AppleiPhonePüf Noktaları
Trend

iPhone Telefon Rehberi Android Telefona Nasıl Aktarılır?

Diyelim ki iPhone telefonunuz vardı ve Android telefon kullanmaya karar verdiniz. Tabi ki eski telefonunuzdaki en önemli şeylerden bir tanesi mevcut telefon rehberinizdir. Bunu yeni telefona aktarmak için önceden iTunes bize yardımcı oluyordu. Eski sürümlerde bunu Google Contacts ile aşağıdaki resimdeki gibi senkronize imkanı veriyordu, ancak yeni 11.1 ve üzeri iTunes sürümlerde bu olanak bulunmuyor.

Bu durumda hemen ümitsizliğe kapılmayın. iCloud burada imdada yetişecektir.

iCloud üzerinden telefon rehberinizin (kontak bilgilerinizin) alınması rehberinizin iCloud üzerinde senkronize edilmiş olmasına bağlıdır. Değilse Adım-1 de bahsedildiği şekilde öncelikle rehberinizi iCloud hesabınızla senkronize ediniz.

Aşağıdaki belirtildiği şekilde 3 adımda telefon rehberinizi Android cihazınıza kolayca aktarabileceksiniz.

Adım 1:

 • Öncelikle rehberinizin son halini iPhone üzerinden iCloud‘a yedekleyin. (Nasıl yapılır tıklayın)
 • Sonrasında iCloud’a Apple ID girişiniz ile login olun (www.icloud.com)

icloudlogin

 • Giriş yaptıktan sonra aşağıda görülen ana ekrandan Kişiler‘e tıklayın.

iCloudgiris

 • Açılan Kişiler ekranda mevcut rehberinize kayıtlı kişileri göreceksiniz. Öncelikle CTRL + A ile tümünü seçiyoruz. Sonrasında sol alttaki dişli simgesine tıklayıp vCard’ı Dışa Aktar seçiyoruz.

iCloudexport

 • Açılan kaydet penceresinde dosyamıza bir isim veriyoruz (örn: iphonerehber.vcf) ve kolay ulaşalım diye masaüstüne kaydedin.

Adım 2:

 • Gmail Contacts (Rehber) sitesine (https://contacts.google.com) Android telefonu aktivasyon yaptığınız gmail email adres bilgilerinizle login olun. (Farklı bir gmail hesap da olur. Onu daha sonra Android telefonunuza bu hesabı da eklemeniz gerekli)

Google

 • Google Kişiler ekranında Sol alttaki “İçe Aktar” seçeneğine tıklayın.

Google Import

 • Açılan pencerede “Dosya seç” ile iCloud hesabınızda kaydettiğiniz vCard dosyasını seçiyoruz. Seçtikten sonra “İçe Aktar” butona tıklayarak iPhone rehberindeki kayıtları Google hesabımıza aktarmış olduk. Listede yeni kişi kayıtları görünecektir. Türkçe karakterlerde sorun yaşıyorsanız kontak ismi üzerine tıklayarak düzeltme yapabilirsiniz.
 • Çift kayıtlar varsa bunları birleştirmek için üstteki “Birleştir ve Düzelt” menüsünden “Yinelenen kişileri birleştirme” seçeneği seçin. Zaten bölümde eşleştirilecek kişi sayısını gösterir.

Adım 3:

 • Bu adımda yukarıda aktardığımız rehber bilgilerini Android telefonunuza aktarma işini yapacağız. Eğer Google Kişiler uygulamasına girdiğimiz gmail hesabınız ile telefondaki hesap aynı ise ilk senkronizasyonda (eşitleme) bilgiler otomatik olarak telefonunuza aktarılacaktır. Gelmedi ise gmail senkronizasyon ayarlarında Rehber senkronizasyonunun seçili olup olmadığını kontrol edin.
 • Eğer telefonunuzda farklı bir gmail adres kullanıyorsanız diğer gmail hesabı da telefona tanımlamanız gerekecektir. Bunun için telefonda Ayarlar > Hesaplar menüsüne girin ve “Hesap Ekle” ve sonra Google seçin. Açılan ekranda “Mevcut Hesap” seçin ve gmail email ve şifrenizi girin. Yeni hesap tanımlanmış olacaktır. Hesap içine girip Rehber senkronizasyonunun seçili olduğunu kontrol edin.
 • Son olarak rehbere girin ve yeni kayıtların geldiğini teyit edin.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.