Otomobil

İkinci El Araç Satın Alırken Sahte Evraklara Dikkat

Araç alımı sırasında sahte araç ruhsatlarına karşı, alıcının çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü çalınan otomobillerin bir kısmı sahte ruhsat ve plakalar düzenlenerek satılmaktadır.

 

Bu kişiler ruhsata araçların şase numarası ve motor numarası gibi bilgileri doğru girmekteler ve iyi düzenlenmiş sahte ruhsat belgeleri noterde bile anlaşılamamaktadır. Ayrıca yine hırsızlar tarafından düzenlenen sahte plakalar sahte ruhsatta yer alabiliyor.

Bilinen önemli yöntemlerden birisi de paraya sıkışma bahanesiyle araçları piyasa değerinin altındaki fiyatlara satışa sunmak. Bu nedenle temasta olduğunuz kişinin aracın gerçek sahibi olup olmadığına dikkat etmelisiniz, parayı mümkünse hemen elden teslim etmeyip, aracın resmi gerçek sahibine ait bir banka hesabına göndemeniz daha garantili bir yöntemdir.

Aksi takdirde herhangi bir trafik kontrolünde aracınız elinizden geri alınabilir ve hakkınızda çalıntı araç işlemi yapılabilir. Size araç satanlarda muhtemelen sahte isimlerle bu işi yaptıklarından paranızı geri almak için onları bulmanız pek söz konusu olamayacaktır.

ikinci_el_dikkat

Bu duruma karşı basit önlemler var.

Ehliyet, ceza, sahte ehliyet ve araç sorgulamalarının tamamını www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu tip sorgulamaları yapabilmek için öncelikle e-devlet şifrenizin bulunması gerekiyor. Şifreyi en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Buna göre aracın da plaka bilgilerini marka model sahip belge tarihi tescil renk vs herşeyini girerek hak mahrumiyeti yada çalıntı olup olmadığının bilgilerine ulaşmanız mümkün.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.