GüvenlikMobil

Mobil Cihaz Güvenliğiniz İçin Çeşitli İpuçları

Mobil cihazlarımızı artık her yerde aktif kullanıyoruz ve cihazlarımızdaki kişisel bilgiler ve verilerinizin güvenliği konusunda hiç endişeniz oluyor mu? Bu bilgilerin başkalarının eline geçmesi konusunda endişeleriniz varsa aşağıdaki maddelerde sıraladığımız bazı güvenlik önlemleri faydalı olacaktır.

Mobil cihazımı nasıl güvende tutabilirim?

1. Cihazınızda güçlü bir ekran şifre veya giriş kodu ayarlayın.

Cihazınızı kaybettiğinizde veya çaldırdığınızda ve hatta arkadaşlarınızla beraberken masada bırakıp ayrıldığınızda telefonunuza erişmek isteyen kişiler öncelikle ekran şifresini geçmek durumundalar. Sadece parmak kaydırma yöntemi ile ekran açıyorsanız hemen bunu güçlü bir pinli şifre, varsa özellik parmak izi ile açılması veya Android cihazlarda bulunan aşağıdaki örnek resimdeki gibi pattern şekil yöntemi ile şifreleyin. Numara türü şifre girmek isterseniz elbetteki 0000 veya 1234 veya doğum yılınız türünden bilgiler girmemelisiniz.

pattern_lock

2. Paylaşımlı alanlardaki WiFi kablosuz ağlarda akıllıca davranmak.

Toplu alanlarda (kafe, park, okul, vs) artık bir çok yer ücretsiz kablosuz internet servisi sunmaktadır. Ancak bu durumda mobil cihazınızı ortak bir korumasız bir ağa emanet ettiğinizin farkındasınızdır umarım. Ortalama bir kullanıcıda beklenmez ama herhangi bir uzaman korsan bu durumda cihazınıza bu ortak ağ üzerinden kolayca erişebilir.

Ortak bir kablosuz ağa çok sık bağlanıyorsanız (malum mobil veri kullanımını harcamak istemiyorsunuz) sosyal ağlarda olabildiğince az gezinin, email göndermeyin ve kesinlikle kart bilgileri falan gireceğiniz online alışverişler yapmayın.

free-wifi

Bu tip ortak kablosuz ağlarda VPN bağlantı kurup sonra internette dolaşmanız bu tip meraklı gözleri sizden uzaklaştıracaktır. Ayrıca Android cihazlar için tavsiye edebileceğimiz alternatif öneri için buradaki http://www.androiddunya.com/wifi-protector-kablosuz-baglanti-guvenligi-anti-wifikill-anti-droidsheep/ makaleye de göz atınız.

3. E-posta veya web sitelerinde şüpheli bağlantıları tıklamayın.

Eğer gelen bir e-posta veya girdiğiniz web sitesinde şüpheli bir link görürseniz hemen tıklamayın. Özellikle şifreyle girdiğiniz önemli bir sitenin (facebook, gmail, vs) çok benzer isimlerde linkleri kolayca oluşturulabilmekte ve siz oraya girdiğinizde sanki orijinal siteye giriyormuş gibi kullanıcı adı ve şifrenizi yazıyor olabilirsiniz. Bu durumda gitti hesabınız. Bir çok kişinin örneğin facebook bilgilerimi çalmışlar diye ortalarda dolanmasının önemli nedenlerinden biri bu olmaktadır.

ptt-mail

Öte yandan bankalardan gelmiş gibi görünen bilgileriniz güncelliyoruz, şifrenizi girin türünden emaille link gönderdiklerinde sakın bu tuzağa düşmeyin. Bankalar zaten gereğinden fazla hakkımızda bilgiye sahipler, daha fazlasına ihtiyaç duymazlar.

4. Google Play Store veya App Store dışından herhangi bir yerden uygulama yüklemeyin.

Bilindiği gibi çoğunlukla Android cihazlar için özellikle modifiye edilmiş (para hileli vs) oyun veya paralı uygulamaları ücretsiz indirmek için bolca site var. Buralardan indirilecek apk uzantılı Android yükleme dosyalarının güvenliği konusunda kimsenin %100 güveni olamaz. Buralardan uygulamalar indireceğiniz zaman kimse güvenliğinizi garanti edemez.

android-blip

Öte yandan orijinal mağaza olan Play Store ev App Store‘da dahi mobil cihaz bilgi güvenliğinizi tehlikeye atacak uygulamalar bulunabilmektedir. Bu nedenle ildireceğiniz uygulamaların ratinglerine ve kullanıcı yorumlarına kesinlikle önceden göz atmalısınız.

5. Eğer uzman değilseniz kesinlikle cihazınızı Root veya Jailbreak yapmayınız.

Burada mobil cihazınızı sakın ha root (Android) veya Jailbreak (iOS) yapmayın demiyoruz. Root veya Jailbreak yapmanın profesyonel kullanıcılara ne kadar faydalı olduğu konusunda kimsenin şüphesi yok ama acemi veya ortalama seviye bir kullanıcı iseniz root veya jailbreak yapmanın faydasından çok zararını görebilirsiniz.

Çünkü işletim sistemi edilmiş cihazlarda artık %100 yönetici konumu size verildiği için, dolayısıyla yüklenen uygulamalarda bu yetkilere sahip olabilecekleri için uygunsuz uygulamalar cihazınızdaki her bilgiye kolayca ulaşabilir. Arka planda siz farketmeden bu bilgiler başka yerlere gönderilebilir.

Root konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

Ek olarak neler yapabiliriz?

Yukarıdaki durumların çoğu için size yardımcı olacağını düşündüğümüz iki Android uygulamasını size tavsiye ederiz.

Bunlardan bir tanesi Lockout uygulaması. Bu uygulama kişisel güvenlik ve antivirüs özellikleri sunmaktadır. Uygulamanın ücretsiz sürümü yeterli ama ücretli pro sürümü ise hırsızlığa karşı önlemler, webde güvenli gezinme gibi ek özellikler sunar.

lookaout-android

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.