Netflix’de Bir Film veya Dizi Hangi Ülke Yayınlarında Mevcut Nasıl Öğreniriz?

Yakın zamanda Netflix yayın yaptığı ülke sayısını artırıp bu ülkeler arasına Türkiye‘yi de dahil etmiştir. Ancak Netflix’in bir ülkede yayın yapıyor olması portföyündeki tüm filmleri veya dizileri her ülkede gösterdiği anlamına gelmiyor. Bunun nedeni kültürel farklılar olabildiği gibi, bazı film veya dizilerin bölgesel yayın haklarına sahip olması da etkendir. Şu anda Türkiye’de verilen film veya dizilerin sınırlı olmasının bir nedeni de budur. Öte yandan sadece ülkemiz için değil, İngiltere’de yayınlanan bir film Amerika veya Kanada’da gösterilmeyebiliyor. Veya belli bir süre sonra rayına giriyor.

Peki bu durumda aradığımız bir film veya dizinin hangi ülkede yayınlandığını bulmak isterseniz napacaksınız? Bu konuda Flixed sitesi ( http://flixed.io ) yardıma yetişmektedir.

flixed

Bu sitede film, tv şovları veya tümü üzerinden anahtar kelime ile aramalar yapabiliyorsunuz. Örneğin Vietnam ahahtar kelimesi ile ararsak bulunan seçenekler sayfasında sağ üstte hangi ülkelerde gösterimde olduğunu göstermektedir.

flixed-result

Peki bir film seyretmek istiyorsunuz ama Türkiye‘de yok. Bu durumda ilgili ülkedeki Netflix üzerinden seyretmeniz gerekli ama bağlı olduğunuz IP adresten Netflix sizin hangi ülkede olduğunu tesbit edip size uygun içerik verdiğinden bu filme ulaşamayacaksınız. Hali hazırda kendinizi başka ülkede gösterecek VPN gibi çeşitli internet yöntemleri var bildiğiniz gibi. VPN veya bu türlü servislere ulaşmak için dizayn edilen internet servisleri (Unblock-US) üzerinden ilgili ülkede kendinizi internete bağlanıyor gösterip o ülke yayınlarına ulaşabiliyorsunuz.

Unblock-us servisi üzerinden farklı bir ülke Netflix içeriği nasıl seyredilir buradaki yazımızda daha fazla detay bulacaksınız. Ancak Netflix cephesinden gelen son haberlere göre başka bir ülke içeriklerine VPN veya bu türlü servislerle ulaşma durumunda kullanıcıların erişim hakkının bloklanacağı bildirisi geldi. Bakalım gelişmeler nasıl ilerleyecek.