KalibrasyonMarlin

3D Yazıcı PID Kalibrasyonu

Marlin Firmware

3D reprap türü yazıcılarda PID kalibrasyonu, ısıtıcı yatak (hotbed) ve extruder nozzle için kullanılan orantılı integral türev kontrol algoritmasının parametrelerinin ayarlanması anlamına gelir.

PID, hotbed ve nozzle sıcaklığını kontrol etmek için tanımlanmış P, I,D değerine sahip olmalıdır. Sıcaklık hızla yükseliyor ve hedef sıcaklığa yaklaştıkça yavaşlıyorsa veya hedef sıcaklığın her iki yanında birkaç derece salınıyorsa, yazıcınızın PID kalibrasyon değerleri yanlış diyebiliriz. Peki kalibrasyonu nasıl yaparız?

Not: orijinal Prusa model yazıcılarda bu işlem farklı olabilir.

Gerekli olanlar:

  • 3D yazıcı – USB ile direk bilgisayar veya Octopi bağlantı
  • gcode terminal özellikli bir program. Bazı Slicer (dilimleyici) programlar bu özelliğe sahiptir. Yoksa bilgisayarınıza ücretsiz bir uygulama olan Pronterface’i Windows veya Mac için indirebilirsiniz.

PID kalibrasyon işlemini Marlin veya diğer firmware bulunan yazıcılarda yapmak için, yazıcınızı önce tamamen soğutun. Sonra yazıcınızı açıp bilgisayardan gcode terminal program bağlantısını yapın.

Extruder PID kalibrasyonu:

Aşağıdaki gcode satırlarını sırayla program gcode terminal ekranında yazın ve bir süre bekleyin. Bu kodlar önce extruder nozzle 210 dereyece kadar 8 defa ısıtacak ve aynı zamanda fanı %100 hızda çalıştıracaktır.

M106 S255
M303 E0 S210 C8

Son işlemden sonra aşağıdaki gibi gcode terminal ekranından sonuç gösterilecektir.

Kp, Ki ve Kd değerlerini (sırasıyla P, I, D baş harfleri kullanılacak) alıp aşağıdaki gcode komutu içinde kendi değerlerinizi yazın ve gönderin. M500 ayarlanan değerleri EPROM‘a kaydeder.

M301 P25.23 I1.92 D82.70
M500
M501
M503

Eğer EPROM’a yazma hakkınız yoksa veya kapatılmışsa Marlin configuration.h dosyasını açın ve aşağıdaki satırları bulun (satır 390 civarı) ve çıkan değerlere göre güncelleyip yenilenmiş Marlin firmware olarak yazıcınıza gönderin.

#define DEFAULT_Kp 25.23
#define DEFAULT_Ki 1.92
#define DEFAULT_Kd 82.70

Eğer birden fazla extruder olan bir yazıcınız varsa bu yönergeyi her extruder için ayrı ayrı yapmanız gereklidir. İkinci extruder için gcode komutumuzda E0 yerine E-1 olacak.

Hotbed PID kalibrasyonu:

Aşağıdaki gcode program gcode terminal ekranında yazın ve bir süre bekleyin. Bu kod ısıtıcı tablayı 60 dereceye kadar 8 defa ısıtacak ve ölçüm yapacaktır.

M303 E-1 S60 C8

Terminal ekranında aynen extruder kalibrasyonunda olduğu gibi hesaplanan değerler çıkacaktır.

Kp, Ki ve Kd değerlerini alıp aşağıdaki gcode komutu içinde kendi değerlerinizi yazın ve gönderin. M500 ayarlanan değerleri EPROM‘a kaydeder (xx yazan yere hesaplanmış değerlerinizi yazın)

M304 Pxx Ixx Dxx
M500
M501
M503

Hepsi bu kadar…

Daha fazla detay için https://reprap.org/wiki/PID_Tuning


3D yazıcılarla ilgili yeni konular ve makalelerden ilk haberdar olmak için Facebook grubuma katılabilirsiniz.


 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.