MicrosoftWindows

USBDeview İle Yüklü Sürücüleri Kolayca Silme

Windows işletim sistemi

Çeşitli zamanlarda bilgisayarımıza taktığımız cihazlar için çeşitli sürücüler yüklenmektedir. Örneğin harici USB‘den bağlanan cihazlar. Bu sürücüler elbette ki ilgili donanımın çalışması için gereklidir ancak bazen bu tip cihazları kullanmaktan vazgeçtiğimiz çok olmaktadır. Ancak bilgisayarda Windows içinde bu sürücüler eğer kendi kaldırıcı uygulamaları yoksa halen kalmakta ve gereksiz yere yüklenmektedir. Bu da elbette ki bilgisayarda bir yavaşlamaya sebep olabilmektedirler.

Bu tip bilgisayarımızda yüklü ama atıl kalan sürücüleri kaldırmanın kolay bir yolu vardır. Nir Sofer adlı geliştiricinin yazmış olduğu USBDeview adlı küçük bir ücretsiz uygulama bu tip gereksiz sürücülerin sistemden kaldırılmasında kolaylık sağlamaktadır. İsterseniz sistemden tamamen kaldırma yerine sürücüyü pasif hale getirebilirsiniz.

Uygulamayı kurmak ve kullanmak için aşağıdaki adımları takip ediniz

1- Aşağıdaki butona tıklayıp uygulamayı indirin. Kurulum gerektirmez, zip dosyayı indirip bir yerde açın.

İndir “Çeşitli Uygulamalar” USBDeview_v2.61.zip – 1789 defa indirildi – 200 KB

2- Açtığınız klasöre girin ve Windows işletim sisteminiz 64bit ise x64 bit olan kılasör içindeki USBDeview.exe uygulamasını yönetici yetkileri ile çalıştırın. Yönetici yetkisi için dosya üzerinde fare sağ tuşa basıp Yönetici olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırın.

yoneticiolarakcalistir-win10

Uygulamayı çalıştırınca aşağıdaki ekrandaki gibi sistemde yüklü sürücüler listelenecektir.

En solda gri renkte olan sürücüler Windows’ta yüklü ama o anda cihaz bağlı olmadığı için aktif olmayanları göstermektedir.

İptal etmek sürücüyü seçip fare sağ tuşa basıp tamamen silmek için “Uninstall Selected Devices” seçeneğini kullanın. Tamamen silmek yerine sadece sürücüyü o anda çalışmasını kesmek için “Disconnect…” seçeneği, sürücüyü deaktid etmek için “Disable…” seçeneğini seçebilirsiniz.

usbdeview

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.