iPadiPhonePüf Noktaları

Safari “Çevrimdışı Okuma Listesi” Temizleyerek Boş Alanı Artırma

Bizim fikrimizi soracak olursanız iPhone ve iPad halen niçin 16 GB saklama alanı ile satılıyor anlamış değiliz. 64 GB ve üzeri modellerin alınması bize göre daha akıllıca seçim olacaktır. Günümüzde yeni çıkan iPhone modelleri (6S ve 6S Plus) 4K video çekme özelliğine sahip ve sadece video çekerek boş alanı kolayca doldurabilirsiniz. Uygulama ve diğer şeyleri de düşünürsek artırılamayan 16 GB oldukça az kalacaktır. Üstelik bunun bir kısmınında iOS işletim sistemi tarafından alıkonulduğunu da unutmayalım.

Neyse, eğer elinizde 16 GB bir iPhone veya iPad varsa ve yer sıkıntısı çekiyorsanız bazı şeyler yaparak bu alanı artırabilirsiniz. Özellikle internet tarayıcı olarak Safari tercih ediyorsanız buradaki konumuz Safari tarayıcının temizlenmesiyle nasıl yer kazanılır üzerinedir.

Normalde Safari tarayıcı gezinti yaptığınız web sitelerinin bir kopyasını çevrimdışı (offline) görüntülemek için bir kaydını tutar. Bu zamanla çok yer kaplayan bir hal alabilir.

Bunu zaman zaman temizlemek yer kazanmanız açısından gerekecektir. Temizlemek için aşağıdaki menü sıralamasını takip edin:

Ayarlar > Genel > Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı > Alanı Yönet > Safari

Aşağıdaki ekranda görüleceği üzere Çevrimdışı Okuma Listesi bölümünde bir değer göreceksiniz. O değer yüksekse Düzenle tıklayıp silme işlemine başlayabilirsiniz. (Aşağıdaki değer 3 MB görünüyor yeni temizlendiği için, yüzlerce MB olabilir)

safari-clean1

Solunda kırmızı işaretli silme simgesine dokunun.

safari-clean2

Sonrasında sağ tarafta Sil açılacaktır. Ona basarak temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

safari-clean3

Not: Benzer bir şekilde şişkin görünen diğer uygulamalarda da benzer temizleme işlemi yapılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.