3D YazıcılarKalibrasyon

3D Yazıcı Isıtıcı Tabla Merkez Kalibrasyonu

Marlin/Smoothie/Reprap

 

Büyük ebatlı baskılarda brim veya skirts kenarlıkların bir kısmı bazen ısıtma tablası (hotbed) baskı alanının dışına basıldığını görebilirsiniz. Böyle bir durumda, 3D yazıcı firmware ayarlarında doğru ısıtma tablası merkez ayarı bozuk olabilir.

Bunu düzeltmek için Thingiverse‘de ısıtma yatağı merkezini bulmanıza yardımcı olacak yardımcı bir baskı STL bulunmaktadır. Yazıcı ısıtma tablası merkez ayarlarını bu şekilde kalibre etmek için aşağıdaki yönergeleri uygulayınız.

Uyarı: Bu bahis geçen ayarlamaları Marlin, Reprap ve aşağıda yeşil renkli gösterilen firmware yazılımlarda yapabilirsiniz. Anet veya türevi standart firmware malesef desteklenmemektedir. En azından Marlin yükseltmesi tavsiye olunur. Ayrıca bu kalibrasyon ayarı Delta yazıcılar için geçerli değildir.

https://www.thingiverse.com/thing:2280529

Buradaki STL dosyayı direk indirmeden önce  customizer bölümünden kendi yazıcı ısıtma yatağı ebatlarında ayarlamanız gerekli. Örneğin Anet A8 (ısıtma yatak ebadı 220x220mm) için 200x200mm iyi bir seçim olacaktır. Normal ısıtma yatağı ebatlarından 20mm daha düşük değer ayarlayın. Baskı sonrası kenarlardan 20mm fark hesabı yapacağız.

 

STL dosyasını yazıcınızda bastırın ve basılan kenarlıkların ısıtma tablsı kenarlarına her yönden eşit olup olmadığını kontrol edin. Muhtemelen değildir, zaten o yüzden buradasınız 🙂

O halde bir örnek ile kalibrasyon nasıl yapılır açıklamaya çalışalım. Basılan çerçeve (kırmızı renk) ve tabla pozisyonu varsayalım şu şekilde çıktı.

X yönündeki kaymayı hesaplamak için dış karelerden ısıtma tablanın kenarına kadar olan 2 mesafe değerini birbirinden çıkartıp 2’ye bölün. (Önce sol taraf, sonra sağ taraf mesafesini sırasıyla ölçün)

Örneğimiz üzerinden gidersek sol mesafe 5mm, sağ mesafe 35mm ölçtük:(5-35)/2 = -15 mm

Y yönündeki kaymayı hesaplamak için yine benzer şekilde ölçme yapın. (Önce ön taraf, sonra arka taraf mesafesini sırasıyla ölçün)

Örneğimiz üzerinden gidersek ön mesafe 22mm, arka mesafe 18mm ölçtük:(22-18)/2 = 2 mm

Şimdi bulduğumuz değerleri yazıcı firmware üzerine yazalım:

Yöntem-1 (Kolay yöntem)

Bu gölümde yazıcı kontrol edebileceğimiz terminal uygulaması kullanacağız. Uygulamanız yoksa Printrun-Pronterface adlı bir uygulama vardır. Bu uygulama Windows ve Mac üzerinde çalışabiliyor ve ücretsizdir.

https://github.com/kliment/Printrun/releases/tag/printrun-1.6.0

Yazıcınızı bilgisayara bağlayın ve yazıcı terminal ekranından aşağıdaki g-code komutunu gönderelim.

M206 X-15 Y2

Yazıcı eksenleri referans alındığında belirtilen değerler endstop konumuna eklenir, böylece yazıcıya, yazıcının merkezinin, yapılandırma dosyasında (configuration.h) saklanan değerlerin üzerinde ayarladığımız değerlerde çalışması bildirilir. Yeni ayarladığımız yazıcı merkez değerlerini EPROM‘da saklamak için aşağıdaki g-code komutlarını sırasıyla gönderin.

M500
M501
M503

Eğer EPROM’a yazma hatası alıyorsanız bu firmware üzerinden engellenmiş olabilir. Bu durumda alttaki yöntemi kullanın.

Yöntem-2 (Tecrübeliler için)

Burada referans olarak popüler kullanıma sahip Marlin firmware ele alacağız. Eğer Marlin konfigürasyon dosyasını düzenleme ve yazıcıya yükleme tecrübesine sahipseniz (configuration.h) aşağıdaki parametreleri dosya üzerinde bulup ayarlayın ve yazıcıya gönderin. (Önce bir dosyanın yedeğini almanızı tavsiye ederiz.)

Öncelikle, konfigürasyon dosyasında doğru ısıtıcı tabla boyutlarına sahip olduğunuzu kontrol edin.

Örneğimizdeki Anet A8 yazıcımız için bu değerler şöyledir. Siz kendi ısıtıcı tabla ölçülerini kontrol etmeniz lazım.

// The size of the print bed
#define X_BED_SIZE 220
#define Y_BED_SIZE 220

Sonrasında X_MIN_POS ve Y_MIN_POS değerlerini değiştireceğiz.

// Travel limits (mm) after homing, corresponding to endstop positions.
#define X_MIN_POS -33
#define Y_MIN_POS -10
#define Z_MIN_POS 0
#define X_MAX_POS X_BED_SIZE
#define Y_MAX_POS Y_BED_SIZE

Eğer konfigürasyon dosyanızda zaten  X_MIN_POS ve Y_MIN_POS satırlarının karşısında 0 (sıfır) harici bir değer ayarlanmışsa o değerlerin üzerine bu tesbit ettiğimiz farklılık değerlerini yazacağız. Zaten sıfır ise direk X ve Y değerlerini yazın ve kaydedin.

Örneğimizde X_MIN_POS değeri -33-15 = -48 olacaktır ve Y_MIN_POS değeri -10+2 = -8 olacaktır. Bu yeni değerleri yazıyoruz ve dosyayı kaydedip yazıcıya yeni firmware olarak yüklüyoruz.

// Travel limits (mm) after homing, corresponding to endstop positions.
#define X_MIN_POS -48
#define Y_MIN_POS -8
#define Z_MIN_POS 0
#define X_MAX_POS X_BED_SIZE
#define Y_MAX_POS Y_BED_SIZE

Yazıcınızın merkez ayarı bu şekilde tamamlanmış oluyor…


Blog sitemizdeki 3D yazıcılarla ilgili makalelerden ilk haberdar olmak isterseniz, yeni açtığımız Facebook grubumuza bekleriz: Facebook group

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.