AppleMacOS X

OS X Üzerinde Xcode Komut Satırı Araçları Nasıl Yüklenir?

Apple, IDE (Integrated Development Environment) olarak sadece Mac OS X işletim sisteminde çalışan Xcode adlı yazılım geliştirme platformunu tercih etmektedir. Xcode ile iPhone ve iPad uygulamalarının yanı sıra Apple bilgisayarlarda çalışmak üzere Mac OS X uyumlu programlar da geliştirebilirsiniz.

Geliştirilen uygulamalar iPhone veya iPad simulatörlerinde test edilebilir, gerçek bir cihaz üzerinde karşılaşılabilecek çeşitli durumları (bellek kaçakları, cihazın yatay konumda tutulması vb.) test edilebilir. Ne yazık ki Xcode’un Linux ve Windows işletim sistemleri için ayrı bir sürümü bulunmamaktadır. Bu yüzden Xcode ile geliştirme yapacaksanız, Mac OS X yüklü bir bilgisayarda çalışmak durumundasınız.

Öte yandan OS X üzerinde Xcode dışında bazı geliştirme araçları da kullanmak istediğinizde bu araçlar Xcode ve komut satırı araçlarına ihtiyaç duyabilmektedirler. Xcode kolayca uygulama mağazasından yüklenebilir ancak komut satırı araçlarını ayrıca yüklemeniz gerekecek.

Xcode komut satırı araçları bir kaç alternatif yöntemle yüklenebilir.

Alternatif 1.

En kolayı terminal ekranı açıp yönetici yetkileriyle aşağıdaki komutu uygulayın.

xcode-select --install

Komutla beraber Xcode komut satırı araçlarının yüklenmesi gerektiğini bildiren bir ekran çıkacak ve bu araçları indirmeniz istenecektir.

Alternatif 2.

https://developer.apple.com/downloads/ geliştirici sitesine girip Download bölümünden Xcode sürümüne uygun Command Line Tools (OS X 10.xx) for Xcode 8.x.dmg uzantılı yükleme dosyasını indirip kurabilirsiniz. Buraya girmek için geliştirici (developer) giriş yetkisine sahip olmalısınız. Bu yetki için Apple ID‘nizle kolayca üye olabilirsiniz.

Xcode-Commandlinetools

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.