Teknoloji

ATM Banka Kartları Şifresi Neden 4 Rakamlıdır?

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız cihazlar, araç gereçlerde bazı standart kurallar ve seçenekler bulunmaktadır. Bazen bunların neden bu şekilde olduklarını merak ettiğimiz olmaktadır. Örneğin İngilizcesi Automated Teller Machine (ATM) olan otomatik para ödeme makinaları çıktığı zaman büyük bir devrim olarak nitelendirilmiş ve bankadaki paramızı mesai saatlerine bağımlı kalmadan 24 saat çekme rahatlığı sağlamıştır.

ATM cihazının İngiliz mucidi John Adrian Shepherd-Barron bir ATM makinasının yanında görüntüleniyor.

atm-machine-inventor

ATM cihazlarında kullanılan manyetik kartlara şifre (pin) yükleme sisteminin geliştiricisi ise James Goodfellowdur.

james-goodfellow

ATM cihazlarında para çekmek için çeşitli şekillerde isimlendirilen (bankamatik, bankkart, vs) kartlarla para çekerken 4 basamaklı rakamdan oluşan şifre (pin) kullanıyoruz.

Peki kart pinlerimiz neden 4 basamaklı diye düşündüğünüz oldu mu?

John Adrian Shepherd-Barron öncelikle pin sisteminin 6 basamaklı olmasını öngörmüştür. Ancak karısı Caroline tarafından bu fikri değiştirilmiştir. Nedeni ise karısının en fazla 4 basamaklı sayıları aklında tutabilmesidir. 6 basamaklı sayıları ezberleme yeteneği olmadığı söylenmektedir.

Bu konuda bir çoğunuz tahmin ediyoruz ki Caroline‘nin fikrine saygı duyuyorsunuzdur. Çünkü günümüzde onlarca şifre ile boğuşurken 6 basamaklı banka veya kredi kartı pin numarasını ezberlemenin zorluğu ve unutma riskinin olduğu konusunda kimsenin şüphesi yoktur.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorum alanına fikrinizi bırakabilirsiniz.

Günümüzde bazı Debit türü kartla güvenlik açısından 6 basamaklı pin sistemine sahiptir ancak halen genel kullanım 4 basamaklı pin üzerinedir.

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.