Püf NoktalarıYaşam

Özgeçmiş (CV) Yazarken Eklememeniz Gereken 10 Şey

Genel olarak iş hayatına atılmış bir çok kişi özgeçmiş (resume, CV) yazmanın belli başlı temellerini bilir. Ne uzunlukta olmalı, neler içermeli, vs. İş yaşamına atılan hemen hemen herkesin el altında tuttuğu bir özgeçmişi bulunur.

Genelde sizden önce özgeçmişiniz ilgili işveren insan kaynakları sorumlularına ulaşır. Yani bu demektir ki kendi tecrübeleriniz ve başvurulacak işe uygunluğunuz bir kenara, bunları göstermenize fırsat tanımadan önceden gönderdiğiniz CV‘niz bir kenara itilebilir. Bunun belli başlı sebeplerinden birisi de kötü hazırlanmış bir özgeçmiş dosyasıdır.

Mükemmel olduğunu düşündüğünüz bir özgeçmiş yazdığınızı düşünebilirsiniz ama lütfen aşağıdaki konuları da bir gözden geçirin.

1-Yazım ve dilbilgisi hataları

Nolacak ki bir kelimeyi yanlış yazmışsam diye düşünmeyin. İşe alımcıların eline ulaşan onlarca, belki yüzlerce CV‘yi nasıl eleyeceğiz diye karar kara düşünürlerken, yazım veya dilbilgisi hatası olanları elemelerde önceliğe almaları sürpriz olmaz.

Özellikle yabancı dilde, çoğunlukla İngilizce hazırladığınız özgeçmişlerinizi bu dile hakim birine gösterin. Hiç yoksa bile internette gramer kontrol eden siteler var, onlardan yararlanın.

2- Kişisel bilgiler

Yaşınız, medeni durumunuz, çocuk sahibi olup olmadığınız, dininiz, cinsel tercihiniz veya siyasi görüşünüz. Potansiyel işverenlerin bu şeylerden hiçbirini ilk etapta bilmeleri gerekmez.

Aslında, işe alım yöneticileri bu soruları işe alım esnasında sormamakla yükümlüdürler. Doğrudan işle alakalı değilse, bunları yazmışsanız silin.

3- Fotoğraf

Eğer kendinize modellik, mankenlik türü bir iş aramıyorsanız resminizi kendinize saklayın.

Acaba, insan kaynaklarına neye benzediğinizi, özellikle de bu internette çevrimiçi arama çağında özellikle göstermenin ne zararı ne olabilir? Diğer ülkelerde henüz büyük bir sorun olmasa da, görünüşe dayanan ayrımcılıkla suçlanmak istemeyen ABD’deki işe alım yöneticilerinin çoğu bu türlü resimli özgeçmişlerden hoşlanmamaktadırlar.

4- Mizah

“Cumartesi gecesi gece hayatı” konulu bir yazar olmaya başvurmadığınız sürece, mizahi yeteneğinizi iş bulduktan sonra gösterin – daha önce değil. Tuhaf ve sözel mizahi ifadeler yoğun ve muhtemelen yorgun işe alım yöneticilerini pek etkilemez. Bu nedenle yüzlerce CV’den farklılaşmak uğruna garip şeyler yazmanız asıl sizi dışarı itebilir.

5- Tüm iş tecrübeleriniz ve becerileriniz

Gerçekten herhangi bir iş tecrübesi göstermek için çaresiz değilseniz, yaz tatilinde ek yaptığınız cankurtaranlık türü işlerinizi özgeçmişinize yazmayın. Yalnızca alakalı olanları ekleyin (alakalı gönüllü çalışmalar ve staj dahil). Fazla abartılı iş tecrübeleri sizi fazla nitelikli (over qualified) gösterebilir ve işi kaybedebilirsiniz.

Aynı şey iş becerileri için de geçerlidir: Yaptığınız her görevi sıralamak yerine, başvuruda bulunduğunuz işle alakalı becerileri belirtin ve seçici olun bunları yazarken.

Bir özgeçmiş yazarken, her bir işte rolünüzün kapsamlı bir listesinden ziyade sorun çözme becerilerini göstermek çok daha önemli.

6- Gereksiz havalı kelimeler

İş ortamlarında bolca kullanılan moda sözcükleri (buzzwords) özgeçmişinizde alakasız şekilde kullanmaktan kaçının. İş ortamına özgü fazla jargon dili işe alım yöneticileri tarafından itici bulunabilir.

7- İşlerden ayrılış nedenleriniz

Bu normalde asla istenmez.  Aksi tekdirde güçlü görünen yönleriniz dururken, size göre son derece haklı gördüğünüz bir işden ayrılış nedeni bir işe alım yöneticisi tarafından riskli ve negatif görünebilir.

İşe alım yöneticileri belirli bir işten neden ayrıldığınızı bilmek isterse, bu sorunun cevabını yüz yüze görüşmeye geldiğinizde kendiniz açıklarsanız şansınız daha fazla olabilir.

8- Hobileriniz

“Diğer Bilgiler” bölümünü iş tanımı ile çakışmayan faaliyetlerle doldurmayın. Boş zamanlarınızda yaşlılara bilgisayar becerileri öğreten bir BT uzmanı iseniz, topluluk hizmetini ekleyin. Bu alakalı bir şey iken, Barbie bebek koleksiyonu yapıyorum yazmanız bir anlam ifade etmez.

9- Maaş beklentisi

Bir özgeçmiş yazarken, çalışacağınız minimum rakamdan bahsetmek çok mantıksız. Beklentiniz yüksek kalırsa elemelerden sonra kısa listeye kalmanız mucize olabilir. Çok düşükse, işverenin vermek istediğinden daha az ücrete maruz kalabilirsiniz.

Eğer sizden başvuru esnasında bir maaş beklentisi belirtmeniz istenirse, sakın net bir rakam, hatta aralık belirtmeyin. Bunun yerine, özgeçmiş kapak yazısına şunun gibi bir şey ekleyin: “Maaş beklentim, avantajlar (benefit) paketi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.”

Halen sizden rakamsal bir şeyler istenecekse önceden o sektördeki benzer pozisyonların maaş seviyelerini öğrenmekte fayda olacaktır. Bunun için size www.glassdoor.com  sitesini tavsiye edebiliriz.

10- Gerektiğinde referans belirtilecektir lafı

Özgeçmişinizde gerektiğinde referans verilecektir diye yazmanın zaten bir anlamı yok, gereksiz yer işgal edecektir. Basmakalıp özgeçmiş lafları artık işe alım yöneticilerine itici gelmektedir. Elbette sorulduğunda referanslar vereceksiniz, başka şansınız var mı ki?


Kaynak: roberthalf.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.