Mobil

Quick Charge™ (Hızlı Şarj) Merak Ettikleriniz

Qualcomm® Quick Charge™ (Hızlı Şarj) özelliği tam olarak nedir?

Gün geçtikçe büyüyen ekranlara sahip akıllı cihazlarda daha büyük değerlere sahip bataryalar kullanılmaya başlandı. Ancak ne yazık ki bu durum yükselen işlemci güçlerini ve yüksek çözünürlüklü büyük ekranları uzun süre besleyemiyor. Nitekim kullanıcılarda sık sık cihazlarını şarj etmek istiyor. Ama gün içerisinde büyük depolama gücüne sahip bataryaların şarj süresi uzuyor. İşte Quick Charge konsepti de tam da bu noktada ortaya çıkmıştır.

Bilindiği üzere işlemciler, elektrik akımını kontrol edebilirler. Bu noktada da Qualcomm cihaza gelen yüksek akımlara izin verecek düzenlemeler yaparak adına Quick Charge olarak isimlendirdiği teknolojiyi duyurmuştur.

quickcharge_2.0_spec

Şunu belirtmek gerekir ki Qualcomm’un kendi Quick Charge teknolojisini şarj cihazlarına entegre etmesi tek başına yeterli değildir. Aynı şekilde cihaz (telefon, tablet, vs) üreticileri de bu teknolojiye uygun pil ve devreleri cihazlarına eklemeleri gerekli.

Quick Charge 1.0 / 2.0 / 3.0 farkları nedir?

İlk defa 2013 yılında kullanıcılara sunulan Quick Charge 1.0 ile akıllı telefonlar %40 daha hızlı şarj olmaya başladı. 2014’te güncellenen Quick Charge 2.0 ise bu oranı %75’e çekti. Quick Charge 2.0 ile birlikte daha hızlı şarj dolumunun yanı sıra donanım desteği de arttırıldı ve Qualcomm’un bu teknolojisi taşınabilir şarj aletlerine ve araç adaptörlerine uygulandı.

Quick Charge’ın en güncel sürümü 3.0 ise akıllı telefonları çok daha hızlı bir şekilde şarj edebilecek. Qualcomm’un iddia ettiği üzere Quick Charge 3.0, standart şarj etme süresini dört kata kadar azaltabiliyor.

qc3

Quick Charge 3.0’ı bu kadar ilginç kılan ise kullandığı Intelligent Negotiation for Optimum Voltage (INOV) algoritması. Bu algoritma sayesinde cihaz, ne kadar enerjiye ihtiyacı olduğuna karar verip şarj mekanizmasından ne kadar güç çekeceğini seçebiliyor. Quick Charge 3.0 aynı zamanda daha geniş voltaj seçeneklerine sahip. Bu sayede cihaz, ihtiyacı olan voltaj değerini dinamik olarak değiştirebiliyor.

Cihazımın acaba Qualcomm® Quick Charge™ desteği var mı?

Quick Charge teknolojisine sahip cihazların güncel listesini PDF olarak indirmek isterseneniz buraya [fac_icon icon=”external-link” color=”#81d742″] tıklayın. Ayrıca bu listeyi filtreli olarak webden incelemek isterseniz aşağıdaki linkeri ziyaret ediniz.

[fac_icon icon=”sign-in”] Quick Charge 3.0 uyumlu cihazlar

[fac_icon icon=”sign-in”] Quick Charge 2.0 uyumlu cihazlar

Cihazım malesef Quick Charge desteğine sahip değil. Cihazımı Quick Charge destekli hale getirmek mümkün müdür?

Malesef hayır. Qualcomm Quick Charge teknolojisi üreticiler tarafından üretim esnasında dizayn edilebilmektedir. Sonradan bu özellik eklenemez.

Quick Charge özelliğine sahip bir şarj cihazını Quick Charge özelliği olmayan cihazda kullanmak sakıncalı mıdır?

Quick Charge özellikli bir şarj adaptörünüz varsa bu özelliğe sahip olmayan telefon veya tabletinizi yine de kullanabilirsiniz. Ancak hızlı şarj özelliği olmadan.

Quick Charge özellikli cihazımı kutusundan özel çıkan Quick Charge adaptörü ile değil de başka bir adaptörle şarj edebilir miyim?

Eğer merak ettiğiniz başka marka/model Quick Charge adaptörü ise adaptörün üzerinde Qualcomm Quick Charge logosunun olup olmadığına bakın. Bu durumda kullanabilirsiniz ancak yine de cihazınız Quick Charge 3.0 veya 2.0 ise ilgili sürüme uygun şarj adaptörü edinmeniz gerekir.

Eğer Quick Charge özellikli cihazınızı hiç Quick Charge özelliği olmayan bir şarj adaptörüyle kullanmak isterseniz bu mümkün olmasına rağmen bu durumda hızlı şarj olanağınız elbette olmayacaktır.

Quick Charge telefonumun pilinin ömrünü daha fazla kısaltır mı?

Lisanslı ve Qualcomm sertifikalı bir Quick Charge şarj adaptörü kullandığınız sürece böyle bir durum söz konusu olmayacaktır. Zaten üreticiler cihazınızı ve pilini bu özelliğe göre dizayn etmişlerdir.

Quick Charge 3.0 şarj adaptörü ile Quick Charge 2.0 cihazımı şarj edebilir miyim?

Qualcomm Quick Charge 3.0 sürümünün en iyi yanı ise önceki sürümlerle %100 geriye dönük uyumlu çalışması. Yani Quick Charge 1.0 veya 2.0 destekli cihazlar aynı zamanda 3.0 sürümünü de destekleyecek. Bu durumda Quick Charge 3.0 uyumlu şarj adaptörü Quick Charge 2.0 uyumlu cihazınızı 2.0 düzeyinde şarj edecek şekilde kendini ayarlayacaktır.

Class A ve Class B Quick Charge aksesuarları arasında ne fark vardır?

Farklılık maksimum voltaj kapasitesine göredir. Her ikisisi de 5.9V ve 12V düzeyinde voltaja sahiptirler. Class B adaptörler ise 20V seviyesine kadar çıkabilmektedirler. Bu nedenle Class B adaptörler daha çok yüksek güç gerektiren cihazlar için dizayn edilmişlerdir. Örneğin Notebooklar. Quick Charge cihaz için gerekli olan gücü sağlamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle Class B uyumlu şarj adaptörleri hem cep telefonları hem de notebooklar için kullanılabilir.

Quick Charge adaptörleriyle ne çeşit şarj kablosu kullanmamız gereklidir?

Quick Charge aradaki bağlantı tipinden bağımsız dizayn edilmiştir. Yani USB Type-A, USB micro, USB Type-C veya benzeri her türlü ara bağlantı kablosu kullanılabilir.

Öte yandan Quick Charge yüksek voltaj teknolojisi kablo tipi ve uzunluğuna bağlı olarak değişen şarj kayıplarını minimum düzeye indirmek üzere dizayn edilmiştir. Ancak bu demek değildir ki çok ucuz kalitesiz kablo kullanabilirsiniz. Belirli standartlarda kablo kullanımı tavsiye edilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.