GüvenlikPüf Noktaları

“efmukl” veya “efrakl” Bios Şifrelerini Açan Master Şifreler

egmukl” veya “efrakl” efsanelerini duydunuz mu? O nedir ki diyenlerdenseniz henüz yaşınız 40’lı seviyelerde değil görünüyor. Evet 80’li 90’lı yıllardan kalma bilgisayar kullanıcı iseniz muhtemelen bilgisayarların genelinin Award veya Phonix bios sistemlerle donatıldığını hatırlarsınız. İşe o dönemlerde Award biosa sahip bilgisayarlara açılış şifresi koyup unuttuğunuzda illa kasayı açıp pili çıkarıp BIOS resetleme derdinden kurtaran “efmukl” veya “efrakl” BIOS açıcı şifreleri ile bu sorunu aşabiliyordunuz.

Bir de eskiden Asus laptoplarda açılışta BIOS şifresi varsa Shift+Enter basarak geçebiliyordunuz. Halen bu mevcut mu bilemiyorum. Bir de eski masaüstü kasalı bilgisayarlarda kullanılan BIOS şifreleri için http://kamiltech.com/default-universal-bios-passwords-unlock-locked-bios/ ziyaret edebilirsiniz.

Gelelim günümüze;

Güncel bir laptop BIOS şifresi için şifre ekranındaki koda göre şifre üreten https://bios-pw.org veya http://www.biospassword.net sitesini bir deneyin.

system-disabled-error

Eğer BIOS şifre ekranında kod yoksa 3-4 defa yanlış şifre denemesi yapın, yukarıdakine benzer bir ekran alırsanız oradaki kodu kullanacaksınız. Laptopu tekrar kapatıp açınca tekrar şifre ekranı gelecektir. Orada üretilen şifreyi girersiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.