Püf NoktalarıWindows

Windows 10 CompactOS (Sıkıştırılmış Sistem) Özelliğini Aktif Etmek

Günümüzde masaüstü bilgisayarların yaklaşık %70‘inde Windows kullanıldığını biliyoruz. Son günlerde Windows 10 işletim sistemine geçişler son sürat devam etmekte.

Windows 10 ile bir çok yeniliğin masaüstü bilgisayarlarımıza geldiğini görüyoruz ama gelen özelliklerin bir kısmı Windows’un gizli özelliklerinden ve bunları bir çok kişi bilmiyor. Bu yazımızda bu gizli özelliklerden biri olan CompactOS özelliğinden bahsedeceğiz.

Compact OS Özelliği Nedir?

Windows 10 ile beraber gelen bu özellik ile Windows 10 kurulumu esnasında kullanılan kurulum dosyaları alanının sıkıştırılarak daha fazla yer açılması işlemidir. Özellikle sınırlı kapasite SSD disklere Windows 10 kuranların ne kadar boş alan konusunda sıkıştıklarını tahmin edebiliyoruz.

Compact OS özelliğini aktif etmek için aşağıdaki adımları uygulayınız. Bu özelliği açmak için bir kaç komut satırında komut yazacağız.

Adım-1: Windows komut satırı açmak

Öncelikle yönetici (administrator) yetkileri ile komut satırı penceresi açmamız gereklidir. Bunun için Windows Tuşu+X beraber basın ve yönetici yetkisi ile çalıştırın.

Win10-run-cmd

Veya yukarıdaki resimdeki gibi alternatif olarak Başlat düğmesi sağındaki Windows’u ara simgesine (büyüteç) tıklayın ve arama kısmına cmd yazın. Üst tarafta Komut istemi uygulaması listelenecek. Onun üstünde fare ile sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçin.

Adım-2: 

Şimdi açılan komut ekranı penceresinde aşağıdaki komutu yazın ve Enter basın.

Compact.exe /CompactOS:always

Cmd-command1

Bilgisayarı ve bu ekranı işlem bitinceye kadar açık tutunuz. İşlem başlayacaktır ve bir süre süre sonra işlem neticelendiğinde hangi oranda sıkıştırma yapıldığı raporlanacaktır.

Adım-2: 

İşlem bitince aşağıdaki komutu yazıp Enter basın.

Compact.exe /CompactOS:query

Bu komuttan sonra aşağıdaki mesaj yazıyorsa işlem tamamlanmış ve başarılıdır. Diskinizde boş alanın artığını göreceksiniz.

The system is in the Compact state.


Eğer bu işlemi geri almak isterseniz yine komut ekranından aşağıdaki komutu yazarak ilk haline dönebilirsiniz.

Compact.exe /CompactOS:never

DeCompact-OS

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.