AppleMacOS XPüf Noktaları

macOS Varsayılan Dosya Açma Uygulamalarını Nasıl Değiştirirsiniz?

Yeni bir Mac bilgisayar aldınız ve kullanmaya başladınız. Sonrasında üzerinde gelen uygulamalar yerine başka uygulamalar yüklediniz diyelim. Bu durumda ilgili dosyaları yeni uygulamalarınızla değil halen eski uygulamarla açıldığını görebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse popüler VLC uygulamasını yükledikten sonra tüm video ve ses dosyalarınızın bu uygulama ile açılmasını isteyebilirsiniz. Ancak mevcut video veya ses dosyalardan birine tıkladığınızda halen bilgisayarınız bunu Quicktime uygulaması ile açmaya kalkacağını görürsünüz.

Belirli dosya tiplerinin daha farklı uygulamalarla ilişkilendirmek isterseniz aşağıdaki iki yöntemden birini uygulayabilirsiniz.

Yöntem-1

Finder ile açmak istediğiniz dosyalardan birine farenin sağ tuşu ile tıklayınız. Örneğin sonu .mp4 ile biten bir video dosyası seçelim. Sağ tıklayıp Bilgi Ver seçelim

formatchange1

Aşağıdaki gibi bir dosya bilgi ekranı gelecektir. Şununla Aç: bölümünü açalım. Orada Quicktime tanımlı görünüyor. Onu açılan seçeneklerden VLC seçerek değiştirelim.

formatchange2

Sonrasında VLC seçili iken hemen altındaki Tümünü Değiştir seçeneği ile tüm .mp4 dosyaların bu şekilde açılmasını istediğimizi belirteceğiz.

formatchange3

Açılan uyarı penceresinde Sürdür ile devam ediniz. Şimdi .mp4 uzantılı video dosyanıza yıkladığınızda VLC ile açıldığını göreceksiniz.

Yöntem-2

Bu yöntemde yukarıdaki gibi oldukça kolay uygulanabilir. Ancak bu yöntemde yapmış olduğunuz uygulama değişikliği sadece o seçtiğiniz dosya için geçerli olacaktır. Aynı tipde diğer dosyalar yine diğer standart yöntemle açılmaya devam edecektir.

Yapmanız gereken yine farklı uygulama ile açılmasını istediğiniz bir dosya bulup üzerinde farenizle yine sağ tuşa basmak. Örneğimizde yine .mp4 uzantılı bir dosya seçtik ve üzerinde fare ile sağ tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

formatchange4

Pozisyonumuzu değiştirmeden hemen alt (option) tuşuna basıyoruz ve Şununla Aç seçeneği Her Zaman Bununla Aç seçeneğine dönmektedir.

macos-optionkey

formatchange5

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.