Anet

Anet A8 Tavsiye Edilen Güncellemeler ve Geliştirmeler

NOT: BURADAKİ GELİŞTİRME ÖNERİLERİNE ZAMAN ZAMAN YENİLERİ EKLENECEKTİR. TAKİPTE KALIN !!!


Anet A8 piyasadaki en ucuz 3D yazıcılardan biridir.  Gearbest veya Aliexpress gibi Çin bazlı sitelerde yıl sonuna yaklaştığımız şu günlerde etrafta yayınlanan özel indirim kodları ile yaklaşık $130-150 arası bir fiyata bulunmakta. Ucuz almak için indirim kodu araştırın devamlı yayınlanıyor. Sipariş ettiğinizde bir kit halinde gelir ve kendiniz monte etmeniz gerekiyor. Monte etmek çok zor değil, bunun için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Dürüstçe söylemek gerekirse, standart halde Anet A8 yazıcı çok güvenli ve kalite olarak limitli bir 3D yazıcıdır. Daha güvenli ve daha yetenekli bir yazıcı olmasını istiyorsanız, bazı parçalarını yükseltmeli ve geliştirmelisiniz. Bu makalemizde bunları nasıl yapacaksınız anlatacağız. Böylece A8’inizi daha üst seviye farklı bir makineye dönüştüreceksiniz.

Zahmetli ve maliyetli bir iş gibi görünüyor olabilir. Ancak şunu belirtelim ki bir çok geliştirme parçasını zaten A8’iniz kendi üretecek.

Şimdi başlayalım. Gerekli güncelleme ve yükseltmeleri üç gruba ayıracağız. Kesinlikle yapılması gerekenler, isteğe bağlı yükseltmeler ve Estetik yükseltmeler.

Not: Aşağıdaki siteler örnek olarak verilmiştir. Sitemizle hiç bir bağlantıları yoktur. Yurtdışı AliExpress veya benzeri siteler ucuz ama ürün gelişi 1 ayı bulabilir. 

A) Kesinlikle Yapılması Gerekenler

“Marlin Firmware” Yüklemek

Anet A8 ile gelen firmware yazılım normalde iş görmesine görecektir ama yazıcınızın daha güvenli ve bazı özellikleri daha iyi kullanabilmek için 3D yazıcı dünyasında en popüler firmware olan Marlin tavsiye ediyoruz. Örneğin BL Touch tipi yatak seviye sensörü takmak isterseniz bu firmware olmazsa olmazdır. Bu firmware ayrıca yazıcınızın olası ısınmadan dolayı oluşabilecek yangın tehlikesini de öngörüp (Thermal Protection) yazıcıyı kapatmaktadır.

Marlin

Bu makale güncellenirken yayında olan güncel stabil sürüm v2.0.5.4 idi. Bu siteden indirebilirsiniz. http://marlinfw.org/meta/download/

Marlin yüklemek için biraz Arduino bilgisine sahip olmanız faydalı olur. Normalde Anet anakartın v1.5 ve üzeri modellerinde bootloader yüklü olmadığından başka firmware yüklemek mümkün olmuyor. Öncelikle karta bootloader yüklemek gereklidir. Sonra Arduino IDE ile Marlin‘i anakarta yüklemek kolaydır.

Bu firmware güncelleme konusu ile ilgili internette çok kaynak ve video göreceksiniz, onları inceleyiniz. Genelde eski sürüm 1.1.9 sürüm üzerinde kaynak görebilirsiniz ancak yeni sürüm yükleme de çok benzerdir.


Güç Kaynağını (PSU) daha güçlü ve güvenli olanla değiştirmek

Anet A8 işin aslı daha az ısıtma gerektiren PLA tip filamente göre donanımı dizayn edilmiştir. Üzerindeki 12V 20A değerlerindeki PSU yüksek sıcaklık gerektiren PETG, ABS+, Nylon tip filament baskılar için uygun olmayan tipte malesef.

Yüksek sıcaklıkta malzemelerle yazdırmayı planlıyorsanız, PSU’nuzu bir üst kademe üzerinde fanı olan 12V ve en az 30A olanla değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Sadece PLA tip filament kullanacaksanız üzerinde gelen PSU yeterli olabilir. Ancak en azından bir fan ekleseniz iyi olur.

