Otomobil

Otomatik Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?

Büyük şehirlerde araç kullanmak trafik yoğunluğundan dolayı çok büyük bir çileye dönüşebiliyor. Bu trafiklerde araç kullanmak istiyorsanız otomatik vitesli araçları tercih etmeniz çok önemlidir. Bu tip araçlarının kullanımı insanlara başlangıçta çok zor gelebiliyor. Özellikle yıllarca manuel araç kullanmaya alışanlar için başlangıç biraz sıkıntılı olabiliyor.

Otomatik Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?

Otomatik araç kullanmaya başlamadan önce vitesin üzerine yazan ifadeleri iyice öğrenmek gerekiyor. Bazen farklı sayılar ya da harfler bulunsa da genel olarak otomatik araçlarda viteslerin üzerinden yazanlar aynıdır. Bu tip araçlarda genel olarak vites kolunun üzerinde P, R, N ve D harfleri bulunmaktadır. Bazı araçlarda ise bunlara ek olarak S harfi de bulunabilir. Aracın markasına göre ufak değişiklikler yapılmaktadır. Sayılar bulunmaktadır ancak bunlar çok da önemli değildir. İlk başta bizi ilgilendiren bu harflerdir. Sıra ile bu harflerin ne ifade ettiklerini anlatmaya çalışalım.

otomatik vites

P harfi aracın parkta olduğu durumda vitesin bulunması gerektiği konumu ifade etmektedir. Aracı stop ederken ya da çalıştırırken vitesinizin bu konumda olması önemlidir. Eğer vites P konumunda değilse büyük ihtimal aracınız çalışmayacaktır.

R harfi ise araç ile geriye doğru gitmek için vitesinizi çekmeniz gereken konumu ifade etmektedir. Bu normal manuel vitesli araçlarda bile bu harf ile yazıldığı için akılda kalması daha kolaydır.

N harfi otomatik vitesli araçları boşa alabileceğiniz konumu ifade etmektedir. İnsanlar genellik otomatik araçları boşa almamaktadır. Özellikle hareket eden araçlarda boşa alınmaması gerektiği özellikle ifade edilmektedir.

D ise aracın ilerlemesi için alınması gereken vitesi ifade etmektedir. Yani ileri giderken bu konumu kullanacaksınız.

S harfi ise genelde spor modunu ifade eder. Bu moda aldığınızda aracın vites değişim daha üst devirlerde olmakta ve araç daha fazla hızlanmaktadır. Ancak bu durum daha fazla yakıt tüketimini getirebilmektedir. Bu modu ani hareket ve hızlanma ihtiyacınızda kullanınız.

fren-gaz

Bu vites geçişlerini yaparken sadece frene basmanız gerekiyor. Bu araçlarda sadece iki pedal bulunmaktadır. Ancak bu iki pedal tek bir ayakla kullanması gerekiyor. Aslında gerekmiyor tek ayakla kullanmak yeterli oluyor. Sağ ayağınız ile normalden biraz daha büyük olan frene basarak vites geçişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Gaza basmanıza gerek kalmadan bu pedaldan ayağınızı çektiğiniz anda araç hareket etmeye başlayacaktır. Bunun haricinde tüm vites geçişleri aracın devrine göre şanzıman tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.