Kripto ParaNasıl Yapılır
Trend

Helium Coin Nasıl Kazılır, Helium Hotspot Nedir, Nasıl Kurulur?

Yeni bir tür kripto para maden teknolojisi mi?

Geleneksel ekran kartları (GPU) ve Asic cihazlarla yapılan kripto para madenciliği her geçen gün yaygınlaşmakta ve aynı zamanda zorluk dereceleri her geçen gün artmaktadır. Yüksek elektrik enerjisi gerektiren bu klasik madencilik yaklaşımına karşı son zamanlarda daha çevreci ve farklı teknolojilerle kripto para kazım opsiyonları ortaya çıkmıştır. Şu günlerde hard diskler üzerinde kazım yapmayı mümkün kılan Chia Coin (XCH) yaklaşımının yanısıra Halkın Ağı (People’s Network) sloganı ile ortaya çıkan WiFi ağ bağlantıları üzerinden kazım yapmayı sağlayan Helium Coin (HNT) daha çevreci yaklaşımla bu blockchain ağını genişletmeyi hedeflemektedir. Uyumlu bir WiFi Hotspot cihazla aylık ortalama sadece 5W elektrik harcayarak bu işi yaptığını iddia etmektedir.

Halium 2013 yılında, Amir Haleem, Shawn Fanning ve Sean Carey tarafından kurulmuştur. Kurucularından Amir Haleem, bir espor geliştiricisi, Shawn Fanning ise eskilerden hatırlayabileceğiniz P2P müzik paylaşım hizmeti veren Napster’ın geliştiricilerinden.

Bu makaledeki bazı bölümler Helium resmi sitesinden ve yabancı kaynaklardan derlenmiştir. Konu bir çok teknik terim ve açıklamayı içerdiğinden tercümelerin mükemmel olduğunu söyleyemem. Şurası yanlış veya eksik, veya şurasını şöyle ifade edelim dediğiniz bir durum varsa lütfen alt kısımdaki yorum kısmına yazın veya info@cazda.com email adrese gönderin.

Peki WiFi blockchain ağına katılıp HNT coin kazmak için ne gerekiyor?

Evinizin veya ofisinizin penceresine bu teknolojiye uyumlu bir adet WiFi Hotspot koyarak ve Helium mobil uygulamayı telefonunuza indirerek. Bu kadar basit.

Bu yazının hazırlandığı anda tüm dünyada 37778 adet yayın yapan hotspot kurulduğunu görüyoruz (bkz. Helium ağı haritası). Çoğunlukla Amerika kıtası ve Avrupa ülkelerinde yoğunlaştığı görülmekte ancak diğer gölgelerde de yavaş yavaş yeni hotspotlar eklenmekte her gün.

Helium Network Map

Haritada belli bölgeleri yaklaştırdığımızda o bölgedeki Hotspot noktaları görebiliyoruz.

Helium Hotspots

Her bir Hotspot noktasına tıkladığınızda ise o Hotspot hakkında detay bilgi görebiliyorsunuz. Hatta kazanç miktarını da gösteriyor.

Helium Reward

Burada amaç çok basit. Her bir Hotspot haberleşme alanı içindeki diğer Hotspot’larla bağlantı kurmak. Her bir Hotspot diğer komşu Hotspot’lara bağlanmaya, verileri aktarmaya ve challenge görevlerine katılmaya çalışıyor, çünkü daha fazla bağlantının HNT’de daha fazla kazanç anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Bugün itibariyle bir HNT coin fiyatı yaklaşık 15 Amerikan Doları değerindedir. Yukarıdaki örnek İtalya’dan rastgele seçtiğimiz örnek Hotspot 1 günde 10.80 HNT kazanmış, yani yaklaşık 162 USD yapmakta, bizim paramızla ise yaklaşık 1.370 TL yapıyor. Tek bir günlük kazanç olarak gayet iyi. Her gün aynı olmayabilir, daha az veya daha fazla gelebilir. Nitekim aylık yaklaşık 262 HNT kazanç elde etmiş orası.

Nasıl HNT Kazanılır?

Basitçe her bit Hotspot, ağ altyapısını geliştirmek ve güvenliğini sağlamak ve cihaz verilerini aktararak HNT kazanır. Hotspot’lara dağıtılan HNT miktarı, ağın kattıkları değere bağlı olarak gerçekleştirdikleri “işin” türüne bağlıdır. Ağ katkısının hesaplanması, Proof-of-Coverage (Kapsama Kanıtı) (PoC) adı verilen yeni bir “iş” algoritmasıyla gerçekleştirilir.

Bir Hotspot POC’a katılmak için, aldığı “işyükünü (payloads)” tanıklık (witness) ve doğrulama (verify) amacıyla yakındaki herhangi bir Hotspot’a iletmek için talimatlar-zorluklar (challenges) alır. Erişim noktasına tek sekmeli (single-hop) zorluklar aynı zamanda “beacons – işaretçiler” olarak da bilinir.