Nereden satın alınabilir?

Karaköy Elektronik Meanwell markalı

Otomasyoncu.net Meanwell markalı

AliExpress (12V30A seçin)


MOSFET Modülü Kullanmak

Bize göre MOSFET modülü, A8 için zorunlu bir yükseltmedir. A8 anakartı, özellikle uzun bir süre sürekli ısıtma gerektiren malzemelerle yazdırırken, varsayılan ısıtıcı baskı yatağı (hotbed) ve aynı zamanda baskı modülünün (extruder, hotend) ihtiyacı olan güç miktarını kaldıramaz. Anakarta aşırı yüklenilirse, A8 yazıcınızın anakartı ve en kötüsü kendisi yanma ihtimali yüksek olacaktır. Bu yüzden harici MOSFET takmak kesinlikle gerekli bir A8 yükseltmesi olarak tavsiye edilmektedir. MOSFET modülü cihazınız için koruma görevi görür ve anakartın aşırı yüklenmesinin önüne geçer. Bir nevi o görevi kendisi halleder.

Bazı yerlerde ısıtıcı tabla için tek Mosfet tavsiye edilir ve yazıcınızın extruder baskı modülü güç ihtiyacı anakart tarafından yönetilebilir görünse de ancak biz hem tabla hem de baskı modülü için iki tane kullanılmasını tavsiye edeceğiz. Çünkü Mosfet çok pahalı bir parça değil, bu nedenle $35-40 civarı olan A8 anakartı riske atmaya değmez değil mi? Belkide tüm yazıcınızı.

Nereden satın alınabilir?

          

İkili Mosfet Nasıl monte edilir?

Tek Mosfet Nasıl monte edilir?

Mosfetleri yazıcınıza monte etmek için aşağıdaki siteden hangi tipi isterseniz bağlantı kitininin dosyalarını indirip yazdırabilirsiniz. Lütfen ilgili dizayn sayfasındaki tavsiye edilen yazdırma ayarlarına dikkat edin.

İkili Mosfet alternatif-1 https://www.thingiverse.com/thing:2157909

İkili Mosfet alternatif-2 https://www.thingiverse.com/thing:2086107

Tekli Mosfet https://www.thingiverse.com/thing:2018906

Tavsiye ettiğimiz gibi ikili Mosfet modül takacaksanız ikili olan görüntüyü yazdırın ve resimlerde görüldüğü gibi monte edin. Anakartın altına monte edilen tipte basmışsanız, kolaylık olsun diye geçici olarak X-Motoru sökmenizi tavsiye ederim. Yoksa kabloları vidalamak zor oluyor.

  

Anakart ve Mosfetleri de içine alan koruma kapağı bastırmak isterseniz bunu deneyebilirsiniz.

https://www.thingiverse.com/thing:2111141


Isıtma tablası (Headbed) kablosunu değiştirmek veya lehimlemek

Aslında mevcut konnektör tipi olan Y-Cable tipi kolay montaj için düşünülmüş bir çözümdür. Ancak ısıtma tablasını (hotbed) 60 derece ve üzerine ısıtıp uzun süreli baskılar almak istediğinizde bu konnektörler malesef çok ısınmakta ve yanma tehlikesi oluşturmaktadır. Aşağıdaki resimdeki gibi konnektörün bazı bağlantı uçları yanabiliyor. Bu cihazınız için hatta bulunduğunuz ortam için oldukça riskli bir durum.

İnternette Anet A8 uyumlu daha kalın kablolara sahip bağlantı seti bulunmaktadır. Alternatif olarak ısıtma tablası bağlantılarının yeniden lehimlenmesi ve kabloların arkaya doğru monte edilmesi de bir çözüm olabilir, böylece kablolar ve lehimli bağlantıların üzerilerinde çok fazla yük binmemesi sağlanır.

İşlem basitçe beyaz konnektörü iptal edip telleri direk lehimlemek. Lehimlerkende kabloları önden değil alttan lehimleyin, yanlışlıkla dokunma vs riskini azaltın.

Konnektörü sökmeden öncesinde hangi kablo hangi uca bağlanıyor işaretleyin veya resmini çekin. Aşağıdaki video bu işi nasıl yapacağınızı çok iyi gösteriyor.

