WordPress Site Haritası Oluşturma Ve Yayınlama

WordPress tabanlı web sitenizi kurduktan sonra ilk yapmanız gereken işlemlerden biri site haritası oluşturarak Google’ye göndermek. Peki site haritası nasıl oluşturulur ve sonrasında Google Web Yöneticisi Araçlarında nasıl yayınlanır?

Site haritasını göndermeden önce oluşturmanız gerekir bunun için wordpress web sitenizin admin paneline girerek sol tarafta bulunan menülerden Eklentileri seçin ve ardından Yeni Ekle seçeneğine tıklayın açılan sayfanın sağ üst köşesindeki boşluğa Google XML Sitemap yazın ve yukarıdaki görselde kırmızı dikdörtgen içerisinde olan eklentiyi sağ üst köşesinde bulunan Hemen Yükle butonuna tıklayarak yükleyin ve ardından etkinleştirin.

Bu eklenti sayesinde site haritanızı oluşturmuş oluyorsunuz şimdi sıra göndermede.

Eklentiyi Yükledikten sonra Google Web Yöneticisi Araçları Sitesine gmail hesabınızla (yoksa oluşturmanız gerekecek) girin ve Site Haritaları yazan kısmın üzerine tıklayın.

Açılan sayfanın sağ tarafında bulunan Site Haritası Ekleme / Test Etme butonuna tıklayın ve açılan bölümdeki boşluğa sitemap.xml yazın ve gönder butonuna tıklayın işlem bu kadar. Artık sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları‘na göndermiş bulunmaktasınız.

Birkaç gün Google tarafından sitenizin sayfalarının indexlenmesini bekleyin ve Google Web Yöneticisi Araçlarından kaç tane sayfanın indexlendiğini takip edin. Varsa uyarı veya bir sorun düzeltin.


Kaynak: worldnetbilisim.com