Anet A8 3D Printer Installation and Settings


Anet A8 popüler ve ucuz maliyetli 3B yazıcılardan biridir ve bilindiği gibi modüler şekilde kurulu olmadan gelmektedir. Gearbest veya Aliexpress gibi Çin bazlı sitelerde yıl sonuna yaklaştığımız şu günlerde etrafta yayınlanan özel indirim kodları ile yaklaşık $130-150 arası bir fiyata bulunabilmekte. Sipariş ettiğinizde bir kit halinde gelir ve kendiniz monte etmeniz gerekiyor.

Kurulumu son derece basit olmasına rağmen yine bir zaman almaktadır. Daha hızlı ve sorunsuz kurulum yapmak için Anet teknik ekibi 3 ayrı video yayınlamıştır. Anet A8 modeli zaman zaman revizyondan geçmektedir. Burada anlatılan kurulum 2018 sonuna kadar satılan modeli kapsamaktadır. Anet tarafından 7 önemli özelliği güncellenip değiştirilerek 2019 model Anet A8 modeli yakında piyasaya sürüleceği belirtilmiştir. Bu yenilikler ne olacak derseniz bu videoda anlatılıyor.

Sırasıyla şimdi kurulum adımlarını anlatan videoları takip edelim.

Video-1 Tüm elektronik ve hareketli aksamın ön testi

Bu adımı atlayabilirsiniz ancak tavsiyemiz kurulum yapmadan önce tüm motorlar, güç kaynağı, sensörler vs düzgün çalışıyor mu test amaçlı ön kurulum yaparak deneyebilirsiniz.

Video-2 Paketin Açılması ve İlk Kurulum Adımları

Başlarken şunu belirtmek lazım.Cihazın gövdesi ucuzuluğunun da bir özelliği olarak metal değil akrilik malzemeden oluşuyor. Bu akrilik parçaların üzeri kağıt bantla kaplı. Videoda bu bantlarla monte ediliyor ancak cihazınızın estetik görünmesi açısından önce oturun akrilik parçaların bantlarını sökün.

Not: Sakın hot bed yani baskı tablası üzerindeki sarı bantları çıkarmayın. Bu baskı esnasında basılan filamentin tablaya yapışması için gereklidir. Kazara çıksa vefa bantlar deforme olursa korkmayın bant satın alabilir veya daha kesin çözüm 220×200 mm ebadında Buildtak veya PEI denilen tablaya yapışan bir malzeme kullanabilirsiniz. Veya en basiti o ebatlarda cam kestirip özel 3D yazıcı spreyi, ona da para vermem derseniz saç spreyi püskürterek baskının tablaya yapışmasını sağlarsınız. Bu bahsedilen şeylerin detayları internetten bakarsınız.

Video-3: Kurulum Devamı

Video-4 Son Ayarlar ve kalibrasyon

Son olarak bu videoyu dikkatli izleyin. Eğer opsiyonel olarak satın alınan baskı yatağı otomatik seviye sensörünüz yoksa o bölümü geçebilirsiniz. Ancak bu sensöre sahip olmak gerçekten işinizi kolaylaştıracaktır. Videoda anlatılan sensör yerine popüler BLTouch marka sensör tercih edebilirsiniz. Biraz pahalı ama değer.

Eğer opsiyonel olarak satın alınan baskı yatağı otomatik seviye sensörünüz yoksa almayı düşünün. Bu sensöre sahip olmak gerçekten işinizi kolaylaştıracaktır. Videoda anlatılan sensör yerine popüler BLTouch marka sensör tercih edebilirsiniz. Biraz pahalı ama değer.

Artık Anet A8 3B yazıcınızı kurdunuz ve baskıya hazır. İnternette yazıcıyı araştırırken muhtemelen rastlamışsınızdır. Yazıcının elektrik donanımının güvenlik zaafı olduğu yönünde. Bu doğrudur ve yazıcınızı bir çok kişinin yaptığı gibi eklentilerle daha güvenli ve daha konforlu hale getirebilirsiniz. Bunu nasıl yapabilirsiniz internette bolca video ve kaynak mevcut ama ben kendi tecrübelerimle bunların bir çoğunu inceledim ve her bir geliştirme için çeşitli alternatiflerin olduğunu gördüm. Ben kendime göre bu alternatifleri kendi yazıcım üzerinde deneyerek hangilerinin daha verimli ve kullanışlı olduğunu keşfediyorum. 


