MacOS XPüf NoktalarıWindows

Bilgisayarınızda Fazla Yer Kaplayan Klasör Ve Dosyaları Bulmak

Yüksek disk kapasitesine sahipseniz bu türlü bir sorunla karşılaşmamış olabilirsiniz, ancak bir çok kullanıcı bilgisayarına yeni bir şeyler kopyalamak, kaydetmek veya yüklemek istediğinde yetersiz disk alanı uyarısı ile karşılaşabiliyorlar.

yetersiz-disk

Bu durumda bilgisayarımızda hangi dosyalar ve/veya klasörler fazla yer kaplıyor merak ediyor olabilirsiniz. Dosya yöneticisi ile tek tek klasör boyutlarına bakmak bir çözüm olabilir ancak bunun uzun zaman alacağını söyleyebiliriz.

Bu işi kolaylaştırmak için bazı küçük faydalı Windows uygulamaları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Antibody Software tarafından geliştirilen WizTree uygulaması.

wiztree-large-files

WizTree uygulamasını buraya tıklayıp zip dosya olarak indirebilir (Portable Zip linkini kullanabilirsiniz), zip dosyayı açıp direk çalıştırabilirsiniz. Bir güzelliği kurulum gerektirmemesi, yani portable (taşınabilir) denilen türden bir uygulama.

Uygulama toplam disk alanı, kullanılan disk ve boşta disk alanını üst tarafta özet raporlamaktadır. Üst taraftan taramak istediğimiz diski seçiyoruz ve Scan butonuna bastığımızda analize başlıyor ve panelde klasörler ve büyüklüklerini yüzde ve boyut olarak göstermekte. Ayrıca klasör içinde kaç dosya olduğunu da görebiliyorsunuz. Örneğin yukarıdaki ekranda Windows klasörünün 25 GB yer kapladığını görüyoruz. Bu tabi ki yeterli değil. Windows solundaki + tıkladığımızda alt klasörler açılacak ve daha derinlere inebileceğiz.

Gereksiz büyük bir klasör veya dosya gördüğümüzde kolayca bu uygulama üzerinden silebiliyoruz. Ancak silinen dosya veya klasör çöp tenekesine gidiyor. Ayrıca onu da boşaltmak gerekecek. Direk geri dönüşümsüz silmek isterseniz CTRL tuşuna basarak silme yapıyoruz.

Alternatif olarak Tree Size Free portable (kurulum gerektirmeyen) uygulamayı da kullanabilirsiniz. Buraya tıklayarak zip dosyayı indirip, açıp çalıştırabilirsiniz. Bu uygulamanın ücretli gelişmiş sürümü de bulunmaktadır. Detay bilgiyi şu adresten edinebilirsiniz https://www.jam-software.com/treesize

TreeSize Free Startscreen


Not: Mac kullanıcıları Finder‘da listelemeye “Tüm büyüklükleri hesapla” bilgisi ekleyerek dosya, klasör büyüklüklerini görebilirler. Ayrıca OS X uyumlu ücretsiz indirilebilen Disk Inventory X uygulamasını benzer amaçlı kullanabilirler.

diskinventory

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Please turn the Add Blocker off as you may see there is no annoying ads in the blog.