iPhone 6s ve 6s Plus Telefonunuzun A9 İşlemcisi Samsung mu, TSMC mi?

Bir çok iPhone 6s ve 6s Plus kullanıcısı pek farkında olmasa da Apple bu modellerde iki ayrı üreticiden alınma A9 işlemcileri kullanmaktadır. Bir kısmı Samsung‘dan bir kısmı ilse TSMC‘den.

Peki bu durum sizin için ne ifade ediyor. Hangi üreticinin A9 işlemcisi kullanıyor olmanızda bir fark var mı? Bir kaç hafta önce yapılan Chipgate adı verilen testler sonuçlarına göre birazcık daha büyük 16nm TSMC marka işlemci, 14nm Samsung eşdeğerine göre %20 enerji tüketiminde daha verimli olduğu gözlemlenmiştir. Öte yandan Geekbench testlerine göre ise TSMC chip kullanan iPhone 6s modellerinin pillerinin %28’e varan oranda daha verimli kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.

apple-a9-iphone-6s

Ancak bu testlerin sonuçlarına karşı fikirler Apple markasının bu tip bir farklı performans sonuçları oluşturan cihazlar üretmeyeceği ve bu farkın bir şekilde tolere edici düzenlemeler yapıldığı yönündedir. Nitekim Apple bu testlerin sonuçlarını kabul etmemektedir. Detay için tıklayınız (Chipgate debunked).

Her şey bir yana sizin iPhone 6s veya 6s plus telefonunuzda hangi A9 chip kullanıldığını merak ediyorsanız hemen Battery Memory System Status Monitor adlı ücretsiz uygulamayı telefonunuza indirip çalıştırın.

a9check

System bölümünde Model kısmında yazan model ismine bakın ve aşağıdaki tablodan sizinki hangi marka işlemci kullanıyor anlayabilirsiniz.

  • N71mAP – iPhone 6s TSMC üretimi A9 işlemci
  • N66mAP – iPhone 6s Plus TSMC üretimi A9 işlemci
  • N71AP – iPhone 6s Samsung üretimi A9 işlemci
  • N66AP – iPhone 6s Plus Samsung üretimi A9 işlemci

Sizinki hangi marka çip ve telefonunuzu nereden satın aldınız yorum kısmına eklerseniz seviniriz…