iPhone 6 Hata 53: Yetkisiz Servislerin Touch ID Tamiratı Sorun Yaratıyor

iPhone 6 serisinde parmak izi okuyuculu (Touch ID)  home tuşu bozulduğunda eğer bunu orijinal Apple servisi değilde yetkisiz servislere tamir ettirdiyseniz başınız ağrıyacak görünüyor. Normalde çalışıyor görünen bu değiştirilen tuş yeni bir iOS güncelleme yükleneceği an Hata:53 sorunuyla karşılaşacaksınız ve telefonunuz kullanılamaz (brick) hale gelecek.

error53

Apple yetkilileri bu durumu onaylamamaktadır ve kullanıcı güvenliği nedeniyle bunu yaptıklarını bildirmektedirler. iPhone 6 ilk piyasaya çıktığından beri önemli sayıda kullanıcı home tuşunun bozulması durumunda daha ucuz diyerek bilinmeyen yerlerde home tuşu ve/veya kablosu değişimi şeklinde tamirat yaptırdıkları görülmekte. En son gelen iOS güncellemeleri ile birlikte Apple güvenlik gerekçesi ile bu türlü tamiratların önüne geçmek istemektedir.

apple_touch_id

Apple tarafından baktığımızda çok da haksız sayılmaz. Amaç kullanıcıları daha pahalı tamirata yönlendirmek olarak düşünülmemelidir. Apple kullanıcıların parmak izi kayıtlarının güvenliğini söz konusu etmektedir. Orijinal olmayan şüpheli parmak izi sensör okuyucu değişimi neticesinde Touch ID ile korunan kullanıcı verileri veya sistemin güvenliğinin tehlikeye gireceği düşünülmektedir. Özellikle Apple Pay sistemi aktif edilmiş cihazlarda ciddi güvenlik sorunu oluşturacağı belirtilmektedir.

Kaynak: The Guardian