Not: Mosfet kullanmak bu sorunun oluşmasını nispeten azaltmaktadır ancak %100 önlemez.


B) İsteğe Bağlı Yükseltme Önerileri

Hareket kayışlarını (belt) değiştirmek

Henüz gıcır gıcır kayış geldi yazıcı ile beraber, taktık çalışıyor niye değiştirmeliyiz der gibisiniz. Ancak yazıcı ile gelen plastik kayışlar oldukça kalitesiz olup hızlıca gerginleşebiliyor ve zamanla kolayca aşınabiliyor. Bu durumlar baskı kalitenize kesinlikle etki etmektedir. 3D yazıcılarda hareketli aksama biraz yatırım yapmak her zaman kazançlı olacaktır. 3D yazıcılarda GT2 tip kayış olarak kesinlikle fiber-glass güçlendirilmiş malzemeden yapılmış kayışlar önerilmektedir. İnternette çok çeşitli GT2 tip kayış bulacaksınız ancak Gates marka kayışları öneriyoruz.

Nereden satın alınabilir?

Gates marka tavsiye ederiz. Anet A8 için 2 metre yeterli ama biraz yedek kalsın derseniz 4 metre alabilirsiniz. AliExpress Trianglelab veya Powge mağazası 3D yazıcı parçaları için tavsiye olunur. (Seçerken 6mm genişlikte olanlardan satın almalısınız.)

Biraz hesaplı olsun ama kalitesi de ortalamanın üstü derseniz şuna bakabilirsiniz.


Y Eksen Kayış Gergisi

Y Ekseni kayışının uygun gerginlikte olması ısıtıcı tablanın hareketi için çok önemlidir. Gergin olmadığı durumlarda baskı kaymaları ve kalite bozuklukları olması muhtemel. Bu yükseltmeyi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

https://www.thingiverse.com/thing:1959208

Bunu hazır halde aluminyum kit halinde satın almak isterseniz tıklayınız.


X Eksen Kayış Gergisi

Aynen Y Ekseni gibi X ekseni kayışının uygun gerginlikte olması ise baskı kafasının düzgün hareketi için çok önemlidir. Gergin olmadığı durumlarda baskı kaymaları ve kalite bozuklukları olması muhtemel. Bu yükseltmeyi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

X Tensioneer

http://www.thingiverse.com/thing:3333821

Bunun çok çeşitli alternatifleri var. Hepsi birbirine benzer. 3D basılı civata ile yapılanı aşağıdaki linkte. Düzgün dişli civata basabilmek için öncelikle yazıcınızın çok iyi kalibre edilip düzgün basması gerekli.

https://www.thingiverse.com/thing:2507473


Isıtma Tablası (Hotbed) İyileştirmeleri

Bu iyileştirme aslında zorunlu gruba girebilir ama normalde yazıcınız ısıtma tablası üzerinde gelen bantlarla kullanılabilir ancak bazı durumlarda bastığınız şeylerin tablaya tam yapışmadığını görebilirsiniz. Zaten birkaç baskıdan sonra onlarda deforme olacak. Bu durumda aşağıdaki malzemelerle baskı ısıtma tablanızı iyileştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Cam veya Ayna

Hotbed üzerine koymak için bir camcıda bir cam kestirip kullanabilirsiniz. Standart düz cam veya ayna kullanılabilir ama en iyisi temperli veya borosicilate tip cam kullanmak.

Cam 220x220mm ebatlarında olacak ve kolay kırılmasın diye 3 veya 4mm kalınlığında olabilir. 4 adet klips ile camı hotbed üzerine sabitleyin. Bu durumda baskılar yine cama yapışmayacaktır. Yapışması için özel 3D yapıştırma spreyi veya elinizde varsa saç spreyi de kullanabilirsiniz.

Camı kestirirken köşelerdeki ayar vidalarını kapatmayacak şekilde resimdeki gibi kestirebilir ve kenar tutacakları kendiniz bastırabilirsiniz. Baskı dosyası şuradan indirilir: https://www.thingiverse.com/thing:2122339

Cam kullandığınızda z ekseni kalibrasyonu yenilemeniz gereklidir. Yani baskı kafası en az cam kalınlığı kadar yukarıdan başlamalı.