Bu makalemizde Anet A8 yazıcınız için kesinlikle tavsiye ettiğimiz güncellemeler ve yükseltmeleri bulabilirsiniz (Henüz geliştirme aşamasında)


Şimdilik yazıcınızla ilgili destek ve paylaşımların olduğu Facebook grup ve sayfalara göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Aşağıdaki belli başlı olanları listeledik.

İngilizce sayfalar

Türkçe sayfalar


Hangi yazılımları kullanabilirim?

Ultimaker Cura

Anet 3D yazıcınızın paketi içinden çıkan SD bellek içinde Software kısmında Ultimaker Cura yazılımını göreceksiniz. Eski bir sürüm olsa da kullanabilirsiniz. Cura yazılımı 3 boyutlu görsel hazırlamak için değil ancak hazırlanmış görüntüleri yazıcınızın basabileceği formata çeviren (dilimleme deniliyor buna) yazılımların en ünlülerindendir. Basitçe STL formatlı 3 boyutlu görsel dosyalarını yazıcının ayarlarına göre gcode denilen bir baskı formatına dönüştürme işidir. Oluşturduğunuz gcode dosyasyı en pratiği yazıcı ile gelen belleğe veya kendi başka mini SD belleğe kopyalayıp yazıcı anakartındaki SD yuvasına takıp menüden dosya yazdırma ile seçip yazdırmak olacaktır.

Yazılımın güncel sürümü ve kaynaklarına https://ultimaker.com/en/products/ultimaker-cura-software web adresinden ulaşabilirsiniz. Yazılım ücretsizdir. 

Yazılımı nasıl kullanacaksınız anlatan onlarca videoyu Youtube’da bulabilirsiniz. Bir kaç örnek aşağıda

Cura ayarları Anet A8 yazıcınız için nasıl yapmalıyım diyorsanız aşağıdaki ayarları Cura programına tanımlayın.

Öncelikle yeni bir yazıcı tanımı oluşturun (Ayarlar>Yazıcı>Yazıcı Ekle…)

Custom>Custom FFF Printer seçin, yazıcı adı olarak Anet A8 diyebilirsiniz ve aşağıdaki bilgileri yazın

Eğer hotbed üzerine cam koyacaksanız Z Yükseklik değerini 235 yapın

G-code’u başlat kısmına içindekileri silip aşağıdaki kopyalayıp yapıştırın

G21      ;metric values
G90      ;absolute positioning
M82      ;set extruder to absolute mode
M107      ;start with the fan off
G28 X0 Y0   ;move X/Y to min endstops
G28 Z0     ;move Z to min endstops
G1 Z15.0 F9000 ;move the platform down 15mm
G92 E0     ;zero the extruded length
G1 F200 E3   ;extrude 3mm of feed stock
G92 E0     ;zero the extruded length again
G1 F9000
M117 Printing...

G-code’u sonlandır kısmına içindekileri silip aşağıdaki kopyalayıp yapıştırın

M104 S0           ;extruder heater off
M140 S0           ;bed heater off
G91             ;relative positioning
G1 E-1 F300         ;retract the filament to release pressure
G1 Z+0.5 E-5 X-20 Y-20 F9000 ;move Z up a bit
G28 X0 Y0          ;move X/Y to min endstops
G90             ;absolute positioning
G1 Y190 F9000        ;(optional) move heatbed to front
M84             ;steppers off

Bu bölümde gcode alanları boş kalacak.

Bitir ile tanımlayı tamamlayın.

Daha sonra buradaki profil dosyasını indirip profili Cura’da içeri yükleyelim (Yeni güncel sürümler için)


Slic3r

Cura benzeri popüler dilimleme yazılımlarından biri olan Slic3r yazılımı da yazıcı için gcode dosyaları oluşturur. Bu da ücretsiz olup https://slic3r.org adresinden indirilir.


Test ve kalibrasyon baskı örnekleri

Örnek baskı için SD bellekte bulunan Test file GCODE klasöründeki örnek görüntüleri basabilirsiniz. Daha atraksiyonlu şeyler derseniz aşağıdakileri deneyin. Özellikle Thingiverse sitesi çok uğrak yeriniz olacaktır.

http://www.3dbenchy.com Test görüntü
https://www.thingiverse.com/thing:1278865 XYZ kalibrasyon küpü
https://www.thingiverse.com/thing:2467332 Temp Calibration Tower
https://www.thingiverse.com/thing:1545913 Calibration Cat
https://www.thingiverse.com/thing:1363023 Test your 3D printer! v3
https://www.thingiverse.com/thing:2797420 Bed level test


İlgili bağlantılar