AppleMacOS X

macOS Gatekeeper Kapatıp Her Yerden Uygulama Yüklemeye İzin Verme

Sierra ve üzeri işletim sistemleri

Apple tarafından Gatekeeper güvenlik özelliği , OS X Mountain Lion sürümü ile tanıtılmıştı. Gatekeeper basitçe bir güvenlik sistemi olup macOS kullanıcılarının App Store ve bilinen 3. parti uygulama geliştiricileri harici yayınlanan tehlikeli uygulamaları yüklemelerini engellemek amaçlıdır.

Önceden Gatekeeper güvenlik sistemi kullanıcılara yönetici şifresi ile değiştirilebilen üç seçenek sunmaktaydı. Kilidi yönetici şifresi ile açınca App Store yanında App Store ve kimliği belirli geliştiriciler ve daha riskli bir seçenek olan Herhangi bir yer seçeneklerini seçmemiz izin veriyordu.

Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Genel bölümünde seçenekler şu şekildeydi.

Sierra sürüm ile beraber bu üçüncü seçenek kaldırılmış ve App Store ve kimliği belirli geliştiriciler dışından bir yerden uygulama yüklemeye veya çalıştırmaya kalktığınızda buna izin verilmeyecektir.

Bu durumda indirip eğer kurabildiysek bile uygulamanın çalıştırılmasına izin verilmeyecektir. Örneğin Handbrake uygulamasını indirip çalıştırmak istediğimizde aşağıdaki uyarıyı alıp uygulama engellenecektir.

Ancak engellenen uygulamalar seçenekler altında gösterilip Yine de Aç seçeneği ile çalıştırmanıza izin verir.

Anlaşılıyor ki Sierra 10.12 sürüm ile Apple bu güvenlik seviyesini bir seviye daha yukarı taşıyıp, nispeten daha tecrübeli kullanıcıları bile sınırlandırmak istemiştir. Ama merak etmeyin Gatekeeper isterseniz kapatılabiliyor.

Gatekeeper güvenlik özelliği nasıl kapatılır?

Öncelikle Sistem Tercihleri ekranını kapatıp, bir terminal ekranı açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın. Sizden yönetici şifresi isteyecektir.

sudo spctl --master-disable

Şimdi yine Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Genel ekranını açalım

Sol alttaki anahtar simgesini yönetici şifresi ile açınca artık Herhangi bir yer seçeneğini seçebilir ve istediğimiz macOS uygulamasını engelsiz yükleyip çalıştırabilirsiniz. Tabi ki 3. parti uygulamanın riskine katlanarak.

Eğer bilgisayarı sizden başka kullananlarda varsa işiniz bittiğinde tekrar Gatekeeper güvenlik özelliğini açmak isteyebilirsiniz. Bu durumda terminal ekranında aşağıdaki komut ile sistemi orijinal haline dönüştürebilirsiniz.

sudo spctl --master-enable

 

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.