Nereden satın alınabilir?

PEI

Tabla üzerine konacak ve filamenti en iyi yapışmasını sağlayacak malzeme ne diye sorsanız hemen hemen herkes PEI diyecektir. Evet gerçekten son derece kullanışlı olup en iyi sonucu verecektir. Ancak biraz maliyetli bir çözümdür. Bunun çeitli kalınlıkta tipleri vardır. Tablaya direk yapıştırılanlar, mandalla tutturulabilenler ve son günlerde çok popüler olan yay çeliği ile beraber kullanım.

PEI

Buildtak / Sticker

BuildTak malzemenizin tablaya yapışmasını sağlayan ince, uzum ömürlü plastik bir kağıttır. Bunu hotbed üzerine yağıştırdığınızda sprey veya ek yapıştırma malzemesine gerek kalmaz. Ebat olarak 220x220mm olacak.

Kare şeklinde olanlar tercih sebebi ama geniş görüntü basmayacaksanız daire şeklinde olanda kullanılabilir. Kare olanları yapıştırmadan önce kenar vida kısımlarını kesebilirsiniz.

Nereden satın alınabilir?

            

Mavi Bant

Kapton bantına benzer ama daha ucuz bir çözümde mavi bant kullanmak. Piyasada maskeleme bantı olarak da bilinir. Bant kullanmanın bir avantajı baskıları çıkartırken deforme olsa bile yeniden bantla kaplarsınız. 3M marka mavi bantlar tercih edebilirsiniz.

Bantı nasıl yüzeye yapıştırcacaksınız öğrenmek için aşağıdaki videoyu inceleyiniz.

Nereden satın alınabilir?

        


Igus DryLin Mil Yatakları Kullanmak

Anet A8 ile gelen metal mil yatakları elbette işe yarıyor ama malesef ki çok gürültülü çalışıyor. Igus firmasının çıkartmış olduğu plastik mil yatakları ile bu gürültü oldukça düşürülebilmektedir. Mil yatağı gürültüsü neymiş derseniz buradaki veya buradaki videoya bir göz atınız.

Anet A8 yazıcınızda değiştirilmeyi bekleyen 7 tane mil yatağı parçası var. Igus marka mil yatakları yukarıdaki resimde görüleceği üzere ilgili mil yatak bağlantı aparatlarının içine takılıyor. Tabi ki önce mevcutları içlerinden çıkarmanız gerekir. Igus marka mil yatakları elbette çok pahalı oldukları için kaliteli muadil klon alabilirsiniz.

Bu mil yatakları nasıl değiştirilir derseniz aşağıdaki video yardımcı olur.

Nereden satın alınabilir?

        

Eğer metal yuvalı Anet A8 sahibiyseniz içindeki rulmanı çıkarmak için iç segman çıkarma pensesine de ihtiyacınız olacak.

           


Fan soğutucu ucu

Mevcut extruder üzerindeki fan soğutucunun çok efektif olmadığı aşikar. Bunun alternatifi bir çok farklı dizayn mevcut internette ancak aşağıdaki ikisinden birini seçebilirsiniz.

https://www.thingiverse.com/thing:1620630

https://www.thingiverse.com/thing:2133328


Hotbed ayar yayı kaplaması ve ayar düğmesi

Mevcuttaki kelebek çevirici ile hotbed yatağının kalibrasyonu zor geliyorsa bu iki parçayı kullanabilirsiniz. Çevirmesi nispeten daha kolay hem de daha güzel bir görüntü elde edeceksiniz.

Seçin birini çok benzer

https://www.thingiverse.com/thing:2357576

https://www.thingiverse.com/thing:1708803


Güç kaynağı (PSU) kapağı ve sigortalı açma kapama düğmesi

Anet A8 standart olarak direk prize bağlanan kablo bağlantısı ile gelir. Bu normalde problem gibi görünmemesine rağmen cihaz üzerinde bir açma kapama düğmesinin olması, hatta bir aşırı akım sigortası ile desteklenmesi iyi fikir olacaktır.

Alternatif-1 https://www.thingiverse.com/thing:2320216

Alternatif-2 https://www.thingiverse.com/thing:2479044

Nereden satın alınabilir?

