Püf NoktalarıWindows

GPT Korumalı Disk veya Bölümleri Nasıl Silebiliriz?

Daha üst sürüm Windows işletim sistemlerinde, örneğin Windows 7, 8.x,10,Server 2013 vs, kullanılmış bir disk veya taşınabilir belleği, SD belleği daha önceki bir sürüm bilgisayara taktığınızda diskin tamamı veya belli bir bölümü (partition) GPT Disk Korumalı görebilirsiniz.

HDD-GPT-Korumali

Bu tip bölümlenmiş diskleri tamamını veya ilgili GPT bölümünü yeniden sıfırlamak istediğinizde Windows Disk Yöneticisi başarısız olacaktır. Yani ilgili bölüm üzerinde fare ile sağ tıklasanız Sil seçeneği kapalı göreceksiniz. Bunun nedeni ilgili bölümün yanlışlıkla silinmesinin önüne geçmektir.

Ancak sözkonusu diski sıfırlayıp yeniden formatlamak istediğinizde bunu Windows Disk Yöneticisi ile yapamayacaksınız.

Bu durumda ilgili diskin üzerinde eğer farklı bölümlerde datanız varsa öncelikle o bölümlerdeki bilgileri yedekleyiniz. Çünkü uygulayacağımız yöntem diski tamamen sıfırlayıp tek bir bölüm haline dönüştürecektir. Tabiri caizse ilk aldığınız hale dönüştürecektir.

Diski sıfırlamak için aşağıdaki adımları takip edin.

Başlat düğmesine basıp arama kutusuna diskpart yazıp enter basın. Bir uyarı alırsanız onaylayın. Aşağıdaki gibi DOS penceresi açılacaktır.

efi_diskpart

 • DISKPART> list disk  yazıp enter basın. Bilgisayar bağlı diskler listelenecektir.
 • Listeyi dikkatlice inceleyip sıfırlayacağınız diskin numarasını alın. (Disk 0, Disk1, Disk2, vb)
 • DISKPART> select disk 1 yazıp enter basın. Örneğimizde 698 GB lık Disk 1 seçtik.
 • DISKPART> clean  yazıp enter basın. Artık diskimiz bu adımda sıfırlanmış oldu.

Diskimiz sıfırlanmış oldu. Diskte yenib ir birim yaratıp, biçimlendirme safhasına geldik. Tekrar Bilgisayar Yönetiminden Disk Yöneticisi uygulamasını çalıştıralım. (Aşağıdaki yönerge Windows 7 içindir. Diğer Windows’lar içinde benzerdir.)

Bilgisayar Yönetimi‘ni açmak için Başlat düğmesini, Denetim Masası‘nı, Sistem ve Güvenlik’i, Yönetimsel Araçlar‘ı tıklatın, ardından Bilgisayar Yönetimi‘ni çift tıklatın. Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin. Sol bölmede, Depolama‘nın altında Disk Yönetimi‘ni tıklatın.

Alternatif olarak masaüstündeki Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp Yönet seçin. Sol bölmede, Depolama‘nın altında Disk Yönetimi‘ni tıklatın.

 1. Sabit diskinizde ayrılmamış bir bölümü sağ tıklatın ve ardından Yeni Basit Birim‘i tıklatın.

 2. Yeni Basit Birim Sihirbazı‘nda İleri‘yi tıklatın.

 3. Oluşturmak istediğiniz birimin boyutunu megabayt (MB) biçiminde yazın veya varsayılan en fazla boyutu kabul edin ve ardından İleriyi tıklatın.

 4. Varsayılan sürücü harfini kabul edin veya bölümü tanımlamak için farklı bir sürücü harfi seçin ve ardından İleriyi tıklatın.

 5. Bölümü Biçimlendir iletişim kutusunda, aşağıdakilerden birini yapın:

  • Bölümü o anda biçimlendirmek istemiyorsanız, Bu birimi biçimlendirme‘yi ve ardından İleri‘yi tıklatın.

  • Bölümü varsayılan ayarlarla birlikte biçimlendirmek için İleriyi tıklatın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.