iOS 9 Yükseltmesi Sonrası iPhone veya iPad’iniz Yavaşladı mı?

Apple iOS 9 güncellemesi ile bir çok yeni özellik kazandırdı uyumlu cihazlarımıza. Bu gün itibariyle bu güncellemeler 9.2.1 sürüm seviyesine geldi ve yakında sürüm 9.3 yayınlanacak.

Güncel iPhone veya iPad serisi donanım olarak yeterince bu yeniliklere hazır olmasına rağmen görülüyor ki eski model iOS cihazlar yeni işletim sistemi ile biraz hantallaşmış görünebiliyorlar.

Sizde iOS 9.x güncellemeleri sonrası cihazınızda yavaşlama veya takılmalar hissediyorsanız bazı ince ayarlarla biraz daha fazla nefes alacak durma gelebilirsiniz.

Öncelikle bu güncellemeyi henüz yeni yaptıysanız bir kaç gün cihazınızda indeksleme ve arka plan güncellemelerin oturması için bir kaç gün beklemenizi tavsiye ediyoruz. Halen yavaşlık ve takılma sorunları devam ediyorsa aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1. Hızlı Kapatma/Açma (Force Restart)

Her elektronik cihazda uyguladığımız bu yöntem genelde işe yarar. iPhone veya iPad‘imizi hızlı kapatıp açmak için home tuşu ile beraber açma kapama tuşuna beraber 10 saniye kadar basılı tutun. Kapanıp Apple logosu gelince bırakın. Yeniden başlatılmış olacaktır.

iphone6_reset

2. “Hareketi Azalt” seçeneğini açmak

iOS 7.0.3 ile gelen Hareketi Azalt özelliğini aktif hale getirmeniz, hız anlamında performans değişikliği sağlayabilir. Özellikle iPhone 4 modelinde kullanıcıların çoğu işe yaradığını belirttiği bu özelliği aktif etmek işe yarayacaktır. Bundan böyle uygulamalara giriş ve çıkışlarda efektle karşılaşmayacaksınız. Bu ayarı aktif hale getirmek için aşağıdaki ayarlar ekranlarını takip edin.

Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Hareketi Azalt

hareketi-azalt_Watermarked_1

3. “Saydamlığı Azalt” ayarını açmak

Saydamlık ekran görüntülerinin daha berrak ve etkileyici görünmesini sağlasada işlemci ve kaynak harcadığını da belirtmek gerekir. Bunu pasif hale getirmek performans artışı sağlayacaktır. Bu ayarı aktif hale getirmek için aşağıdaki ayarlar ekranlarını takip edin.

Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Kontrastı Artır

En üstteki Saydamlığı Azalt seçeneğini aktif yapınız

kontrasti-artir_Watermarked_2

4. “Arkaplanda Uygulama Yenile” seçeneğini kapatmak

iOS sisteminde arkaplanda çeşitli uygulamaların çok görevlilik işlevlerinin yapılmasına izin verilmektedir. Yani uygulama ekranda çalışıyor görünmese bile arka planda çalışıp kendi fonksiyonelliğini devam ettiriyor olabilir. Bu arkaplan uygulama fonksiyonlarını tümden kapatma veya uygulama bazında kapatma seçeneklerine sahipsiniz.

Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile

Buraya girdiğimizde üstteki seçeneği kapatmak tüm uygulamaları kapatmak anlamındadır. O seçeneği açık bırakıp arkaplan işlevleri yapmasında sakınca görmediğiniz uygulamaları sadece açık bırakabilirsiniz.

arkaplan-uygulama_Watermarked_1

5. Spotlight Araması ve Siri Önerileri

iOS sisteminde Spotlight arama özelliği uygulamalar, mesajlar, epostalar, müzikler, takvim gibi şeyler üzerinden yapılmasını sağlar. Tüm herşey üzerinde arama yaptırmak sistem kaynakları üzerinde negatif etki yaratacaktır. Bir kısım işinize yaramayacak arama seçeneğini pasif yapabilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Spotlight Araması

Bu ekranda üstte Siri Önerileri seçeneği göreceksiniz. Siri’yi cihaz üzerinde bir şeyler aramak için kullanmıyorsanız bu seçeneği kesinlikle kapatın.

Alt kısımda ise Spotlight araması geçerli olacak uygulama ve özellikler göreceksiniz. Hepsini veya bazılarını kapatabilirsiniz.

spotlite-aramasi_Watermarked_1

5. iPhone veya iPad’inizi Sıfırlayın

Yukarıdaki tüm seçenekler size yardımcı olmadıysa tavsiye etmiyoruz ama son seçenek cihazınızı ilk haline döndürmek. İlk haline döndürmek derken eski iOS sistemine döndürmekten bahsetmiyoruz. Zaten bunu yapmanız oldukça zor. iOS 9.x sistemle cihazınızı sıfırlamak. Bu durumda önceden yedeklerinizi alınız, çünkü herşey silinecektir.