WordPress

WordPress Site Haritası Oluşturma Ve Yayınlama

WordPress tabanlı web sitenizi kurduktan sonra ilk yapmanız gereken işlemlerden biri site haritası oluşturarak Google’ye göndermek. Peki site haritası nasıl oluşturulur ve sonrasında Google Arama Konsolu (Google Search Console) nasıl yayınlanır?

Site haritasını göndermeden önce oluşturmanız gerekir bunun için wordpress web sitenizin admin paneline girerek sol tarafta bulunan menülerden Eklentileri seçin ve ardından Yeni Ekle seçeneğine tıklayın açılan sayfanın sağ üst köşesindeki boşluğa Google XML Sitemap yazın ve yukarıdaki görselde kırmızı dikdörtgen içerisinde olan eklentiyi sağ üst köşesinde bulunan Hemen Yükle butonuna tıklayarak yükleyin ve ardından etkinleştirin.

Bu eklenti sayesinde site haritanızı oluşturmuş oluyorsunuz şimdi sıra göndermede.

Eklentiyi Yükledikten sonra Google Search Console (Google Arama Konsolu) Sitesine gmail hesabınızla (yoksa oluşturmanız gerekecek) girin ve Site Haritaları yazan kısmın üzerine tıklayın.

Google Search

Açılan sayfanın sağ tarafında bulunan Yeni bir site haritası ekleyin bölümündeki boşluğa sitemap.xml yazın ve gönder butonuna tıklayın işlem bu kadar. Artık sitenizi Google Arama Konsolu’na kaydetmiş bulunmaktasınız.

Birkaç gün Google tarafından sitenizin sayfalarının indexlenmesini bekleyin ve Google Aramam Konsolu Araçlarından kaç tane sayfanın indexlendiğini takip edin. Varsa uyarı veya bir sorun düzeltin.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Add Blocker uygulamanızı bu site için devre dışı bırakın. Rahatsız edici bir reklam uygulamamız yoktur. Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.