GüvenlikNasıl Yapılır

Güncel Proxy Listesi Nereden Bulunur?

Proxy nedir? Basit tabiriyle bir siteye bağlanmak için başka bir kanaldan geçmeye yarayan bir araçtır. Türkçe karşılığı ise vekil sunucudur.

Normalde bir siteye bağlanırken, kişinin internet sağlayıcısının sunucusu kullanılarak bağlantı sağlanır. Fakat Proxy, adından da anlaşılacağı gibi vekil sunucu görevini yaparak, araya farklı bir bağlantı koyulmasını sağlar. Bu sayede bağlanılmak istenen internet sitesi sizin kendi orijinal sunucunuzun IP’sini değil, Proxy tarafından sunulan üçüncü IP’yi algılar. Bu da Proxy’nin en çok kullanılma amacı olan yasaklı sitelere girme amacına hizmet eder. Fakat Proxy, yalnızca yasaklı sitelere girmek için kullanılan bir araç değildir. Aynı zamanda güvenli ve hızlı bağlantı içinde kullanılabilir. Orijinal internet sunucusunun yetersiz kaldığı yerlerde daha hızlı ve güvenli bağlantı için Proxy kullanımı şirketler arasında da yaygındır. Proxy kullanmak bir nevi size verilen internet sunucusunun daha iyi ve kaliteli olduğu düşünülen, özgür bir platformdan internete bağlanmanızı sağlar.

Proxy

Proxy kullanımı, illegal bir durum değildir ve daha önce de belirttiğimiz gibi sadece internette yasaklı olan sitelere girmek için kullanılmaz. Bu nedenle internet üzerinden bağlantı yaparken, Proxy kullanmaktan çekinmeye gerek yoktur. Düzgün ve hızlı çalışan Proxy sunucularını nereden bulacağım diyorsanız doğru yerdesiniz.

Ücretsiz Proxy sunucu bulmak için en çok kullanılan sitelerden biri https://hidemy.name/en/proxy-list/ sitesidir. Buradaki liste her zaman güncellenmektedir ve hangi Proxy sunucunun ne zaman güncelliği tabloda belirtilmektedir.

ProxyServerList

Bu listeden ms olarak en düşük hıza (Speed) sahip proxy sunucusunu seçebilirsiniz. Birden fazla ihtiyacınız olacaksa listeyi Excel olarak alabilme şansınız var ancak bu ücretli bir hizmet. Bu durumda ekrandan seçerek kopyala yapıştır ile kendi listenizi oluşturmanız gerekli.

Yine bu sitenin Proxy sunucu kontrol özelliğini kullanarak elinizdeki Proxy sunucu listesinin çalışıp çalışmadığını da https://hidemy.name/en/proxy-checker/ bölümünden yapabiliyoruz.

ProxyServerCheck

Boşluk kısmına Proxy sunucu IP adresi ve boşluk bırakarak port adresini yazıp Start new check butonu ile kontrol sağlayabiliriz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.