Diğer Çeşitli UygulamalarPüf NoktalarıVideo&Medya

TubeBuddy İle YouTube Videolarınızın Değerini Ölçün ve Yönetin

Son yıllarda Youtube üzerinden para kazanma yöntemini deneyenlerdenseniz koyduğunuz videoların etkinliği ve performansı çok önemlidir.

Normalde Youtube bazı istatistiki bilgiler sağlamakta ancak bu bilgiler sizi olası rakiplerinize karşı hareket tarzı oluşturmanızda çok az yardım eder. Youtube üzerinde Para kazanma (monetize) ayarı yapılmış ve bir Adsense hesabına bağlanmış hesabınız veya kanalınız varsa size faydalı olacağını düşündüğümüz bir Chrome eklentisi tanıtmak istiyoruz.

tubebuddy-logo

TubeBuddy adındaki bu eklentiyi Chrome ile buraya tıklayarak indirin ve Chrome üzerine kurun. Kurulduktan sonra adres satırı sağında simgesini göreceksiniz.

Kurduktan sonra ilk yapmanız gereken Chrome tarayınızla Youtube.com girip kendi video hesap ve kanalınıza girmek. Girdiğinizde sayfanın yukarısında aşağıdaki gibi yeşil bir bar içinde uyarı verecektir. Oradaki re-link your channel linkine tıklayın.

tubebuddy-1

Daha sonra sizi Youtube kanalınıza kayıtlı Google hesabınızı (gmail) girmeniz istenecek. Gmail hesabınızla girip gerekli yetkiyi veriniz.

tubebuddy-2_Watermarked_1

Daha sonra tekrar Youtube kanalınıza girin. Sağ üstteki Youtube ayarlar simgesi de değişti ve yeni ayarlar eklendi.

Ayrıca herhangi bir videonuza tıkladığınızda video altında aşağıdaki gibi sayfanızda çeşitli TubeBuddy simgeleri göreceksiniz.

tubebuddy-3

Stats bölümüne girdiğimizde aşağıdaki gibi ilgili videoya ait bazı bilgiler göreceksiniz. En başta tahmini geliriniz gösterilecek. Alttaki satırdakiler ise videonun sosyal medyadaki performans istatistiklerini gösterir. Eğer aşağıdaki gibi sıfır değerler varsa videonuz sosyal medya kanallarında hiç listelenmemiş, paylaşılmamış, üzerinde konuşulmuyor demektir. Biraz sosyal medyada tanıtmanın zamanı geldiğini göreceksiniz.

tubebuddy-4

 

Tags yani etiketler bölümü ise videonuz için ayarladığınız etiketlerin listesini göstermektedir.

tubebuddy-5

Bazı etiketler üzerinde yeşil rakamlar görebilirsiniz. Örneğin yukarıdaki #5 yazan etiket Youtube aramalarında 5. sırada çıktığını göstermektedir ve bu oldukça iyi. Amaç bu değerleri olabildiğince küçültmek.

Herhengi bir etiketin üzerinde tıkladığınızda o etiketin performans durumunu gözlemleyebilirsiniz. Aşağıdaki ekrandaki gibi Summary (özet) durum, Trending bölümünde ise yeterli arama hacmine ulaşmışsa ilgili trend yükselen arama terimleri ve yanında en fazla aranan benzer terimler listelenecektir. Auto Suggested kısmında ise eklentinin size önereceği trend olmuş ve favori ilgili terimleri bulup listeleyecektir. Buralardan ilgili gördüklerinizi kendinize etiket olarak eklemenizi tavsiye ediyoruz.

tubebuddy

Tools bölümünde ise çeşitli araçlar mevcuttur. Burada daha detaylı bazı analizler sunulmaktadır. Örneğin Social Monitor de videonuzun Facebook, Twitter gibi sosyal mecralardaki performansına bakabilirsiniz. Search Ranking ise etiketlerinizin aramalarda kaçıncı sırada sizi göstereceğinin istatistiklerini verir. Faydalı bulduğumuz bir diğer seçenek ise Animated Gif Generator. Burada videonuzun bir kısmını animasyonlu GIF resmi haline dönüştürebilirsiniz. Bu daha düşük kalitede ama düşük resim GIF format dosyası oluşturu. Bunu çeşitli yerlerde ön görünüm olarak paylaşabilir, dağıtabilirsiniz.

tubebuddy-6

Bunların yanısıra sağ üstteki genel ayarlar kısmında General Tools altında daha ileri seviye seçenekler göreceksiniz. Ancak bunların bir kısmı ücretli lisans gerektiren PRO seçenekler, ancak ilk 14 gün ücretsiz olarak PRO özelliklerden yararlanabiliyorsunuz.

tubebuddy-tools_Watermarked_1

TubeBuddy tanıtan kısa bir video izlemek isterseniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.