Püf Noktaları

Boot Edilebilir USB Bellek Nasıl Oluşturulur?

Herhangi bir ISO formatında sistem dosyasını USB belleğe yazdırarak USB bellekten açılabilir sistem yaratmak çok kolaydır.

Öncelikle http://unetbootin.github.io adresinden UnetBootin uygulamasını kullandığınız işletim sistemine göre indirin. Bu uygulama Windows, Mac ve Linux sistemlerinde çalışabilmektedir.

Kurulumu yapın ve UnetBootin uygulamasını çalıştırın.

Eğer Linux türevi işletim sistemleri ve kurtarma diski oluşturmak isterseniz UnetBootin uygulaması bunların uygulama içinden indirilip aynı zamanda USB belleğe yazdırma işlemini de yapabilmektedir. Bunu isterseniz Distribution seçeneğini seçip açılan listeden seçim yapmanız gerekir.

unetbootin-1

Eğer hazır indirilmiş bir ISO imajınız varsa alttaki Diskimage seçeneği ile indirdiğiniz imaj dosyasını seçmeniz gerekecektir.

unetbootin-2

Kullanacağınız USB belleği takın. Unutmayınız ki kullanacağınız USB belleğin kapasitesi ISO imaja göre değişecektir. Uygun kapasite USB kullandığınıza emin olunuz.

Type bölümünden USB Drive seçin.  Drive kısmından ise taktığınız USB belleğin sürücü harfini seçin.

Not: Mac ve Linux üzerinde çalışıyorsanız taktığınız USB belleğin hangisi olduğunu anlamak için terminal ekranından ilgili komutu uygulayınız. (Örneğin /dev/disk2s1, /dev/sda2)

Mac: #diskutil list
Linux: #fdisk -l

unetbootin-mac

Son olarak OK butonuna tıklayarak işlemi başlatın. İşlem başlayacaktır. İşlem sonuçlanınca Exit ile çıkınız. USB belleğiniz hazırdır.

unetbootin-mac2

OS X çalışıyorsanız sistemi USB den açmak için bilgisayarınız açılırken alt/option tuşunu basılı tutun. Ön yükleme menüsü açılacaktır. Oradan USB yi (Genelde Windows olarak görünür) seçin.

UnetBootin‘e alternatif aşağıdakilerde kullanılabilir.

[fac_icon icon=”arrow-circle-right”] Rufus https://rufus.akeo.ie/?locale=tr_TR (Sadece Windows)

[fac_icon icon=”arrow-circle-right”] Sardu http://www.sarducd.it (Sadece Windows, Çoklu ISO desteği)

[fac_icon icon=”arrow-circle-right”] Etcher https://www.etcher.io (Windows, Mac, Linux)

[fac_icon icon=”arrow-circle-right”] XBoot https://sites.google.com/site/shamurxboot (Sadece Windows, Çoklu ISO desteği)

[fac_icon icon=”arrow-circle-right”] Yumi http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator (Sadece Windows, Çoklu ISO desteği)

 


 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.