ArduinoArduino Yardım

“avrdude stk500_getsync(): not in sync resp=0x30” Hatasının Nedeni ve Çözümü

Bu hatanın genel nedeni bilgisayarınızdan Arduino bordunuza yazdığınız programı (sketch) gönderdiğinizde bilgisayar ile bordun haberleşememesi nedeniyle oluşmasıdır. Haberleşme hatası yani bağlantı hatasının genel olarak tek bir nedenden kaynaklandığını söylemek doğru olmayacaktır.

arduino_sync_error

Bunun çok çeşitli sebeplerden oluştuğu gözlemlenmiştir. Bunlara kısaca değinecek olursak;

Eğer Arduino bordunuzun ilk dijital pinine (RX) bir şey bağladıysanız uygulamayı Arduino borda göndermeden önce bu bağlantıyı çıkartın. Çünkü dosya gönderim işlemi RX üzeriden kullanılır ve bir bir başka kablo ile başka bir şey bağlanmışsa orayı meşgul ediyor olabilir.

Neden #2:

Arduino IDE üzerinden yanlış COM port veya yanlış Arduino bord tipi seçmiş olabilirsiniz.  Denetim masasından Aygıt Yöneticisini seçip Arduino kartınızın hangi portta olduğunu kontrol edin. Örneğin aşağıda COM4 üzerinde bağlı olduğunu görüyoruz. Eğer aşağıdaki gibi Arduino portunu hiç görmüyorsanız veya üzerinde soru işareti varsa Arduino’nuz klon olabilir ve sürücüsü yüklü değildir. USB portu değiştirmeyi deneyin. Halen sorun devam ediyorsa bu durumda Neden #3 bölümünü göz atın.

Arduino_Port

Neden #3:

Klon Arduino kullanıyor olabilirsiniz ve sürücüsü gerekli olabilir. Bilindiği gibi klon Arduino’lar ucuz satıldıklarından çok tercih ediliyorlar ancak giriş portlarında kullanılan CH340/CH341 tipi çiplerden dolayı bilgisayarınız otomatik tanımıyor olabilir. Bu durumda bu çip için sürücü yüklemeniz gerekli. Böyle ise buradaki makalemizden ilgili sisteminize göre sürücüleri yükleyip tekrar deneyin.

Neden #4:

Son olarak eğer yanlış bir işlem yapıp Arduino çipinin bootloader’ini (yükleme) bozduysanız da bu olablir. Anlamak için USB kabloyu bilgisayar takın ve Arduino kart üzerindeki reset düğmesine basın. Eğer 13 nolu pinin bağlı olduğu LED yanmıyorsa Arduino kartınızın bootloader’i bozulmuş olabilir. Ancak panik yapmayın. Arduino bootloder tekrar yüklenebiliyor. Bu https://learn.sparkfun.com/tutorials/installing-an-arduino-bootloader adresdeki yönergeleri uygulamak lazım. Biraz uzmanlık gerektirebilir ancak Arduino ile uğraşan herkes eminim zaten uzman olmak için buna merak sardı değil mi? (Yakında o sitedeki yönergeleri Türkçe yazacağız)

Daha farklı çözüm önerileriniz varsa lütfen yorum alanında yazın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.