iOS 9.2.x ve 9.3.x İçin iPhone, iPad, iPod Bilgisayar Olmadan Nasıl Jailbreak Yapılır?

NOT: Apple tarafında bu yöntemin kullanıldığı sertifika engellendiği için artık çalışmamaktadır. Bu yöntemin yerine burada açıklamaları olan yöntemi deneyiniz.

Geçtiğimiz günlerde Pangu ekibi tarafından yayınlanan güncel iOS 9.3.3 dahil jailbreak uygulaması şu an malesef sadece Windows bilgisayarlarda çalışmaktadır. Henüz OS X sürümü yayınlanmadı ve Pangu ekibinin bunun üzerinde çalıştığını biliyoruz.

Şunu da belirtmek isteriz ki şu an yayınlanan jailbreak yöntemi semi-tethered yani her cihazı başlattığınızda yeniden jailbreak yapmanızı gerektiren bir yöntem. “Semi” denmesi ise yeniden jailbreak yapmak için bilgisayar ve burada bahsedilen işlemleri baştan yapmak değil, sadece jailbreak uygulamasını çalıştırmak.

Bu durumda Windows bilgisayara sahip olmayan kullanıcılar için bilgisayar gerek kalmadan Safari web tarayıcı kullanarak şu an sadece 64bit mimarisine sahip iPhone, iPad, iPod Touch cihazlarınızı  jailbreak yapılmasını sağlayan bir yöntemden bahsedeceğiz.

64 bit mimarisi demişken bu mimariye sahip aşağıdaki modeller ve iOS sürümleri bu işleme tabi tutulabiliyor. Diğer modelleri denemeyin. iOS sürümünüz eskiyse güncelleyin.

  • iPhone 6s Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5s, iPhone SE, iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2, iPad Pro, iPod Touch 6G
  • iOS 9.3.3, iOS 9.3.2, iOS 9.3.1, iOS 9.3, iOS 9.2.1, iOS 9.2

ifamilyphoto

 

Bilgisayar olmadan Safari İle Jailbreak nasıl yapılır?

Not: Jailbreak nedir ve ne işe yarar diye düşünüyorsanız henüz bu işlem size göre değil. Önce internetten nedir ne değildir bir bakmanızı tavsiye ederiz. Aşağıdaki işlemleri yanlış yapmaktan dolayı cihazınıza olası vereceğiniz zararlar konusunda sorumluluğun sizde olduğunu unutmayın.

Yukarıda sayılan modellerden birine sahipseniz ve iOS sürümüzün güncelse aşağıdaki adımları takip ediniz.

Adım 1: Yedek alın.

Adım 2: Varsa açılış ve ekran şifrelerini kaldırın. (Ayarlar > Parola >> Parolayı Kapat)

Ayrıca iPhone’umu Bul özelliğini de kapatın. (Ayarlar > iCloud > iPhone’umu Bul >> Kapat)

Adım 3: Safari tarayıcısını açıp http://imokhles.com/pangujb/ adresini girin. (Bu adresi Chrome veya diğer tarayıcılarda açmanız işe yaramaz.) Bu adres bazen yoğunluktan dolayı hata verebiliyor. Bekleyin daha sonra tekrar deneyin.

ios-9.3.3-jailbreak1


Adım 4:
 Açılan ekranda (üstte soldaki ekran) Install seçeneğini seçin. Açılan uyarı ekranında Install/Yükle seçeneğini seçin. Home tuşuna basıp ana ekrana geçin ve TTJailbreak uygulamasının yüklenmesini bekleyin. Bir süre sonra PP simgeli uygulama simgesi görüntülenecektir. (en sağdaki ekran).

Eğer uygulama yüklenemedi uyarısı alırsanız Yeniden dene ile devam edin ve simge üzerine dokunun, yükleme tekrar denenecektir. Halen sorun devam ederse cihazı kapatıp açıp bu adımı tekrarlayın.

Adım 5: TTJailbreak uygulama kurulup simgesi ekranda göründükten sonra Ayarlar > Genel > Profiller ve Aygıt Yönetimi menüsü altında Akram…. seçip açılan ekranda Güven seçeneğini seçin.

ios-9.3.3-jailbreak2

Adım 6: Bu işlemi yaptıktan sonra Home tuşu ile ana ekrana dönüp TTJailbreak PP uygulama simgesine basıp çalıştıralım. Uygulama Bildirimlerle ilgili izin isteyecektir. Kabul edin ve devam edin.

ios-9.3.3-jailbreak3

Sonrasında çember içindeki yazıya dokunun ve işlemi başlatın.

Adım 7: Çember dönmeye başladığında güç düğmesine basıp ekranı kapatalım. İşlem bittiğinde ekrana çince yazılardan oluşan bildirim gelecektir. Bildirimi alınca güç düğmesinden ekranı açın ve işlemlerin neticelenmesini bekleyin.

İşlem bittiğinde cihazınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Cihazınız yeniden başladığında Cydia ve yanında 2 tane PP Pangu uygulaması göreceksiniz. İşlem başarıyla tamamlanmıştır.

Jailbrak-Apps_Watermarked_1

Not: Yukarıdaki ekrandaki fazladan yüklenen Çince uygulama mağazasını kaldırmak için buradaki makalemize göz atınız.