LinuxUbuntu ve Türevleri

Ubuntu/Lubuntu Boot Menü Nasıl Düzenlenir?

Eğer sizde Ubuntu veya türevleriyle beraber Windows veya başka işletim sistemi yüklü bir bilgisayar kullanıyorsanız Ubuntu grub boot menü yöneticisi önceliği Ubuntu açılışına verecektir.

Eğer Ubuntu harici bir sisteme öncelik vermek isterseniz grub boot düzenleyicide bunu kolayca yapabilirsiniz. Burada anlatılanlar Ubuntu veya türevleri (Lubuntu vs) üzerinde anlatılsa da bir çok Linux dağıtımında benzerdir.

Örneğin Ubuntu + Windows7 yüklü bir bilgisayarda aşağıdakine benzer grub açılış menüsü çıkacaktır ilk bilgisayar açıldığında.

Ubuntu, with Linux 3.2.0-23-generic-pae
Ubuntu, with Linux 3.2.0-23-generic-pae (recovery mode)
Memory test (memtest86+)
Memory test (memtest86+, serial console 115200)
Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)

Grub menü seçeneklerinde ilk satırdakinin numarası 1 değil 0 (sıfır) olarak sayılmaktadır. Sırasıyla gittiğimizde Windows 7 4 nolu seçenek olarak görünmektedir.

Grub boot yöneticide varsayılan işletim sistemi nasıl değiştirilir?

Alt-F2 basarak veya soldaki simgelerden tıklayarak terminal ekranı açınız ve aşağıdaki komutu yazınız. (gksu yerine sudo yazılabilir)

gksu gedit /etc/default/grub

root şifresi sorulacaktır. Onu girin.

bootmenuprecise02

Sonrasında grub konfigürasyon dosyası gedit editörü içinde açılacaktır.

bootmenuprecise03

Burada oynayacağımız ayar GRUB_DEFAULT=0 satırı olacaktır. Görüldüğü üzere ilk seçenek olan Ubuntu değeri 0 olarak görünmektedir.

Örneğin Windows 7 seçili gelsin isteniyorsa bu değeri 4 olarak değiştireceğiz.

bootmenuprecise04

Dosyayı kaydedip çıkın ve tekrar terminal ekranına dönüp aşağıdaki komutu yazarak yaptığımız değişikliklerin sisteme kaydedilmesini sağlayalım.

sudo update-grub

İşlem bir süre devam edecektir. Bitince tekrar komut satırı ekranı geldiğinde işlem tamamlanmıştır. Artık sistemi yeniden başlattığınızda seçtiğiniz seçenek seçili gelecektir.


Kaynak ve çeviri: www.psychocats.net


 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.