CIA ve TrueCaller Uygulamalarından Numaranızı Nasıl Silersiniz?

Birçoğunuzun reklam veya bir şekilde karşısına çıkmıştır. Arayan numaranın kime ait olduğunu gösterdiğini idda eden çeşitli uygulamalar var. Bunlardan en çok bilinenlerden CIA ve Truecaller uygulamaları hem Android hem de iOS cihazlarda boy göstermekte.

Bu uygulamalar her ne kadar akıllı telefonlarınıza yüklendiğinde rehberinizde kayıtlı kişilerin bilgilerini alıp almayacaklarını seçeneğe sunmuş olsalarda birçok kullanıcı muhtemelen bilmeden buna izin vermekte. Her ne kadar bu uygulamlardan uzak dursanız da sizin kontak bilgilerinize sahip birinin bu uygulamalarını kullanmaları yeterli. Bu durumda sizin bilgileriniz (varsa ev adresiniz dahil) bu uygulamaların veritabanlarına kaydedilmektedir.

Böyle bir durumun oluştuğunu görmüşseniz ve numara ve diğer bilgilerinizin kaldırılmasını istiyorsanız aşağıdaki yöntemi uygulayın.

CIA Uygulaması için:

Bilgisayardan http://cia-app.com/self-service/numarami-sil adresini ziyaret edin. Açılan sayfada numaranız kısmına telefon numaranızı yazın ve alttaki “ben robot değilim” seçeneğini de işaretleyip “Numaramı sil” butonuna tıklayın. Numaranız belli bir süre sonra veritabanından kaldırılacaktır. Kaldırılıp kaldırılmasığını tam bilmiyoruz tabi ancak en azından aramalarda gösterilmiyor.

Eğer numaranızı kaldırmak değil de düzeltmek istiyorsanız http://cia-app.com/self-service/adinizi-ve-numaranizi-guncelleyin linkini takip ediniz.

Truecaller Uygulaması için:

Bilgisayardan http://www.truecaller.com/unlist adresini ziyaret edin. Açılan sayfada PHONE NUMBER kısmına numaranızı +905xx şeklinde başlayarak yazın. Ülke kodu gerekecek. Sonra REASON kısmına neden kaldırmanızı istediğinizi işaretleyin. İngilizce bilmiyorsanız rastgele seçin birşeyler. Alt kısımda doğrulama kodunu da yazıp UNLIST butonuna tıklayın. Açılan uyarı penceresine Tamam deyin.

Sayfadaki bilgiye göre numaranız 24 saat içinde listelemeden kaldırılacaktır.