Otomobil

İkinci El Araçlarda Kilometresi ile Oynanması ve Tesbiti

Ülkemizde ikici el araç alım satım işlemi çok yaygındır. Nedeni ise daha uygun şartlarda bir araca sahip olmaktır. Ancak ikinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular vardır. Öncelikle aracın geçmişinin temiz olması, herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı, orijinal parçasının değişip değişmediği, boyasının orijinal olup olmadığı gibi konuların yanısıra, en az aracın yaşı kadar önemli bir konu aracın kilometresidir.

Elbette aracın kilometresinin düşük olması aracın değerini daha da artıracaktır. Ancak bazı uyanık ikinci el satıcılarının aracın kilometresi ile oynadığını zaman zaman duymaktayız. Bu hileli işlemi yaptırmak çok zor ve pahalı değil. Kilometresi ilerlemiş bir aracı eşdeğerlerinin km seviyesine getirmek satıcı için aracı daha cazip fiyata satabileceği anlamına gelebilecektir. Böyle bir hileli araç satın almayı tabiki kimse istemez. Peki böyle bir işlem yapılıp yapılmadığını anlamak mümkün müdür?

İşin gerçeği bazı pahalı araçları istisna tutarsak bunu servisde bir cihaza bağlayarak veya bir ustaya göstererek kesin olarak anlamak mümkün değildir.

arac-km-anlama

Tabiki bunu anlamak için bazı şeyler yapabiliriz:

  • Eğer araç bakımlarını düzenli olarak yetkili servislerde yaptırmışsa servis raporlarını isteyebilirsiniz veya ilgili yetkili servislerden servis raporlarına erişmeye çalışın. Bu bakım servislerinde aracın kilometre bilgileri kaydedilmektedir. Ancak aracın garanti dışına çıkması durumunda yetkili servis kullanım oranı düşük olacağından böyle bir durumda yanılabilirsiniz.
  • TÜVTÜRK muayene istasyonları periyodik araç muayenelerinde aracın kilometre bilgisinin muayene belgesine yazarlar. Yakın tarihte muayeneden geçmişse muayene raporunu isteyiniz.
  • T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı veri tabanında kullanılarak geliştirilmiş olan bu sistemde Kilometre bilgisini öğrenmek istediğiniz araç ile ilgili olarak ‘HASAR’ yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra plaka bilgisini yazarak 5664’e SMS atmanız yeterlidir. Bu vesile ile aracın hasar veya parça değişme bilgileri belirtilirken o esnada ki kilometre bilgisi de kaydedildiği için size bildirilir. Aracın gösterge kilometresi rapordakinden geri ise km ile oynamış olduğu kesindir. ( Örneğin HASAR 34LY912 veya hasar tarihini biliyorsanız PARCA 34LY912 21.04.2013 yazıp 5664‘e gönderin.

hasar-sorgu-ornek

  • Yukarıdaki detaylardan hiç bir bilgiye ulaşamışsanız, artık uzman bir kişinin yardımına ihtiyacınız olacak. Aracın bazı önemli aşınan parçalarından uzaman bir kişi bazı tesbitlerde bulunabilir. Örneğin, direksiyon simidi, vites kolu, değişen parçalardaki vidalamalardaki durumlar gibi.

Bu tip şikayet ve tesbitlerin özellikle galerilerden ikinci el araç satın almalarda gözlemlendiği görülmekedir. İşini dürüst yapan galericiler olduğu kadar bu tip hilelere başvuran galerici sayısı hiç de az değildir.

Bu tür bir kandırmacanın suç sayıldığı kabul edilmiştir ve örnek bir ceza ve niteliğini buraya tıklayarak  inceleyebilirsiniz.

5664 Uygulaması ile vatandaşların “araç hasar, araç detay, değişen parça, poliçe, kaza mağdur, hayat poliçe ve poliçe vade hatırlatma” bilgilerine”, aracıya gerek kalmaksızın kolayca ulaşabilmeleri hedeflenmiştir.

Turkcell, Türk Telekom, Vodafone ile anlaşmalı olarak devreye alınmış olan SMS projesi ile kişiler mesaj atarak arabalarının hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarınımağdur bilgilerinitrafik poliçelerinin olup olmadığını, eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu,vefat etmiş kişilere ait hayat sigortası bilgilerini ve trafik poliçesine ait vade hatırlatma bilgilerine Turkcell, Türk Telekom, Vodafone “5664”e mesaj atarak sorgulayabilirler.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.