AppleiPadiPhone

En Çok Karşılaşılan iOS 10 Problemleri

Apple iOS 10 güncellemesi ile bir çok yeniliği iOS cihazlarımıza getirdi. Bununla beraber bazı sorunlarla karşılaşıyorsanız yalnız değilsiniz. Bir çok kullanıcı iOS 10 güncellemesi sonrası bazı sorunlarla yüzleşti. Panik yapmayın. Bunların belli başlılarını burada listeleyip bazı çözüm önerileri sunmaya çalışacağız.

iOS 10 sonrası pilin daha hızlı bitmesi

Aslında bu durum göreceli de olsa bir çok kullanıcı iPhone veya iPad pilinin güncelleme öncesine göre daha hızlı bittiğinden şikayetçi.

ios10-battery

iOS 10 güncellemesinin hemen sonrasında Apple iOS 10.1 güncellemeyi yayınladı ve bazı sorunları giderdiğini duyurdu. Bunlardan bir tanesi de daha iyi bir pil performansı. Öncelikle halen yapmadıysanız iOS 10.1 güncellemesini yükleyin ve durumu tekrar gözlemleyin. Halen pilin hızla tükendiği konusunda gözlemleriniz varsa ek olarak aşağıdaki önerilerimizi uygulayın.

Arkaplan uygulamalarını kısıtlamak:

Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile menüsüne girin ve açılan ekranda bir sürü uygulama listelendiğini göreceksiniz. Aslında bunların hepsinin aktif çalışmasa bile arkaplanda çalışıp pil tüketmelerine gerek yok. Gereksiz gördüğünüz uygulamaların arkaplan güncelleme özelliğini kapatın. Bu size bir miktar pil tasarrufu sağlayacaktır.

Fitness takip uygulamasını kapatmak:

Ayarlar > Gizlilik > Hareket ve Fitness menüsüne girin Fitness Takibi seçeneğini tamamen kapatabilirsiniz. Veya sporla haşır neşirseniz bu ayarı kapatmayıp altta listelenen kullanmadığınız uygulamaların fitness etkinliğinize ulaşmasını kapatın. Apple Watch kullanıyorsanız telefonda bunu takip etmenize zaten gerek yok.

Wi-Fi kablosuz bağlantı

Sizde WiFi seçeneğini devamlı açık bırakanlardansanız pilinizin daha erken bitmesi normal. Özellikle dışarıda iken ve kablosuz herhangi bir ağa bağlanma durumunuz yoksa WiFi bağlantıyı kapalı tutun. Böylece cihazınız devamlı etrafta kablosuz ağ arayıp bağlanma girişimi yaparak pil durumunu rahatsız etmeyecektir.

wi-fi-assist-iphone

WiFi kapatmak için parmağınızı alttan yukarı kaydırın ve WiFi simgesine dokunun.

Ekran parlaklığını düşürmek

Özellikle gündüz ekranın çok fazla parlak olmasına pek ihtiyacımız olmayabiliyor. Bu nedenle ekran parlaklık ayarını biraz kısmak pil tüketimine olumlu etki edecektir. Ayrıca sık sık saate bakmak için cihazınızın ekranını açıp duruyorsanız bu alışkanlığınızı değiştirmeniz de faydalı olacak.

Pili fazla tüketen uygulamalardan kurtulmak

Aslında bu seçenek son umut biraz daha pil şarjının daha fazla gitmesi için oldukça faydalı olacaktır, ancak eminiz ki çok fazla pil tüketse de bazı uygulamalardan vazgeçememeniz doğal. En azında çok az kullanıp çok pil harcayan bir uygulama tespit ederseniz onu cihazınızdan kaldırmak faydalı olacaktır.

Bunu yapmak için Ayarlar > Pil menüsüne girin ve Son 24 Saat ve Son 7 Gün içinde en fazla pili sömüren uygulamalara bir göz atın.

iOS 10 Wi-Fi ve Bluetooth sorunları

Her iOS güncelleme sonrası cihazımızın WiFi kablosuz ağlara veya Bluetooth cihazlarımıza bağlanmasında sorunlarla karşılaşmamız olağan hale geldi. Bu durum malesef iOS 10 sonrası da bir çok kişinin başına geldi.

ios10-wifi-bluetooth

Hem WiFi kablosuz bağlantı sorunuzu hem de Bluetooth bağlantı sorununu halledecek çözüm şu şekilde.

Ama öncesinde belirtmek isteriz ki cihazınızda kayıtlı tüm WiFi otomatik giriş şifreleri kaybolacaktır. Bu nedenle her zaman otomatik bağlandığınız WiFi ağlara girmek istediğinizde bir defalığına yine kablosuz ağ şifresi girmeniz gerekecek.

Ayarlar > Genel > Sıfırla menüsüne girin ve Ağ Ayarlarını Sıfırla seçin. Bu seçimden sonra cihazınız şifreli korunuyorsa şifrenizi isteyecektir. Sonrasında cihazın ağ ayarları sıfırlanıp yeniden başlatılacak. Artık WiFi ağlara veya Bluetooth cihazlarınızla sorunsuz eşleşip bağlantı kurabileceksiniz.

iOS 10 sonrası Ana Ekran Düğmesine basma zorunluluğu

iOS 10 güncelleme sonrası ana ekran tuşunun davranışlarında bazı radikal değişikliklerde yapıldı. En önemlisi ise artık kilit ekranını parmağınızı kaydırarak açma olayı bitti ve ana ekran tuşuna basmanız gerekiyor. Özellikle Touch ID parmak izi özellikli cihazlarınızda önceden sadece parmağınızı dokunmak yeterken şimdi tuşa basmanız da gerekiyor.

ios-10da-touch-id

Yine eskisi gibi sadece parmağınızı Touch ID ana ekran düğmesine değdirip açmak isteseniz aşağıdaki ayarı değiştirin.

Ayarlar > Erişilebilirlik > Ana Ekran Düğmesi (biraz aşağılarda) ekranına gelin ve Parmağı Koyarak Aç seçeneğini kapalıdan açık hale getirin.

ios10-parmak-koyarak-ac

Bunların dışında karşılaştığınız sorunlar varsa yorum alanında belirtirseniz onlar içinde çözümler eklemeye çalışalım.

 


 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.