Youtube, Vimeo, Udemy Türü Sitelerden Videolar Nasıl İndirilir?

Youtube video servisinin popülerliği konusunda kimsenin şüphesi yok. Her gün milyonlarca video izlenmekte ve aynı zamanda yeni videolar eklenmekte.

Bazı durumlarda her zaman internette online olamıyor olabilirsiniz. Veya bir eğitim videosunu bilgisayarınıza kaydetmek istiyor olabilirsiniz. Ancak Youtube sitesinden veya mobil uygulamalarında video indirme özelliği bulunmamaktadır. Youtube alternatifi Vimeo, Dailymotion türü bir çok video sitesinin de varlığını biliyoruz ve onlarda da benzer indirme olanağının olmaması birçoğunuzun canını sıkmaktadır.

Bu durumun üstesinden gelmek için internette çeşitli ücretsiz servisler bulunmaktadır. Şimdi bu popüler servisleri tanıtalım.


Tubeninja

Tubeninja sitesi web üzerinden video, müzik, podcast türü şeyleri indirme de bir numara diyebiliriz. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Youtube avukatlarının siteye uyarı mektubu göndermeleri bu sitenin ne kadar popüler olduğunu göstermektedir.

Youtube hukuki baskısı nedeniyle sitede Youtube videosu indirme işlemi şu an için kapatılmıştır. Bu nedenle Youtube videoları için aşağıdaki diğer alternatiflere bir bakın. Aşağıda listelenen diğer video ve müzik sitelerinden indirmede bir engel yok.

Tubeninja sitesinin indirebildikleri sadece bu popüler video siteleriyle sınırlı değil. Aşağıdaki listedeki video, müzik, podcast, eğitim siteleri, vs servislerinin hepsinden indirme yapabilmektedir.

tubeninja-filetypes

Tubeninja kullanarak video, müzik vs indirmenin en kolay yolu izlediğiniz video sitesinde URL satırına dl eklemek. Örnek vermek gerekirse;

www.youtube.com/watch?v=WpdJEjAJu94
www.dlyoutube.com/watch?v=WpdJEjAJu94   (Youtube şu an indirme sistemi kapalı)

vimeo.com/channels/staffpicks/169510122
dlvimeo.com/channels/staffpicks/169510122

Diğer bir yöntem ise Tubeninja sitesine https://www.tubeninja.net/en adresinden ulaşaşıp karşınıza çıkan giriş kutucuğu na izlediğiniz videonun linkini kopyala yapıştır yapıyorsunuz. Gerisini Tubeninja hallediyor.

Aşağıdaki gibi indirme penceresi çıkacak ve sağ tarafta video kalitesine göre indirme linkleri görüntülenecektir. Tıklayıp indirime işlemini yapabilirsiniz.

tubeninja-download


keepvid.com

Diğer bir popüler video ve müzik indirme sitesi Keepvid oldukça basit dizaynı ve işlevliğiyle ünlüdür. http://keepvid.com tıklayarak girebileceğiniz bu sitede karşınıza kopyaladığınız video veya müzik linkini yapıştırabileceğiniz bir giriş alanı çıkıyor.

Yapmanız gereken video sitesinden URL kopyala yapıştır yapmak.

KeepVid

İndirme listesinde çeşitli kalitede video indirme linkleri gösterilecektir. Dikkat edin Video Only yazanlar sadece görüntü olarak indirilir. Ses yoktur. Ses+Video beraber istiyorsanız üstteki linkleri tercih edin. İsterseniz videoyu sadece MP3 olarak da indirebiliyorsunuz (En alttaki link). Müzik videolarını MP3 olarak indirmek isteyebilirsiniz.

Bu sitede gördüğümüz en büyük dezavantaj genelde indirme hızının düşük olması. Diğer bir eksiklik ise 1080p HD kalitesi ile indiremiyor. 720p kalitesi ile indirebiliyor.


Savefrom.Net

Bir diğer indirme sitesi savefrom.net ile kolayca kopyala yapıştır yaparak video indirme işlemi başlatabiliyorsunuz. Türkçe desteği de bulunan bu sitede işlemler oldukça basit.

Yöntem 1:

Savefrom sitesi ile video veya müzik indirmek için video URL kopyala sitede yapıştır işlemi yapmak.

KeepVid

Yöntem 2:

Video sitesinde iken video URL önüne ss eklemek. Sonrasında savefrom sitesine yönlendirileceksiniz otomatik olarak. Örneğin:

www.youtube.com/watch?v=4p0uadhdmvc

www.ssyoutube.com/watch?v=4p0uadhdmvc

Yöntem 3:

Bir diğer yöntem ise savefrom helper eklentisi ile direk video sitesinde (örn: youtube) indirme butonu oluşturmak. Direk butona basıp indirme işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem nasıl yapılır incelemek için http://tr.savefrom.net/user.php ziyaret ediniz.

Savefrom sitesi 1080p HD kalitesi ile indiremiyor. Bunun için ek bir uygulama indirmenizi istiyor. Ancak 720p indirmek mümkün.


4K Video Downloader Uygulaması

Son olarak bir web sitesi değil, bir bilgisayar uygulaması tanıtmak istiyoruz. Ücretsiz olarak sunulan bu uygulama ile Youtube, Vimeo, Dailymotion, Facebook türü videoları yüksek kalitede (4K, 1080p, 720p) video veya müzik dosyası halinde indirebiliyorsunuz.

Ücretsiz uygulamada tek kısıtlama bir çok videodan oluşan bir çalma listesinin tümünü indiremiyorsunuz. Videoları tek tek indirmede bir kısıtlama yok.

Uygulama Windows, Mac ve Linux ortamlarında çalışabilmekte. Uygulamayı https://www.4kdownload.com adresinden indirebiliyorsunuz.

Uygulamayı çalıştırın. Video sitesinden video adresini kopyala yapıp uygulamaya geçip Link Yapıştır butonuna tıklamak.