Amatör Telsiz Operatörü – Bölüm:10 Anten ve kayıplar

Kıymetli takipçilere tekrar selamlar. Bir önceki yazıda antenin ve kablonun ne kadar önemli olduğundan biraz bahsetmiştik. Daha önceden imtihan sorularından hatırlattığımız SWR konusuyla birlikte biraz daha ayrıntıya girmek gerekli olduğu düşüncesindeyiz.

Sevgili arkadaşlar bir istasyon için şüphesiz öncelik mevkii konusudur. Mevkii ne kadar etrafı açıklık ve başka enterfere (qrm) kaynaklarından uzak ise ki bunlar çok değişken olabilir verim o oranda etkendir. Bazen yüksek gerilim hatları, başka yayın vericileri, elektrik motorları ve benzeri şeyler olabilir, istasyonun duyum ve gönderim kabiliyetlerine direkt etkenlerdir. Anteniniz ne kadar güçlü bir anten olursa olsun, mevkii basık veya çevresi yüksek binalar veya bir yamaç arkası veyahut başka bir tehdit kaynağı yakınında ise verim etkisini o etkenler oranında azaltacaktır.

Anten, bir amatör için ister el yapımı olsun isterse fabrikasyon, önemli olan verimi doğru olması konusu ile ölçülür. Beklentiniz için en doğru cevabı veren anten en iyi antendir. Hiçbir zaman aklınıza bir X510 DIAMOND antenim varsa (veya daha üst modelleri) benim istasyonum çok iyi olur düşüncesi oluşmasın. Mevkii olmadan hiçbir anten kendini ispatlayamaz. Kaldı ki çalışma yapacağınız frekans ve antenin buna uyumu her durumu farklılaştıracaktır.

Amatör Telsiz Operatörü sadece VHF veya UHF bantlardan ibaret görüşmeler yapmaz. Ancak genelde buradan başlandığı için bakış biraz kapalı kalmakta, aman buna dikkat, kendinizi köreltmeyin!

Anten montajı konusu da oldukça mühimdir. Çatınız veya bahçeniz buna müsait olduğunda muhakkak kullandığınız antenin kendi boyu kadar minimum bir alt yükseklik uygulayın. Yani anteniniz 3mt boyunda ise mümkünse onu alt tabandan (çatı zemini veya bahçe zemini) misal 4mt yükseklikten monte etmeye çalışın. Antenler kendini mevkii hariç pattern diye adlandırılan dalga boyunu tam olarak alabildiğince performanslarını belirtilen değerlerde tutabilir. Bu değerler genelde dB cinsinden verilir ve bunlar teknik hesaplama sonuçlarıdır, en üst değerleri yazılmıştır. Bu değerleri size sunabilmeleri tabii ki mevkii ve altyapı seçenekleri ile istasyonunuza ulaşana kadar dikkatli davranmaya bağlıdır.

RF denilen Radyo Frekans o kadar kaçamak seven bir şeydir ki inanılmaz yol bulur kendine. Elinizden kaçıp gitmek için adeta sizinle yarışır. İletim kaynaklarından sızmaya bayılır. Bu hat üzerindeki her nokta çok önem taşır. Bazen bir konnektörün metal karışımı dahi sizden 3-4dB kazancı alıp götürebilir. Anten kablosunda her ne kablo olursa olsun ek yapılmaması en doğrusudur. RF izole edilmesi çok kolay fakat detaylar atlandığında da çok zor bir konudur. Muhakkak çok dikkatli davranmalısınız.

Konnektör seçimi, anten montajı, kablo kalitesi tamamı bir bütündür. Bunlardan sonra en önemli konu da SWR dengesi olacaktır. Bu da hem hattımız sağlığı takibi hem de montaj doğruluk testi için oldukça önemlidir. Şimdi daha önce bir havya ve lehim teli edinilmesi hususunda yaptığım istek gibi hemen kenara not alın ve muhakkak iyi kalitede bir SWR metre edinilmesi gereğini ilk iş olarak uzun süreler size sürekli gerekecek olduğunu bilerek ilk alım listenize baş sıraya geçirin.

Anten kurulum ve kablo detaylarına biraz daha devam edeceğiz, konu önemli! Bir dahaki yazıya kadar bir kontrol yapın bakalım, buraya kadar bir hatanız veya eksik gördüğünüz bir yer var mı şu anki yapınızda. 73!


Amatör Telsiz Operatörü Yazılarının diğer serileri:


TAMAD – TA1IHE Op.Murat Kaygısız izniyle TAMAD Facebook grubundaki yazı serisinin yayınıdır.

YM1KAD Telsiz Amatörleri Derneği Facebook Grubu

https://www.facebook.com/groups/ym1kad