MobilPüf Noktaları

Çift SIM Kart Girişli Telefonlarda “Dual Active” ve “Dual Standby” Ne Demektir?

Birden fazla aktif kullandığınız GSM hattınız varsa ya çift telefon taşımak zorundasınız ya da son zamanlarda popüler olan çift SIM kart girişli telefonlardan kullanmanız gerekiyor.

Eğer çift sim kartlı bir telefon düşünüyorsanız piyasadaki alternatifler kafanızı karıştırıyor olabilir. Özellikle çift hatlı bu telefonların iki hattı da aynı anda mı yoksa seçimlik mi kullanılabileceği konusunda kafa karışıklığı olabiliyor.

xperia-m2-dual-black

Çift hatlı bir telefon düşünüyorsanız kesinlikle bu iki terimden hangisi hangi telefonda destekleniyor bakmanız gerekli.

Dual Standby özellikli telefonlar

Bu tip telefonlar daha çok ucuz tip telefonlarda görülebileceği gibi bazı üst düzey telefonlarda da mevcut olabiliyor. Bu tip telefonlarda her iki hat aynı anda aktif olmayıp bir tanesi kullanılıyorken diğeri standby (bekleme) konumunda olabiliyor. Yani hatlardan birine çağrı geldiğinde diğeri malesef kullanılamıyor ve ona bir çağrı geldiğinde hat kapalı olarak gösterilmektedir. Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki bu tip telefonlarda 3G/4.5G mobil hattı kullanmaya başladığınız anda diğer hat yine kullanılamaz hale gelmekte. Çünkü Dual Standby telefonlar tek bir GSM alıcı (transceiver) ünitesine sahiptirler.

Bu durumda anlaşılıyor ki sadece hatlardan bir tanesi aktif kullanılabiliyor. Bir tanesini seyrek kullananlar için ideal olabilir ama her iki hattı da aktif kullananlar için kesinlikle Dual Standby telefonları tavsiye etmiyoruz.

Bu tip telefonlara örnek olarak Samsung Galaxy S7 Edge Duos/Galaxy S5 Duos, Asus Zenfone 3/Zenfone 3 Ultra/Zenfone2 Laser, Huawei P8/P9, Lenovo Vibe P1/S1 tipi modelleri gösterebiliriz.

Dual Active özellikli telefonlar

Çift SIM kartlı akıllı telefonların pek çok avantajını bu tip cihazlarda görüyoruz. İş ve eğlenceyi birbirinden ayrı tutabilir, daha uygun maliyeti bir çağrı yönetimi elde edebilirsiniz. Çift SIM kart özelliği sayesinde, aynı zamanda bir SIM üzerinden konuşurken, diğeri üzerinden sesli mesaja yönlendirmeden çağrıları alabilirsiniz. İlk çağrıyı beklemeye alabilir, yeni çağrıyı yanıtlamayı tercih edebilirsiniz. Sonuç olarak hiçbir çağrıyı kaçırmazsınız. Dual Active telefonlar çift GSM alıcı (transceiver) ünitesine sahiptirler.

Bu tip telefonlara örnek olarak Sony Xperia M2 Dual, Sony Xperia Z3+ Dual, Asus Zenfone 2, Lenovo Vibe Z2 Pro, GM Discovery II tipi modelleri gösterebiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.