AppleiPadiPhonePüf Noktaları

Satın Alacağınız Kullanılmış iPhone veya iPad Çalıntı mı?

Akıllı telefonların birbiri ardına yeni modellerini çıkarmaları sonucu elde kalan eski modeli satma veya birine devretme fikri her zaman ilk akla gelebiliyor. Popüler ve pahalı cihazlardan sayılan iPhone veya iPad cihazlar çalınmaya karşı her zaman hedefteler.

Android telefonların aksine iOS cihazlarda telefon veya tableti istediğiniz gibi kolayca sıfırlayamayabilirsiniz. Çünkü iOS cihazlarda iPhone’umu bul etkinleştirme kilidi aktif edilmişse ve bunlar kapatılmazsa yeni bir kullanıcı cihazı kullanamıyor. iOS 7 veya sonrasını kullanan bir cihazda iPhone’umu Bul özelliğini açtığınızda Etkinleştirme Kilidi otomatik olarak etkinleşir.

iPhone’umu Bul Etkinleştirme Kilidi kullanıldığında aşağıdakilerin yapılabilmesi için Apple Kimliği ve şifresi gerekecektir:

  • Cihazda iPhone’umu Bul özelliğini kapatma
  • Cihazı silmek istediğinizde
  • Cihazı tekrar etkinleştirme ve kullanma

Bu özellik, cihazınız kötü amaçlı kişilerin eline geçse bile güvenli kalmasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Eğer ikinci el bir iPhone satın almak isteseniz bunun çalıntı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Kullanılmış ikinci el bir iPhone veya iPad sahip olma durumunuz varsa aşağıda önereceğimiz durumları göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

2. el cihazı eğer satın alıyorsanız teslim alırken mutlaka satan kişi ile yüz yüze görüşüp elden teslim alın. İkinci el cihaz satan internet sitelerini tavsiye etmiyoruz. Elden alırken de parayı henüz teslim etmeden satıcıdan cihazın tüm ayarlarını ve içeriklerini silmesini isteyin. (Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil)

Daha önce bunu yaptığını, cihazın sıfırlandığını iddia etse dahi bunu tekrarlatın. Bir kez daha sıfırlamanın zararı olmaz. Çünkü bu işlemi yapabilmesi için cihazın Apple Kimliği ve şifresini (passcode) bilmesi gereklidir. Eğer bu işlemi yapamıyorsa cihazın gerçekten satıcıya ait olmadığını düşünmek yanlış olmaz. Çünkü başkası adına kayıtlı bir Apple ID‘li cihazı gerekli şifreleri bilmeden kendinize ayarlayamazsınız. Üstelik orijinal sahibi uzaktan cihazı kilitleyip, tamamen içeriğini silebilir, yerinizi tesbit edebilir ve muhtemelen de cihazı kayıp halde bulan, hatta çalan! konumuna düşebilirsiniz.

Diyelim ki yukarıdaki tavsiyemizi göz ardı ettiniz ve hiç bir kontrol yapmadan bir iPhone alıp parayı da verdiniz. Ama içinize bir kurt düştü, çalıntı bir telefon satın almış olabilir misiniz, üstelik de cazip bir fiyata !! Bu şüpheden kurtulmak için hemen satın aldığınız iPhone’un IMEI sini veya seri numarasını kontrol ediyoruz. IMEI her telefonda bulunur ve bu numara tektir. Yani dünyada iki ayrı cihazda aynı numara olamaz. (Tabiki kopyalanmadıysa). Normalde iOS cihazını kaybeden birisi iPhone’umu bul özelliği ile cihazının kayıp veya çalıntı olduğunu bildirip kilitlemiş olabilir. Muhtemelende yapmıştır. Cihazın IMEI ve seri numarasını Ayarlar > Genel > Hakkında bölümünden öğrenebilirsiniz.

ios_imei_nerede

Bu ekranı görmek için cihazı elinize almış olmanız gerekli. Eğer illa ki internetten almanız gerekli, bu durumda satıcıdan bu ekranın resmini göndermesini isteyin. Eğer satıcı IMEI veya seri numara gönderme konusunda isteksiz davranıyorsa bu durumdan şüphelenmelisiniz. Dürüst bir satıcı bu bilgiyi vermekte tereddüt etmemelidir.

IMEI veya seri numarasını öğrendikten sonra https://www.icloud.com/activationlock/ sitesine girip IMEI veya seri numarasını yazıp kontrol ettiriyoruz.

iOS-Etkinlesitrme-kilidi-1_Watermarked_1

Ekranda IMEI veya seri no girişinden sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelmişse cihaz kilitlidir ve yeni bir kullanıcı olarak bu cihazı kullanamazsınız. Kullanmak için bu kilidin açılması lazımdır ki satıcının bunu yapabiliyor olması gerekir. Yapamıyorsa bilin ki satmaya çalıştığı cihaz ona ait olmama durumu yüksektir.

iOS-Etkinlesitrme-kilidi-2_Watermarked_1

Etkinleştirme kilidi Kapalı durumunda görünüyorsa rahat bir nefes alabilirsiniz. Cihazı ilk kez açtığınızda “iPhone’unuzu ayarlayın”, “iPad’inizi ayarlayın” türünden bir mesaj gördüğünüzde cihazın sizin kullanımınıza hazır olduğunu anlarsınız.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.