Nasıl YapılırPüf NoktalarıVideo&Medya

Resim Çözünürlüğünü Kayıpsız Yükseltmenin Yolları

Waifu2x tekniği

Dijital resimlerinizin görüntü boyutunun küçüklüğü sorun yaratıyorsa piksel olarak büyütmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. En basiti imaj editörleri dijital görsellerinizi istediğiniz gibi büyütüp küçültebiliyor. Ancak büyütürken görüntü kalitesinin azaldığı çizgilerin kırık kırık olduğunu görebilirsiniz.

Kayıpsız daha doğrusu minimal kayıpla resim boyutunu piksel olarak büyütmek için Japon Waifu ekibi iyi bir yazılım geliştirmiş ve bu işi diğerlerinden daha iyi yaptığını iddia etmektedirler. Benim de özellikle bazı sitelere yüklemem gereken resimlerin piksel boyutları düşük olabiliyordu. Bunun için Derin Sarmalı Sinirsel Ağ teknolojisi ile çalışan bu yöntemi denediğimde gayet iyi sonuçlar aldım.

Örnek olarak kendileri aşağıdakini vermişler. Üstteki resmi büyüttüğümüzde soldaki geleneksel resim görüntüleyicideki sonuç, sağ alttaki ise bu yöntemle büyütülüş görsel. Kalite farklı görülebilir.

Waifu2x

Bu ekip http://waifu2x.udp.jp/index.tr.html sitesinde bu teknolojiyi kullanıma sunmuşlardır. Ücretsizdir. Web arayüzü oldukça sade ve Türkçe dışında bir çok dile çevrilebiliyor.

Waifu2x

Dosya web sayfasında ise web linkini veya lokal diskinizde ise Dosya Seç ile dosyayı yükleyin. Stil bölümünden bir dijital çizim mi yoksa fotoğraf mı olduğunu seçin.

Gürültü Azaltma seçeneğini eğer resimde parazit gürültüsü varsa kullanın. Emin değilseniz Orta seçeneğinde kalsın

Çözünürlük Yükseltme bölümünde Yok-1.6x ve 2x seçeneklerinden kaç kat büyütme istediğinizi seçin. Malesef 2 kat büyütme bunun sınırı. Daha fazlası muhtemelen kayıplara yol açacaktır. İşlemi aynı resim üzerinde üst üste iki defa tekrarlayarak 4 kat büyütme sağlanabilir ama sonuçtan emin değilim.

Ben robot değilim seçeneğini de işaretledikten sonra

  • Başlat tıklarsanız görüntü hazırlanıp yeni bir ekranda gösterilecektir. Orada sağ tıklayıp kaydedebilirsiniz.
  • İndir seçeneği ile direk indirme yapabilirsiniz. Tıkladıktan sonra bir süre bekleyiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.