Komşuları olmayan Hotspot’lar yalnızca zorluklar (challenge) iletebilecekleri için daha az kazanırlar ve işaretleri (beacons) doğrulayamazlar. Bu durumda daha iyi kananç için Hotspot’a yakın başka Hotspot’ların olması iyi olacaktır.

Helium-Work

Kazançların yüzde olarak bölüşülmesi yukarıdaki 1-2-3-4 noktalarının yaptıkları görevlere göre yapılmaktadır. Bu yüzdeler şu şekildedir:

1. Challengers (Talimat İleticiler): %0.95

Hotspot’lar, bir Hedef Hotspot grubuna internet üzerinden şifrelenmiş mesajlar olarak talimatları (challenges) iletmek için ağ tarafından seçilir. Challenges, kablosuz ağ kapsamasnı doğrulamak için PoC tarafından kullanılır. Hotspot’lar, sadece yerel Hotspot’lara değil, herhangi bir yerden “challenges” iletebilirler.

2. Proof-of-Coverage (Kapsama Kanıtı): %5.31

Hotspotlar, PoC – ağ kapsamın kanıtına katkıda bulunarak yani bağlantıda oldukları komşu Hotspot’un kablosuz ağ kapsamını doğrulayarak HNT’den pay kazanırlar. Her Hotspot’un elde edeceği pay tutarı, ne sıklıkta kapsama alanı doğrulamasına doğrudan dahil edildiğine bağlıdır.

3. Witnesses (Tanıklık): %21.24

Diğer Hotspot’ların PoC-kapsama ağ alanını izleyen ve rapor eden Hotspot’lar, ne kadar ağ aktivitesine tanıklık (witness) ettiklerine bağlı olarak HNT’den pay ve ayrıca Challenge ölçeğine göre ödül kazanırlar.

4. Ağ veri Transferi: %32.5

HNT, ağdaki cihazlardan veri aktaran Hotspotlar’a dağıtılır. HNT miktarı, Hotspot’lar tarafından transfer edilen datanın miktarına göre orantılı olarak bölüştürülür. Bu oran yüzde olarak en fazla kazanç oranıdır.

5. Konsensüs (Fikir Birliği) Grubu: %6

Hotspotlar rastgele olarak Konsensus Grubuna seçilirler ve işlemleri doğrulama görevi dahil olmak üzere, Blockchain’e yeni blok yayınlama görevi alırlar. Grup üyeleri, %6 olarak konsensüs grubuna dağıtılan paydan hak kazanırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bahsi geçen Hotspot WiFi cihazları nereden alabilirim?

Helium tarafından onay verilmiş satıcıların satış siteleri Helium web sitesinde belirtilmiştir. https://www.helium.com/store adresine giderek aşağıdaki onaylı 4 üreticinin cihazlarından temin edebilirsiniz. Tavsiyemiz başka yerlerden başka cihazlar almayın. İnternette sahte bu üretici sitelerine benzer siteler açılmıştır, paranızı kaptırmayın.

Helium Hotspot Sellers

Bazı modellerin indoor (iç mekan) veya outdoor (dışmekan) modelleri var. İşlev olarak aynı işi yaparlar ama cihazı dışarıda bir yere monte etmek isterseniz su geçirmez özellikli outdoor modellerden seçebilirsiniz.

Bu işten ne kadar kazanırım?

Bu kazanç miktarı sizin Hotspot konumunuza, Hotspot cihazın düzgün çalıştırılmasına ve etrafınızdaki komşu hotspotların adedine bağlıdır. Elbette HNT kripto paranın değeri de önemli.

Bir fikir vermesi açısından şu dönemde bu istatistikler aşağı yukarı şu şekildedir:

3-5 hotspot > Ayda 250 HNT
5-15 hotspot > Ayda 650 HNT
15> hotspot  1100 HNT

Her zaman daha iyi bir kazanç ölçeği (scale) elde etmek için tüm challenge talimatları yerine getirmeniz,  diğer başka en az 10 Hotspot tarafından yaptıklarınızın teyit edilmesi ve tüm ağ aktivite datalarının düzgünde transfer edilmesi iyi olacaktır, yani daha fazla ödülü almak için, 1.0 değeri alabileceğiniz en iyi ölçek değerdir.

Helium Scale

Daha iyi ölçek değeri elde etmenin doğrudan Hotspot konumuna bağlı olduğunu unutmayın. Durumunuzu kontrol etmek için Helyum sitesini kontrol edebilirsiniz.

Hotspot Scale

Ayrıca https://helium.place sitesi de gayet iyi bilgi vermektedir Hotspot kaliteniz hakkında.

HNT (Helium Coin) fiyatını nereden görebilirim?

Tüm Kripto paralarda olduğu gibi, HNT fiyatı anlık değişen ve dinamik olduğundan, 1 HNT anlık fiyatını aşağıda görebilirsiniz. Detay için https://www.coingecko.com/en/coins/helium/usd sitesini ziyaret edin.


Devamı geliyor …….

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.