Instagram
Trend

Instagram Etkileşimini Doğru #hashtag Kullanarak Artırın

Bildiğiniz gibi Instagram görsel içeriklerinizi paylaşabileceğiniz bir sosyal medya platformu. Resimler çekiyorsunuz takipçilerinizle paylaşıyorsunuz veya Instagram‘ı işiniz amaçlı kullanıyorsanız ürünleriniz, hizmetlerinizi tanıtıyorsunuz. Yani bir çok amaç için kullanılabiliyor. Burada anahtar nokta gönderilerinizin (post) daha fazla kişi tarafından görülmesi, beğenilmesi olacaksa o zaman siz de Instagram pazarlama yöntemlerinin farkına varmışsınızdır.

Ancak burada Instagram hesabınızın daha fazla takipçisi olması ve/veya gönderilerinizin daha fazla beğeni (like) alması için internette popüler olan “takipçi kasma” veya “otomatik beğeni gönderme” gibi hilelerden bahsetmeyeceğiz. Instagram algoritmalarındaki gelişmelerden dolayı bunların çok fazla işe yaradığını düşünmüyorum. Öte yandan karşılıklı doğal takipçi ve beğeni kazanma amaçlı bir sürü Facebook grubu da bulunmaktadır ancak, burada birebir takip ve beğeni kazanmak için çok zaman harcayacaksınız. Ayrıca birçoğunun bot (otomatik robot) kullanıp sizi takibe alıp (follow), karşılığında takipçi kazanıp bir kaç gün sonra sizi takipten kaldırmaları (unfollow) çok olağan bir durumdur. Ne kazandınız, yeni birkaç Instagram kullanıcı beğenisi ve takibi. Bunlar sizin hedef kitleniz mi? Değil tabi!

Doğal olmayan yollarla takipçi kasma diyelim bu türlü hilelerin işe yaramaması nedeniyle Instagram algoritmalarına şimdilik pek de ters gelmeyen “Instagram Pods” denilen Telegram kanallarında bir çok kişinin favorisi olmaya başladı. Bunu da doğal olmayan takipçi kasma sınıfına alabiliriz belki, bu yüzden çok olaya girmeyeceğim. Merak ediyorsanız aşağıya yorumda belirtin, çok talep gelirse onun için bir yazı yazarım.

Instagram Hashtags

Neyse, başlıkta da belirttiğim konumuza gelelim. Doğru #hashtag (etiket) kullanımı ile nasıl etkileşimimizi en az 4 kat artırabiliriz. Bunlardan en önemlisi “keşfet” bölümünde gönderimiz nasıl gösterilir.

 • Öncelikle eskiden moda olduğu üzere her gönderinin altına düzinelerce kopyala, yapıştır hashtag koymayın. Zaten Instagram en fazla 30 etikete izin veriyor artık. Ne bileyim #pictureoftheday #bestofbest #instagood, #followme falan türünden etiketlerin devri bitti. Çünkü Instagram algoritmaları artık koyduğunuz görselden bazı kendi tanımlamalar yapma kabiliyetine erişti. Yani görselin aşağı yukarı neye benzediğini veya diğer tabirle neye benzemediğini aşağı yukarı anlayabiliyor. Bu nedenle tavsiyemiz koyduğunuz görselle ilişkili 5-6 etiket koyun. Ne daha az, ne daha çok Bunun yanısıra bir yerde veya mekanda resim çekilip koymuşsanız mutlaka konum belirtin.
 • Kesinlikle Instagram tarafından kara listeye alınmış (banned) etiketlerden kullanmayın. Kullandığınız veya kullanacağınız etiketlerin kara listede olup olmadığını https://iqhashtags.com/banned-hashtags sitesinden kontrol edebilirsiniz. Örneğin #bikinibody etiketini yazın. Üzeri kırmızı çizili çıkan etiketler yasaklıdır. Veya Instagram arama kutusuna o etiketi yazıp bakın. Örnekleri çoğaltmak mümkün; #boho #valentinesday #tag4like gibi etiketleri denerseniz üstte “…yakınlardaki gönderiler şu an gizlendi” uyarısı göreceksiniz. Ayrıca pornografik, nefret söylemi, ırkçılık türünden etiketlerden kesinlikle uzak durun. 2020 yılında yasaklı liste için tıklayınız.
 • Gönderinizle ilgili olabileceğini düşündüğünüz Instagram fenomenlerini etikeyleyin. Bunu @fenomenhesabi şeklinde gönderide açıklama kısmına yazarsanız kendisine Instagram tarafından bir uyarı gidecektir. Gönderinizi beğenirse kendi takipçileri ile paylaşma durumu etkileşiminizi acayip yükseltecektir. Ama buna pek fazla umut bağlamayın onlar genelde bu işi ücret karşılığı yapar 🙂
 • Paylaşımlarınızı günde en az 1 defa, en fazla 2 defa yapın ama ikisinin arasında 8-10 saat süre olsun. İş amaçlı paylaşımlar yapıyorsanız hedef kitleniz de genelde iş ortamı takipçileri olduğu düşünülürse gündüz saatleri daha uygun olur. Yine de iş hesabı kullanıyorsanız etkileşimlerinizin hangi saatlerde daha fazla olduğuna bakıp ona göre karar verirsiniz.
 • Yardımcı araçlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin aşağıda nasıl kullanılır anlattığımız https://displaypurposes.com sitesi kolaylık sağlıyor.

https://displaypurposes.com ile gönderilerinize özel hedef #hashtaglerin bulunması

 • https://displaypurposes.com sitesine girin.
 • Gönderinizle ilgili alakalı olduğunu düşündüğünüz tüm anahtar kelimeleri siyah giriş bölümüne yazın.
 • Auto seçiliyken Limit kısmında istediğiniz kadar üretilecek hashtag sayısını belirtin.
 • Hemen alt tarafta üretilen hashtag’lerin popüleritisine göre sıralandığını göreceksiniz.

Hashtag Gen

 • Şindi seçeneği Auto dan Manual seçeneğine getirelim. Bu durumda alt kısımdaki üretilen hashtag’lerin seçilebilir olduğunu göreceksiniz. İstediklerinizi çıkarıp ekleyebilirsiniz.
 • Seçim bittikten sonra “Copy mode” linkine tıklayın. Açılan pencerede kopyala yapıştır yapabileceğiz hashyag listesi görüntülenecek. Oradan kopyalayıp Instagram postunuzun açıklama kısmına yapıştırabilirsiniz.

Detaylı bir anlatım videosu aşağıdadır

Diğer bir faydalı site ise https://metahashtags.com sitedir. Burada gireceğiniz bir terim ile ilgili size popülerliğine ve istatistik bilgilerine göre anahtar kelimeleri gösterecektir. Buradan daha popüler anahtar kelimeleri alıp kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.