ArduinoArduino YardımWindows

Arduino’ya Kütüphane Nasıl Eklenir?

Arduino‘ya başladıktan sonra üzerinde hazır gelen kütüphanelerin bir süre sonra yetmediğini göreceksiniz. Yeni donanımlar eklediğinizde ilgili yeni donanıma ait kütüphane veya kütüphanelerin Arduino IDE sistemine eklenmesi gerekecektir.

Arduino IDE’ye yeni kütüphane eklemenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Sırasıyla aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1- Arduino IDE içinden hazır kütüphanelerden eklemek

Arduino IDE çalıştıralım ve menüden Taslak > library ekle > Kütüphaneleri Yönet... seçeneğini seçelim.

Arduino lib

Açılan pencerede Konu kısmındaki seçeneklerden eklemek istediğiniz türde donanıma göre filtre yapabilirsiniz.

Arduino IDE

Seçtiğiniz kütüphane üzerine tıklayıp Versiyon kısmından güncel olanı seçip Kur tıklayın. Bu işlemi yapabilmek için internet bağlantınızın olması gereklidir. Çünkü ilgili kütüphane internetten indirilip aşağıdaki ilgili kılasöre kurulacaktır. İnternet hızınıza bağlı olarak yükleme zaman alabilir.

Windows C:\Program Files (x86)\arduino\libraries\

macOSX  /Users/kullanıcıadınız/Documents/Arduino/libraries

Bu bölümden mevcut kütüphanelerden güncelleme varsa güncelleme işlemi de yapabiliyorsunuz. Yükleme veya güncelleme sonrası Arduino IDE yi kapatıp tekrar çalıştırın.

Eğer istediğiniz kütüphane burada yoksa ve internette bulduysanız genelde sıkıştırılmış zip dosya şeklindedir, zip dosya olarak indirdiğiniz kütüphaneyi yüklemek için aşağıdaki yöntemi kullanın.

2- ZIP dosyadan yüklemek

Eğer ek kütüphane ZIP dosya şeklinde bulunuyorsa onu bilgisayarınıza indirin ve zip dosyayı açmadan Arduino IDE içinden menüden aşağıdaki seçimi yapın.

Taslak > library ekle > .ZIP Kitaplığı Ekle

Arduino lib zip

Açılan pencereden indirdiğiniz ZIP dosyayı bulup seçin. (I2C takılı LCD panellerinizi kullanmak için kullanışlı bir kütüphane olan LiquidCryrstal_I2C kütüphanesini buraya tıklayıp indirebilirsiniz. Örnek olarak bunu kullanacağız.)

Arduino IDE

Dosya otomatik olarak yüklenecektir. Kontrol etmek isterseniz aşağıdaki yükleme yerine bakabilirsiniz.

Windows C:\Program Files (x86)\arduino\libraries\

Mac OSX  /Users/kullanıcıadınız/Documents/Arduino/libraries

Sonrasında Arduino IDE yi kapatıp tekrar çalıştırın. Kütüphanemizin yüklendiğini Arduino IDE içinden kontrol etmek için aşağıdaki menüyü kontrol edin. Yeni kütüphanemiz Kitaplık bölümünde listelenmesi gereklidir.

3-Manuel yükleme

Bu yöntem 2 nolu seçenekteki otomatik işlemi elle yapmak isterseniz kullanın. Yüklemek istediğiniz kütüphane dosyasını indirdikten sonra (genelde zip uzantılı sıkıştırılmış haldedir) bilgisayarınızda zip dosyayı açın. Açtıktan sonra genelde kendi isminde bir kılasör altında açılacaktır.

Bu kılasörü olduğu gibi kullandığınız işletim sistemine göre aşağıdaki kılasörün altına kopyalayınız.

Windows C:\Program Files (x86)\arduino\libraries\

Mac OSX  /Users/kullanıcıadınız/Documents/Arduino/libraries

Sonra Arduino IDE çalışıyorsa kapatıp yeniden başlatın. Taslak > library ekle  menüsü altında yeni kütüphanemizi göreceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.