Otomobil

Otomobil Lastiklerinizi Üretim Tarihine Göre Satın Alın

Belli bir süre lastik değiştirme süresi kapımıza dayandığında eğer hepsini birden değiştirmeniz gerekiyorsa yeni 4 lastik parasına katlanmanız gerekecektir. Veya yaz sonunda kışın aracınızla yollarda rahat etmek için kış lastikleri tercih edecekseniz yine belli bir masraf sizi bekliyor.

Peki yeni lastik almaya karar verdiğinizde eşe dosta soranların yanında internetten alternatif bakanlar da çoğunlukta. Ve fazlaca marka ve çeşitle karşılaşınca ne yapacağımız konusunda kararsız kalabiliyoruz.

Peki en sonunda kaliteli ancak bütçemizi zorlamayan oldukça da makul fiyata lastik buldunuz. Hemen fırsatı kaçırmayanlardan mısınız, yoksa lastiğin üretim yılı ve diğer karakteristiklerine de ayrıca bakıyor musunuz? Baksanız iyi olur.

Lastik ömrü ne kadardır?

Lastiklerin teknik olarak ömrü doğru koşullarda saklanırsa yaklaşık 4-5 yıl olduğu yönünde uzun süredir genel bir kanı bulunmaktadır. Aslında lastik kullanım ve raf ömrü tartışmalarına genel perspektiften baktığımızda uluslararası alanda lastik sektöründe faaliyet gösteren tüm kuruluşların bu konu üzerinde tartıştığı, ne yazık ki net ve kesin sonuçlara ulaşılamadığı görülmektedir.

Lastiğin araç altında düzgün çalışabilmesi ve kendinden beklenen performansı verebilmesi için; kullanımda iken maruz kaldığı iklim, çevre, kullanım koşulları (aracın yükleme durumu, yol koşulları, seyir hızı, lastik şişirme basıncı, doğru bakım uygulaması) ve eğer bir depoda saklanmaktaysa depolama koşulları çok büyük önem taşımaktadır.

Bu nedenle kullanım ve depolama koşullarının çok değişken olması nedeni ile sadece lastik üretim tarihine bakarak lastik ömrü hakkında kesin bilgi almak doğru değildir.

Bu konudaki tartışmalara ortak olan Ankara Ticaret Odası‘nın ilgili birimi bu konuda lastik üreticileri ile görüşüp ortak bir nokta oluşturmak için çalışma yapmış ve uygun saklama koşullarında lastik ömrünün 10 yıl olabileceğini belirten bir bildiri yayınlamıştır.

Ankara Ticaret Odası

Lastiklerin üretim yılını nasıl tesbit ederiz?

Dış lastiklerin üzerinde üretim tarihi olarak kaçıncı haftada üretildiyse o yazar. 1 yılda 52 hafta var. 1 ocaktan itibaren sayın her ayda ortalama 4 hafta var ve yılın son iki rakamı yazar.

Lastik Ömrü

Yukarıdaki resimdeki örneğimizde kırmızı ile çerçevelenmiş kısımda 2704 yazılı. Baştaki 27 o yılın 27. haftası, son iki rakam ise üretim yılını gösterir. Yani bu lastik 2004 üretimi demektir. Alacağınız lastiğin son 2 yılda üretilmiş olanlarından tercih edin. Yani 2015-2016 üretimlerin son iki hanesi 15 ve 16 olmalıdır.

Siz, siz olun özellikle büyük marketlerde ve lastik satıcılarındaki kampanyalı satışlara kanıp hemen almayın MUTLAKA ÜRETİM TARİHİNE BAKIN…

Lastik üzerindeki diğer teknik ifadelerin anlamları da şu şekildedir.

araba-lastigi-teknik-bilgiler

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.