Temin etmeniz gereken şey sadece ürün üzerinde sigorta takılabilen açma kapama düğmesidir.

       


Extruder düğmesi

Extruder (baskı kafası) üzerinde bildiğiniz gibi vidadan oluşan bir düğme var. Filament takmak ve çıkarmak için bu düğmeye basmak gerekli ama birazcık uzun basmanız gerektiğinde parmağınız bir güzel acıyor değil mi? Vidanın üzerine güzel bir düğme yapalım ve bu acıya son verelim. Çeşitli şekillerde alternatifleriniz var. Seçin birini.

https://www.thingiverse.com/thing:2030182(Bunu bastırırken dilimleyici uygulamanızda X ekseni yönünde -90 derece döndürün. Kafa kısmı altta kalsın. Aksi takdirde destekli basmak zorunda kalırsınız.)

https://www.thingiverse.com/thing:2427227

https://www.thingiverse.com/thing:2151661


Filament tutucu

Adı üstünde. Filamentlerinizin extrudere üstten düzgün bir şekilde dik girmesi iyi olacaktır. Bunun için yapılmış geliştirmeler bulunmakta. Bazı örnekleri buraya koyalım dedik.

 

https://www.thingiverse.com/thing:1915337

https://www.thingiverse.com/thing:1980281


X Ekseni ön çerçeve güçlendirici

Anet A8 için eklenmesi iyi olacağını düşündüğümüz bir yükseltme modu ise X Eksen Ön Taraf Güçlendiricisi.

Bunu basmak biraz zaman alacaktır ama yazıcınızın ön aksamının daha sağlam durması açısından faydalı olacaktır.

Tanıtan bir video da var, buyrun buradan izleyin.

https://www.thingiverse.com/thing:1857991


X Ekseni arka çerçeve güçlendirici

Üst taraftaki ön güçlendirici parça yanında bunun arka tarafını da yapmak isterseniz bu modu basıp monte edebilirsiniz. Bunu da tavsiye ediyoruz.

https://www.thingiverse.com/thing:1852358


“Hulk” çerçeve güçlendirici

Anet A8 X ekseni zorlu hareketlerde gövdesinin akrilik malzeme olmasından dolayı çok sarsılmakta veya motor vibrasyonlarından dolayı X ekseni esneyebilmektedir. Bunun için çerçeveyi sağlamlaştıracak şeyler yapılmıştır. Bunların en ünlüsü “Hulk” frame olarak bilinir.

https://www.thingiverse.com/thing:2189694


Mevcut HotEnd modülü “E3D v6 HotEnd” ile değiştirmek

Bu değişiklik ile beraber daha güvenilir yüksek sıcaklıkta 3D baskı almanız mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda baskı kalitesi sorunlarını ve tıkanmayı da azaltır.

Nereden satın alınabilir?

E3D Bowden olarak orijinal almak baya pahalı. Bunun klon üretimleri mevcut. En iyi kalite yine Trianglelab ürünlerinden tavsiye edeceğiz. Bunun daha ucuzları da var, onlarda kullanılabilir. Bunu takmak için bazı alternatifler var. Extruder ve motoru gövdeye alıp bu hotend tarafını ayrı kullanmak gibi. İnternette bolca nasıl yapılır bilgisi bulabilirsiniz.


Otomatik seviye sensörü eklemek

Yazıcınızı kurduktan sonra ilk başlarda baskı kalitesinden muzdarip olmayan yoktur sanırım. Ya baskı tablasına yapışmaz, ya fazla yapışır, ilk baskı katmanı iyi kalitede olmayabilir vs örnekler çoğaltılabilir ve her defasında size kayışları sıkmanız tavsiyesi yanında Z ekseni ayarı yani nozzle tablaya uzaklığı veya yakınlığı konusunda tavsiyeler gelir. Her defasında da elinize bir kağıt alıp nozlle-tabla yükseklik ayar kalibrasyonu yaparsınız. Zamanla bunu devamlı tekrarlamak can sıkıcı olmaktadır. Bu nedenle otomatik seviye sensörleri (auto level sensor) kullanılabilir.

