Püf NoktalarıVideo&Medya

Bluetooth 5 Hayatımıza Neler Katacak?

Elektronik cihazlarda düşük enerjiyle kısa mesafeli kablosuz bağlantı imkânı sunan Bluetooth teknolojinde gelişmeler durmuyor.

En son gelen bilgilere göre yeni Bluetooth standardı olacak sürüm 5, 16 Haziran tarihi itibariyle resmiyet kazanacak. Bluetooth standartlarını belirleyen kurum niteliğinde olan Bluetooth SIG yöneticilerine göre yeni Bluetooth 5 ile daha hızlı ve verimli bağlantılar söz konusu olabilecek mevcut Bluetooth 4.x standardı ile karşılaştırılınca.

Peki Bluetooth 5 bize yeni neler getirecek?

Daha fazla mesafe.

Bluetooth 5 bize 2 kat daha fazla bağlantı mesafesi vaat ediyor. Her ne kadar maksimum uzaklık bağlantı kurulacak cihaza da bağlı olsa da Bluetooth 4 200 feet (yaklaşık 60 metre) uzaklığa kadar bağlantı kurabilmekte. Bluetooth 5 bunu WiFi Direct mesafesine yakın şekilde iki katına çıkaracak görünüyor. Bu bize ne sağlar. Örneğin bu durumda Bluetooth hoparlörünüzü daha uzağa koyabileceksiniz.

Bluetooth 5 bağlantı

4x daha hızlı.

Bluetooth 5, şu anki 4.2 nin ulaştığı mevcut hızın 4 katını vaat ediyor.

Daha detaylı tanımlama (advertising) paketleri.

Tanımlama paketleri Bluetooth bağlantının temelini oluşturmaktadır. Tanımlama paket bilgisi ile kullanıcılar bağlanacakları diğer Bluetooth cihazları bulmalarına ve cihazlara ait bilgileri elde etmelerine yardımcı olmaktadır. Şu anki mevcut paket büyüklüğü 47 byte ve bu kapasiteye cihazın adı ve tipi ancak sığmaktadır. Bluetooth 5 ile bu paket boyutu büyüyeceğinden etraftaki Bluetooth 5 cihazlara ait daha detaylı bilgiler görebileceğiz.

Konum bilgisi.

Bluetooth 5 ile bağlantısız servisler için yeni fonksiyonellikler sunulacak. Bu muhtemelen daha detaylı konum bilgisi ve navigasyon verisi olacak.

Bluetooth 5 Bağlantılı Cihazlar

Uyumluluk.

Bazı Bluetooth 4.0 cihazlar yazılım ve güncellemelerle 4.1 veya 4.2 sürüme yükseltilebilmekteydi. Ancak Bluetooth 5 donanımı tamamen farklı olacağı için eski Bluetooth cihazlar 5 standardına yükseltilemeyecek. Dolayısıyla yeni Bluetooth 5 özellikli cihazları yıl sonuna doğru belki görebiliriz. Bluetooth 5 cihazların geriye uyumluluk sorunu yaşamayacağını düşünüyoruz. Ancak bu durumda Bluetooth 5 özelliklerini kullanamıyor olacaklar. Ancak her iki cihazda da Bluetooth 5 donanımı varsa bu özellikler mümkün olabilecek.

Bluetooth teknolojisi, ismini Danimarkalı kabileleri birleştiren kral Harald Bluetooth’tan alıyor. Logosu da H ve B harflerinin İskandinav rünik yazısındaki birleşimi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.