Diğer Çeşitli UygulamalarMacOS XPüf Noktaları

MacOS X İle Kamera SD veya USB Bellekten Silinen Fotoğrafların Kurtarılması

Dijital kamera veya telefonunuzdan çektiğiniz resimleri çeşitli nedenlerle yanlışlıkla silinmesi olayı ile bir çoğumuz karşılaşmışızdır. Aslında bunları kurtarmanın çok çeşitli yolları vardır. Bu yazımızda bu işi oldukça başarılı bir şekilde halledebilen bir uygulamayı tanıtacağız.

Exif Untrasher adındaki bu MacOS X uygulaması ile kamera belleği veya taşınabilir USB bellekten silinmiş resimlerin kurtarılması mümkündür. Tek önemli nokta silinme işlemini farkettikten sonra bellk üzerine mümkün olduğunca başka birşeyler kaydetmemek gerekiyor. Yani direk belleği kameradan veya telefondan çıkartmalıyız. Kurtarma işlemi sadece bu bahsi geçen medyalardan değil, MacOS X sistemimizde mount edilebilen yani disk olarak görüntülenebilen tüm disklerden mümkündür.

Ancak sadece JPG türü resim dosları kurtarılabiliyor. Henüz RAW tipi dosyalar desteklenmiyor.

Kurtarma işlemi için aşağıdaki adımları uyguluyoruz

  1. Exif Untrasher uygulaması buraya tıklayıp sitesinden uygulamayı indirip Mac bilgisayarımıza kuruyoruz.
  2. Kurduktan sonra uygulamayı çalıştırıyoruz. Bu esnada fotoğrafların kurtarılacağı belleği Mac’e takıyoruz. Bunun için harici bir bellek okuyucu kullanabileceğiniz gibi Mac’in kendi SD bellek okuyucusu da kullanılabilir.
  3. Source kısmından taktığımız belleği seçiyoruz.
    .
    exif-untrasher-mac
  4. Destination bölümünde kurtarılan resimlerin kopyalanacağı yeri gösteriyoruz. Bir değişiklik yapmazsanız varsayılan olarak Mac masaüstüne yapılacaktır.
  5. Start data recovery tıklayarak işlemi başlatıyoruz.

exif-untrasher-mac2

Uygulama OS X Snow Leopard, Mavericks, Mountain Lion, OS X Yosemite, El Capitan sürümleri üzerinde başarı ile çalışmaktadır.


Kaynak: OsX Daily

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.