Otomatik seviye sensörü denilince hemen öneri olarak BL-Touch türü çok iyi iş gören ama pahalı çözümler gelmektedir. Ancak Anet A8 almışsak biraz tasarruflu bir cihaz temin etmişiz demektir. Bu nedenle benzer iş gören ama daha ucuz çözümlerde mevcut. Klon versiyon 3D Touch modelini de düşünebilirsiniz.

 

Bu sensörün tanıtımı ve Anet A8‘e nasıl monte edilir bu ayrı bir makale konusu olarak ele aldık. Buradan inceleyebilirsiniz.

Nereden satın alınabilir?

BL Touch / Orijinal Sensor

    

3D Touch / Klon Sensor – Güncellenmiş Sürüm

   


C) Estetik Yükseltmeler

LCD ve Buton Çerçevesi

Baktığınızda LCD ekran ve tuşları etrafındaki boşluklar dikkatinizi çekiyor mu? Bunları kapatmak ve şık bir görüntü için aşağıdaki modları bastırıp kullanabilirsiniz.

https://www.thingiverse.com/thing:2132312

Daha sade bir çerçeve isterseniz şunu deneyin

http://www.thingiverse.com/thing:1915994

LCD buton çerçevesi için aşağıdakini bastırın

http://www.thingiverse.com/thing:1969140


microSD bellek uzatma aparatı

Her defasında belleği anakarttan çıkar tak uzanmak zor geliyorsa bu modu bastırın.

Tabi microSD uzatma aparatı gerekiyor.

https://www.thingiverse.com/thing:2389960

Nereden satın alınabilir?


Y Eksen Mil somun kapağı

Sağ ve sol kenarlardaki Y eksen millerin somunlarının üzerini kapatmak istiyorsanız bu modu uygulayın. Aşağıdaki favori sitemiz olan Thingiverse‘den STL dosyamızı indirip bastıralım. Ön tarafta sağlı sollu 2 tane lazım. Arkalara da isterseniz 4 tane bastırın. Eğer Y eksen milleri önden fazla çıkıksa ön paneli biraz öne çekin veya bu kapak boyu yüksekliğini dilimleme programından 15 birime getirerek biraz daha uzun bastırabilirsiniz.

https://www.thingiverse.com/thing:2357524


Soğutucu fan kapağı

https://www.thingiverse.com/thing:2357501


Filament tutucu

Aslında bunu üst gruba almak gerekir mi diye düşündüm. Çünkü Anet A8 filament tutucusu çok fonksiyonel değil, özellikle PETG tipi baskılarda düz mil üzerinde dönmesinin sorunlarından bahsetiyorlar. Bu şekilde bir filament tutucu hem göze hoş geliyor, hem de daha fonksiyonel. Hem masanızda daha fazla yer açılmış olur.

https://www.thingiverse.com/thing:2162266

Chamfered olanı bastırın. İki tane bastıracaksınız, bir tanesini Y ekseninden ayna görüntü (mirror) olarak bastırın.

Makara göbeği dolgusu (resimde görülüyor) kesinlikle tavsiye ederiz. Aşağıdakini bastırın. İki tane 608zz tipi rulmana ihtiyacınız olacak. Kullanmadığınız stres çarkı varsa, içindeki rulmanlar bu tiptir, onları çıkartıp kullanabilirsiniz.

https://www.thingiverse.com/thing:767317


 

60mm LED Ring Holder

Eğer baskı yaparken hotbed ve basılan işi ışıklandırmak isterseniz bu modu kullanabilirsiniz. Orijinalde arabalar için dizayn edilmiş olan 12V ile çalışan 60mm lik daire şeklindeki led ışık modülünü kullanacağız. Ona özel dizayn edilmiş tutucuyu da bastırıp uçlarını fan kablosu kesip monte ederek kullanabilirsiniz. Fan çalışırken yanar. Devamlı yansın derseniz kabloyu güç kaynağındaki boş uçlardan birine takabilirsiniz, hatta araya açma kapama düğmesi de koyabilirsiniz.

Çerçevesini aşağıdaki linkten indirip bastırın

https://www.thingiverse.com/thing:2347471

Nereden satın alınabilir?

            


(Çok yakında devamı geliyor. Sizin de başkalarının yararlanması için öneriniz varsa lütfen yorum kısmına yazın veya info@cazda.com e-posta gönderin)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.