Windows Sisteminizde Fazla Yer Kaplayan Klasör Ve Dosyaları Bulmak

Yüksek disk kapasitesine sahipseniz bu türlü bir sorunla karşılaşmamış olabilirsiniz, ancak bir çok kullanıcı bilgisayarına yeni bir şeyler kopyalamak, kaydetmek veya yüklemek istediğinde yetersiz disk alanı uyarısı ile karşılaşabiliyorlar.

yetersiz-disk

Bu durumda bilgisayarımızda hangi dosyalar ve/veya klasörler fazla yer kaplıyor merak ediyor olabilirsiniz. Dosya yöneticisi ile tek tek klasör boyutlarına bakmak bir çözüm olabilir ancak bunun uzun zaman alacağını söyleyebiliriz.

Bu işi kolaylaştırmak için bazı küçük faydalı Windows uygulamaları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Antibody Software tarafından geliştirilen WizTree uygulaması.

wiztree-large-files

WizTree uygulamasını buraya tıklayıp zip dosya olarak indirebilir, zipi açıp direk çalıştırabilirsiniz. Bir güzelliği kurulum gerektirmemesi, yani portable (taşınabilir) denilen türden bir uygulama. Direk çalışıyor.

Uygulama toplam disk alanı, kullanılan disk ve boşta disk alanını üst tarafta özet raporlamaktadır. Üst taraftan taramak istediğimiz diski seçiyoruz ve Scan butonuna bastığımızda analize başlıyor ve panelde klasörler ve büyüklüklerini yüzde ve boyut olarak göstermekte. Ayrıca klasör içinde kaç dosya olduğunu da görebiliyorsunuz. Örneğin yukarıdaki ekranda Windows klasörünün 76GB yer kapladığını görüyoruz. Bu tabi ki yeterli değil. Windows solundaki + tıkladığımızda alt klasörler açılacak ve daha derinlere inebileceğiz.

Gereksiz büyük bir klasör veya dosya gördüğümüzde kolayca bu uygulama üzerinden silebiliyoruz. Ancak silinen dosya veya klasör çöp tenekesine gidiyor. Ayrıca onu da boşaltmak gerekecek. Direk geri dönüşümsüz silmek isterseniz CTRL tuşuna basarak silme yapıyoruz.

Alternatif olarak yine ücretsiz portable (taşınabilir) bir uygulama olan GetFoldersize kullanabilirsiniz. Bu uygulama da WizTree benzeri işler yapmakla beraber daha fazla fonksiyonel özellikler barındırmaktadır.

getfoldersize

Not: Mac kullanıcıları Finder‘da listelemeye “Tüm büyüklükleri hesapla” bilgisi ekleyerek dosya, klasör büyüklüklerini görebilirler. Ayrıca OS X uyumlu ücretsiz indirilebilen Disk Inventory X uygulamasını benzer amaçlı kullanabilirler.

diskinventory