir okul değilse ne yapmalı?

Normalde otomatik okul ataması çocuğun nüfus yerleşim adresine yakın olarak belirlenir. Eğer çıkan okulu beğenmezseniz bu durumda okul nakil olanağı peşinde koşmanız gerekecek.

5.sınıf nakillerinde aynen 1.sınıfta olduğu gibi adrese dayalı nakil işlemi yapılır. Yani öğrencinin farklı bir okula kayıt olabilmesi için o okulun kayıt bölgesinde olması lazım. Değilse o bölgeye taşınmanız gerekecek.

Diğer bir yöntem ise iş yeri adresi göstererek nakil yaptırma. Eğer kayıt yaptırmak istediğiniz okula yakın iş yeri adresiniz bulunuyorsa bu şekilde de nakil mümkündür. Farklı bir yerdeki okula nakil için aşağıdaki durumlar gerekçe gösterilebilir:

  • Adres değişikliği yapılması
  • Misafir adres gösterme
  • İşyeri adresi gösterilerek
  • Okulda okuyan başka kardeş olması

Yukarıdaki sitede hiç bir okul sonucu çıkmıyorsa ne yapılmalı?

Çocuğun velisi öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptırmalı, ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giderek yetkilileri bilgilendirmelidir. Sonrasında ilgililer ilçe adres havuzundaki adresleri ilgili okullardan biri ile ilişkilendireceklerdir.