Otomobil

2. El Araç Alım Satımına Sınırlama Getiriliyor

İkinci el araba satışına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni bir düzenlemeyle kısıtlama getiriyor. Yönetmelik taslağına göre vatandaşlar yılda 3 araçtan daha fazla ikinci el araç satışı yapamayacak. Uygulamayla ikinci el araba alım satımının sadece bu işle ilgilenen işletmeler tarafından yapılır hale gelmesi hedeflenerek, kayıt dışı faaliyetlerin ve vergi kayıplarının önlenmesi planlanıyor.

Oto ekspertiz ve 2. el araç garantisi şart oluyor

Düzenlemeyle 2.el araba satışı yapan işletmeler de araç için ekspertiz raporu alma zorunluluğu da getiriliyor. Satıcılar bu ekspertiz raporunun bir kopyasını alıcıya teslim edecekler.  Ayrıca 10 yaş üstü araçlarda ve 200 bin km altındaki araçlarda motor, vites gibi önemli parçalara 2.el otomobil garantisi verme zorunluluğu getiriliyor.

2. el araba alım satımıyla uğraşmayanlar yılda 3 araçtan fazla satamayacak

Hazırlanan “İkinci el Motorlu kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı” ile yasal olarak araç alım satımıyla uğraşmayan vatandaşlar yılda en fazla 3 araç alım satımı yapabilecek. 2.el araba ticaretiyle uğraşmayan esnaf ve sanatkarların ve tacir olmayan özel hukuk tüzel kişilerinin bir yıl içerisinde 3’ten fazla araç satışlı yapabilmeleri ise sadece bu taşıtların en az 3 yıldır kenileri adına tescilli olmasına bağlı.

2.el arabanın bilgilerinin gerçek olup olmadığını düşünmeye son

Düzenlemeye göre satılık 2.el arabanın üzerinde tanıtım kartı bulundurulacak. Bu kartta hangi bilgilerin yer alacağı henüz açıklanmadı fakat ekspertiz raporu ve belli durumdaki araçlar 2.el otomobil garantisiyle satışa sunulabilecek. 10 yaş veya 200 bin km altındaki araçlarda sunulması zorunlu olacak olan 2.el otomobil garantisinin 6 ay veya 10 bin km geçerli olması öngörülüyor.

Oto galerileri ve araba pazarlarına yeni standartlar

2.el araç satışı yapılan araba galerilerine ve araba pazarlarına fiziksel şartlar getiriliyor. Bu şartları taşımayan işletmeler ruhsat alamayacaklar. Noterde de bu işletmeler adına yapılan satışlarda yetki belgesi, vekaleten yapılan satışlarda da satış sertifikası ve yetki belgesi olmadan araç satışı yapılamayacak.

Kaçakçılık ve dolandırıcılık geçmişi olan yetki belgesi alamayacak

Noterlerde araç satışının bağlandığı ve alınması zorunlu olan bu yetki belgesi  için de medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak, müflis olmamak, hırsızlık, dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçlardan hüküm almamak ve satış sertifikasına sahip olmak şartları aranacak. Bu belgeleri, bu işletmelerin bulunduğu bölgedeki ticaret il müdürlükleri vermeye yetkili olacak. Ayrıca satış sertifikası alabilmek için, araç alım satımıyla uğraşan bu işletmelerin personellerinin de gerekli eğitim ve sınav şartlarını sağlaması gerekiyor.

Kaynak: tasit.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.