Anet A8 3D Printer XYZ Calibration Cube and Some Other Test Files in "gcode" Format


Anet A8 model 3D yazıcınızı kurduktan sonra ve kalibrasyon ayarlarını yaptıktan sonra herkesin yaptığı gibi şu meşhur 3D test küp görüntüsünü basmak istediniz.

Ancak çıkan görüntü sizi hiç de memnun etmemiş olabilir. Endişelenmeyin ilk kurulum ve ilk baskılarda  bunları yaşamayan pek yok gibidir. Önemli olan istenilen kalitede çıkmama nedenleri nedir onları bulmak ve çözüme kavuşturmak. Muhtemel sorunlar ya cihazınızın kalibrasyon ayarlarında sıkıntı olabilir veya dilimleme yazılımınızda doğru ayarları ayarlayamamış olmanız veya her ikisi de.

Burada faklı yaklaşımlar olabilir ama benim tercih ettiğim yöntem öncelikle sorun çözmeye 3D yazıcınızdan başlamak. Bunun için Anet A8 için optimize edilmiş ve baskıya hazır g-code baskı dosyalarını direk yazıcıdan basmak ve çıkan kaliteyi gözlemlemek.

Bunun için bahsettiğimiz https://www.thingiverse.com/thing:1278865 sitesindeki 20mm‘lik XYZ test küpümüzü kullanacağız. Buradaki indireceğiniz dosya STL uzantılı ve yazıcınızın anlayacağı dil olan g-code olarak henüz dilimlenmemiş (ingilizceden böyle dilimize geçti) haldedir. Bunu Cura veya Slic3r türü dilimleme yazılımı ile yazıcınıza özel ayarlarla dilimleyip g-code oluşturup bunu basmanız gerekir.

Burada Anet A8 için hazır optimize edilip dilimlenmiş g-code dosyasını bulabilirsiniz. Bunu yazıcınızın SD belleğine kopyalayıp yazıcıdan LCD ekrandan Print file seçeneği ile direk bastırın.

İndir “3D Files” xyzCalibration_cube.gcode – 515 defa indirildi – 331 KB

  

Eh, milimin onda biri kadar kaymalı bir baskı, o kadarlık olur ama ona da bakacağım tabi.


Buna benzer bir de Fortnite oyunu logolu bir anahtarlık gcode deneyebilirsiniz.

İndir “3D Files” Fortnite.gcode – 152 defa indirildi – 2 MB

 

Basarken…

Peki bu GCode dosyalarını direk bastınız ve halen istediğiniz kaliteyi alamıyorsunuz. Bu durumda yazıcının kalibrasyon ayarlarında sorun var demektir. Hemen hotbed (ısıtıcı tabla) ve extruder kalibrasyon ayarlarını tekrardan göz atmanız gerekir. YouTube üzerinde bolca video var. Eğer tavsiye isterseniz yorum alanında yazın önerebileceğimiz videolar var.

Tam aksine çıktılarınız gayet memnun edici. Bu durumda bilgisayarınızdaki silimleme yazılımlarının ayarlarında bir sıkıntı var demektir. Ben genelde Slic3r kullanıyorum. XYZ kalibrasyon küpü cgode dosyasını Slic3r içine “Dosya” menüsü altından import edip bu ayarları kullanabilirsiniz.