3D Yazıcı PID Kalibrasyonu

3D reprap türü yazıcılarda PID kalibrasyonu, extruder nozzle için kullanılan orantılı integral türev kontrol algoritmasının parametrelerinin ayarlanması anlamına gelir.

PID needs to have a P, I and D value defined to control the nozzle temperature. If the temperature ramps up quickly and slows as it approaches the target temperature, or if it swings by a few degrees either side of the target temperature, then the values are incorrect.

PID, nozzle sıcaklığını kontrol etmek için tanımlanmış P, I ve D değerine sahip olmalıdır. Sıcaklık hızla yükseliyor ve hedef sıcaklığa yaklaştıkça yavaşlıyorsa veya hedef sıcaklığın her iki yanında birkaç derece salınıyorsa, yazıcınızın PID kalibrasyon değerleri yanlış diyebiliriz. Peki kalibrasyonu nasıl yaparız?

Gerekli olanlar:

  • 3D yazıcı – USB ile direk bilgisayar veya Octopi bağlantı
  • gcode gönderebileb bir program. Bazı Slicer (dilimleyici) programlar bu özelliğe sahiptir. Yoksa bilgisayarınızda ücretsiz bir uygulama olan Pronterface’i Windows veya Mac için indirebilirsiniz.

PID kalibrasyon işlemini Marlin veya diğer firmware bulunan yazıcılarda yapmak için, yazıcınızı önce tamamen soğutun. Sonra yazıcınızı açıp bilgisayardan gcode gönderen proram bağlantısını yapın. Aşağıdaki gcode satırlarını sırayla program gcode terminal ekranında yazın ve bir süre bekleyin. Bu kodlar önce extruder nozzle 210 dereyece kadar 8 defa ısıtacak ve aynı zamanda fanı %100 hızda çalıştıracaktır.

M106 S255
M303 E0 S210 C8

Son işlemden sonra aşağıdaki gibi gcode terminal ekranından sonuç gösterilecektir. 

Kp, Ki ve Kd değerlerini alıp aşağıdaki gcode komutu içinde kendi değerlerinizi yazın ve gönderin. M500 ayarlanan değerleri EEPROM’a kaydeder.

M301 P25.23 I1.92 D82.70
M500

Eğer EEPROM’a yazma hakkınız yoksa veya kapatılmışsa Marlin configuration.h dosyasını açın ve aşağıdaki satırları bulun (satır 390 civarı) ve çıkan değerlere göre güncelleyip yenilenmiş Marlin firmware olarak yazıcınıza gönderin.

#define DEFAULT_Kp 25.23
#define DEFAULT_Ki 1.92
#define DEFAULT_Kd 82.70

Hepsi bu kadar…


3D yazıcılarla ilgili yeni konular ve makalelerden ilk haberdar olmak için Facebook grubuma katılabilirsiniz.