Amatör Telsiz Operatörü – Bölüm:12 Özünde ne olmalı?

Evet arkadaşlar buraya kadar anlattıklarım umarım ki artık şu an okuyanlar olarak olması gereken istekte ve ahlakta, donanımları hakkında bilgi sahibi kişiler olarak devam etmektedir, inanın ki bu hobinin buna çok ihtiyacı var maalesef!

Kişiler sadece heves için bu hobiye ilgi duyarak sadece ego tatmin amaçlı genel görünümde oldukları için bunu yazma gereği duydum acıdır ki. Konu yeterince anlaşıldı, bu sebeple daha bundan bahsetmeyeceğim. Evet artık gelelim bir operatörün genel amacı nedir ne olmalıdır konusuna.

Bir operatör hobi ilgi odağı olan haberleşme konusunda keyif alır ve nerede nasıl bir haberleşme sağlanabilir buna oldukça vakıftır, hatta bunun uzmanıdır. GSM şebekeleri ve internet olmadan da elindeki teçhizat ve imkanları doğrultusunda, şebeke kaynağının dahi olmayacağı senaryosuna her zaman hazırlıklıdır. Elektrik ihtiyacını kendi giderebilecek her türlü donanıma ve bilgiye sahiptir. En azından olmalıdır.

Bu sebeple de işte yıllardır maalesef “Afet Haberleşmeci” ismi ön planda tutulmuştur. Bu tanım tabii ki aslen doğrudur ancak çizgimiz ve anılma şeklimiz bu olmamalıdır. Bu tip bir beklenmedik durum yaşandığı an bilmemiz gereken ve bizlere yakışan gerçekten soğukkanlı olabilen ve programlı bir yol izleyebilen biri olabilmek ve bu tip durum senaryolarına pratik yapabilmiş olmaktır. Öncelikle her ne olursa olsun haberleşme ihtiyacını o şekile hazır tutabilmek, en çıkmaz ve zor şartlarda önceklikle birinci derece yakınlarımızla bu hattı açık tutabilecek yapıyı sağlamış olmalıyız.

Bu sebepledir ki aile içerisinde sadece bizim operatör oluşumuz pek bir işe yaramaz. Bireylerin hepsinin uygunluk durumuna göre belge sahibi olmasını ve bilgilendirilmesini sağlamak esastır. Şüphesiz ki kişiler, önce ailem düşüncesinde olacaktır. Çocuğunu ve eşini bırakıp önce çevresine yardıma koşacak biri umarım yoktur!

İşin en önemli detayı da burada karşımıza çıkmakta. Benzer bir afet yaşandığında bir telsiz operatörünün vazifesi insanları kurtarmak değil kendi birincil derecedeki yakınlarını güven altına aldıktan sonra -ki bu süre 72 saat olarak verilmektedir- olay sahasından gerekli makamlara olması gerektiği şekliyle bilgi geçebilmek, müdahalede bulunacak kurtarma ekiplerine ve saha çalışması yapacak gruplara iletişim desteği sağlama uğraşısı içerisinde bilgili bir şekilde iletişimi açık tutabilmek için yardımcı olmaktır.

Bir kişi hem haberleşme hem kurtarma hem lojistik desteği veremez. Herkes uzmanlık alanında icraat yapmalıdır ki ortaya planlı programlı ve bilinçli bir yapı çıkabilsin. Herkes kendi uzmanlık alanında doğru davranabilsin. İşte bu işin felaket senaryosuna hazırlık kısmıdır. Bir de madalyonun diğer yüzü vardır ki bu kısım hobi bakışına girer ve vazife değil keyif kısmıdır. Bu tarafta da bu hobi bizlere hem içerisinde konuşma, iletişim, dostluk, beşeri münasebetler getirir hem de tecrübe verirken oldukça keyifli anlar yaşatır. Üstelik az önce bahsettiğimiz vazife gerektiren durumlar için tam olarak bir altyapı tecrübesi sağlamış olur.

Haberleşme o anki imkanlarla çok farklı şekiller sunabilir. Bu sebepledir ki simplex el cihazı-mobil-sabit, röle üzeri el cihazı-mobil-sabit ve HF üzerindeki tüm modlarda tecrübe kazanmaya uğraş ve insani ilişkiler temel taşlardır. Hepsinin altında önce insani ilişkiler ve paylaşımlar yer aldığından, demek ki layık tavırlar layığını getirecektir. Bunu ilke edinerek kişiliğimiz ve nasıl bir çevre istiyorsak o şekilde davranmamız da ilk sırada yer almalıdır. Seneler geçse de sizin tavrınız içten, samimi ve doğal olmadığı sürece size aynı şekli ile dönecektir.

O vakit haberleşme şekli ve şartları ne şekle müsaitse değişken fakat kişilik ve tavırlarımız hep aradığımız sıcaklıkta ve paylaşımda sabit olmalıdır. Kendimize vereceğimiz duruş aynen çevremizi oluşturacaktır. Bilgi ve tecrübe anlamında da bundan sonra gelelim haberleşme şekilleri ve anlatımlarına. Fakat unutmayın sakın, hepsi tecrübe edilmeden bir anlam taşımaz. Belki de hala eline havya ve lehim almamış olanlarınız var ve bir çekmece, çanta veya dolapta hazır etmiş fakat bir lehim yapmamış şekilde olduğu gibi tecrübe edilmemiş bırakılıyor ise bunun size bir faydası olmayacağını anlayabilmeniz ile doğru orantıda geri döneceği bilincinde olmanız gerektiği gibi.

Şimdi yavaş yavaş bunların anlatımlarına başlayacağız. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 73!


Amatör Telsiz Operatörü Yazılarının diğer serileri:


TAMAD – TA1IHE Op.Murat Kaygısız izniyle TAMAD Facebook grubundaki yazı serisinin yayınıdır.

YM1KAD Telsiz Amatörleri Derneği Facebook Grubu

https://www.facebook.com/groups/ym1kad